При т.нар. "формални" да няма опит също не е за вярване.До такъв извод стигнах поне.Как тъй във всички случаи ще е довършено? "Носи формени дрехи на МВР" или "Самоволно извърши действие,което спада в службата на друго дл. лице(274)
Изобщо какво е
резултатът?
Дори и при т.нар. формални е възможно да не се постигне целта/осэществят признаците на състава,но да е поставено началото.В противен случай ще излезе,че тези престъпления просто не са такива.
Важно преди да се пише нещо по тоя въпрос винаги да се има предвид,че самия закон
никаде не определя тези понятия.И това не е никак случайно.Това не е никому нужно.Налице са признаци,осъществяването на които значи извършено престъпление.Дали ще го наречем с условния термин,измислен от някого,докато се чудил какво да прави и преписан от други автори и "професори", "
[b]формално[/b]" или "
на просто извършване",каквото и да значи тази фантасмагория,ЗНАЧЕНИЕ НЯМА.
За да е по-ясно,всеки,който иска да вникне в това дали има опит при т.нар. "формални"(другите явно са неформални или пък "на сложно извършване"),може би трябва да разглежда деянието при т.нар формални като резултат,защото то си е такъв,налице е някаква промяна в средата.
За улеснение(а може би не само
) нека примем за такъв.Не носи формени дрехи,защото не е обул панталона докрай,прави само опит...или не е облякъл ризата,щом "формени дрехи" тази институция са риза,панталон и шапка.
Или може би нямаме опит ако не е сложил фуражката(не е по форма,ще каже някой,не носи формени дрехи,носи само част от тях
)
Или пък "онзи,който произвежда опасни за здравето храни".Ама там имало резултат-поставяне в опасност.Там опит можело.А при "формените дрехи" нямаме опасност.А каква трябва да е тази опасност?Очевидно има такава при носенето,щом законът е въздигнал туй нещо в престъпление.Опасност има-тя е самото деяние.Тези изменения,които то създава са и самият резултат.Друг няма.
Който влезе в границата-резултат(279,ал.1)
Опит ще има когато непосредстнето доближи линията и остават няколко крачки да премине,щото било резултатно(преминава границата).А онзи,който извършва външнотърговска дейност без разрешение(234а НК)-не може опит,щото нямало резултат!Ами това,което прави е резултатът.Сключва сделка.Придобива права.Това какво е.Каквото и да е ,трябва да го приемем за "своеобразен" резултат,като при всички други престъпления.Има някакво изменение-то е нещо,което се е случило ,факт,резултатът,обективиран в самото деяние.
И ако в последния случай сделката не бъде сключена,тъй като предложението на дееца не е прието
,нямало опит,щото било "формално",щото някой така казал,пък други му повярвали.
П.П.Повтарям се,но за по-лесно,не е зле да се приеме,че всяко изменение е резултат,за да може да се говори и за опит при тези, "простоизвършваните",не "сложноизвършваните",какъвто е възможен,доколкото това са измислени от доктрината категории,не са прецизни(срещат се абсолютно противоположни неща в доктрината,дори и по въпрос,какъвто е този относно блудството-някой си казал формално,Гиргинов-резултатно)Какво Ви говори това???Дори само този пример идва да ни каже колко
УСЛОВНО и непрецизно е всичко по тия въпроси,че това е само игра на думи,която освен че е без никакво практическо значение в правораздаването,повече води до неясноти и объркване,безмислени спорове,а като се зачетеш в закона,ти става ясно...че някой може да се
опитва да ръководи група(чл169г НК),тъй като им казал"Аз съм от днес човека,на когото трябва да се подчинявате".И на следващия ден действително трима от седемте(примерно)души отишли на срещата..после дошли и другите и до там му било ръководенето.Имаме ли опит за ръководене,освен че е членувал?
Или понеже било "на просто извършване"
(а не "на сложно"
),трябва да се приме за целите на...незнамси какво,че е довършено,че е ръководил.Ами не е ръководил,тъй като не е убедил всички,те не са се обединили около него.Опит е направил..