начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

надвзети данъци и такси

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


надвзети данъци и такси

Мнениеот isivarb » 15 Мар 2011, 13:59

Здравейте,
Казусът е следния: Имам запазена дата при нотариус за 21.03.2011 за доброволна делба на недвижим имот - къща с двор. Имам данъчна оценка - 280 000лв., издадена преди 10 дни на базата на новото зониране на София.Сега усилено се говори за връщане на предишното зониране, т.е.данъчната оценка ще намалее. За съжаление не мога да чакам този ден, защото ми изтичат други документи, необходими за сделката и мисля, че ще се реша да изповядаме сделката. Въпросът ми е - ако Столичната община върне предишното зониране за 2011г., мога ли да си върна надвзетите нотариални такси и местен данък?
isivarb
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 10:56

Re: надвзети данъци и такси

Мнениеот REVOLUTION » 15 Мар 2011, 14:12

Трудна работа.За да имаш някакъв шанс трябва да напишеш цена на продажбата , която да е по-ниска(приблизително около очакваното намаление на данъчната оценка) , за да претендираш , че данъка и нот.такси са платени въз основа на „надутата” данъчна оценка.Но забрави някой да ти върне доброволно пари(може би нотариуса , но не вярвам).Ще минеш през съдебни дела.По-добре си изкарай наново документите и изчакай да се нормализират нещата.Но ти си знаеш де!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: надвзети данъци и такси

Мнениеот isivarb » 15 Мар 2011, 20:39

Благодаря, но нещо не разбрах - сделката е доброволна делба, при което, този, който получи по-голяма част от тази, която притежава, плаща местен данък. В случая, тази част в повече е 30% върху 280 000лв. умножени по 2,5% плюс нотариална такса, такса вписване, които също зависят от данъчната оценка - това прави 5 000лв.
При по-ниската данъчна оценка, би била около 3 500лв.
Ако столична община се произнесе, че презонирането се отлага, не е ли редно да получа някак си надвнесените пари?
isivarb
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 10:56

Re: надвзети данъци и такси

Мнениеот hidden » 16 Мар 2011, 08:37

isivarb написа:Въпросът ми е - ако Столичната община върне предишното зониране за 2011г., мога ли да си върна надвзетите нотариални такси и местен данък?

Нотариалните такси - не. Местният данък - по реда на ДОПК:
Чл. 129. (1) Прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго.
(2) След постъпване на искането по ал. 1 може да се възложи извършването на:
1. ревизия;
2. проверка.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Актът за прихващане или възстановяване се издава в 30-дневен срок от постъпване на искането в случаите, когато в същия срок не е възложена ревизия. Независимо от извършването на прихващане или възстановяване, включително когато актът по изречение първо е обжалван, задълженията за данъка или задължителните осигурителни вноски подлежат на установяване чрез извършване на ревизия. Ако актът е обжалван по съдебен ред, издаването на ревизионен акт е допустимо до влизане в сила на съдебното решение.
(4) Остатъкът след извършване на прихващането се връща на лицето по посочена от него банкова сметка. Възстановяването на суми, свързани с прилагането на Закона за местните данъци и такси, на физически лица, които не са търговци, може да се извършва и в брой.
(5) Органът по приходите е длъжен в 30-дневен срок от предявяването пред него на влязъл в сила съдебен или административен акт да възстанови или прихване по реда на ал. 2, т. 2 изцяло посочените в акта суми, заедно с дължимата по ал. 6 лихва, когато с акта в полза на задълженото лице е признато правото на получаване на:
1. суми за неправилно или недължимо платени, внесени или събрани суми за данъци, задължителни осигурителни вноски, такси, глоби, имуществени санкции, установени, събрани или наложени от органите по приходите, включително внесени по писмено указание или становище;
2. незаконосъобразно отказани за възстановяване суми;
3. присъдени суми, обезщетения и направените разноски.
(6) Недължимо внесени или събрани суми, с изключение на задължителни осигурителни вноски, се връщат със законната лихва за изтеклия период, когато са внесени или събрани въз основа на акт на орган по приходите. В останалите случаи сумите се връщат със законната лихва от деня, в който е следвало да бъдат възстановени по реда на ал. 1 - 4.
(7) Актовете за прихващане или възстановяване могат да се обжалват по реда за обжалване на ревизионните актове.
Опростена процедура
Чл. 130. (1) В случаите, когато е подадена декларация, свързана с данъчно облагане с подоходен данък или местен данък, с посочена в нея сума за възстановяване, както и когато е подадено искане за възстановяване въз основа на такава декларация или искане за възстановяване на надвнесени местни данъци, органът по приходите може да възстанови цялата претендирана сума на надвнесения данък по посочената от лицето банкова сметка или чрез пощенски запис в случаите на възстановяване на местни данъци на посочения от лицето адрес, като в платежното нареждане или пощенския запис задължително се отбелязват номерът и датата на декларацията, съответно искането за възстановяване.
(2) Със заверяването на посочената от лицето банкова сметка с цялата претендирана сума, съответно с получаването на съобщението за пощенския запис, се смята, че искането на лицето за възстановяване на надвнесената сума е изцяло удовлетворено.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron