начало

„Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка „Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка

Задържане на лице по ЗМВР

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Задържане на лице по ЗМВР

Мнениеот Biby » 20 Юни 2008, 18:18

Здравейте, колеги. Бих искала да чуя Вашето мнение по един въпрос.

Първо, фактическата обстановка накратко:
Нарушение на обществения ред. Лицето Х-нарушител отказва да предостави документ за самоличност и не изпълнява разпореждане на полицейски орган за това. Действието се развива в **.15часа. Полицейският орган го води в РПУ. В **.30ч. с пристигането си в РПУ лицето Х предоставя личната си карта и установява самоличността си.
Пол. орган съставя акт за неизпълнение на пол. разпореждане и пуска лицето Х да си ходи.

Въпросът ми е: Трябвало ли е пол. орган да издаде заповед за задържане за периода от 15мин., необходими за докарване на лицето Х в РПУ-то?

Моите разсъждения са в следната посока - чл.63, ал.1, т.5 ЗМВР предвижда възможност пол. органи да извършат задържане, но не и задължение. Лицето е откарано в районното, за да се установи самоличността му, но с пристигането си там същата е установена доброволно от Х. Т.е основанието за задържане е отпаднало и не би следвало да се издава заповед за задържане. Съгласно чл.65, ал.2 ЗМВР "Полицейските органи са длъжни незабавно да освободят лицето, ако основанието за задържането е отпаднало."
Освен това, Х не е настаняван в помещения за задържане, не е "третиран" като задържано лице и т.н.
Мисля, че това "ограничаване правото на свободно придвижване" в рамките на 15 мин. е следствие от осъществяване правомощията на пол. служители по опазване на общ. ред и правно регламентирана дейност.
Освен гореизложеното, пол. служители са получили и разпореждане от ОДЧ за несъставяне на заповед за задържане.
Изображение
Biby
Потребител
 
Мнения: 329
Регистриран на: 28 Яну 2002, 20:25
Местоположение: София

Мнениеот T.A.R.A. » 20 Юни 2008, 20:28

Според мен не е трябвало полицейския орган да издава заповед за задържане за периода от 15 мин, необходим за докарването на лицето в РПУ-то.Всяко едно лице може да бъде доведено в полицейското управление за изясняване на обстоятелства, породили необходимосттта от намеса на полицията, като за това не е необходимо да бъде задържано.Ако се задържаше всеки, то нямаше да има нито един свободен арест в никое районно управление.Колкото до нарушението на обществения ред от лицето Х, то трябва да е доволно, че му се е разминало с акт за неизпълнение на полицейско разпореждане, защото ако е имал и агресиво поведение, направо може да му бъде съставен акт по УБДХ или да бъде образувано наказателно производство по чл.270 ал.1 от НК.А по отношение на разпореждането от ОДЧ за несъставяне на заповед за задържане, надявам се да не греша, но мисля, че той няма това право.Кой ще бъде задържан за 24 часа на основание чл.63 от ЗМВР може да реши единствено дежурният по управление.
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Мнениеот Biby » 21 Юни 2008, 13:30

Благодаря, T.A.R.A.! :D
А разпореждането идва от дежурният в ОДЧ.
Изображение
Biby
Потребител
 
Мнения: 329
Регистриран на: 28 Яну 2002, 20:25
Местоположение: София


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта


cron