начало

„Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка „Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка

ЗОП

Дискусии и предложения по проекти за закони


ЗОП

Мнениеот penka » 14 Мар 2005, 10:26

Уважаеми колеги,
съгласно ЗОП дзействията на Възложителите се определят с решение.Ако органът не е колективен, а едноличен би следвало да се издава Заповед за провеждане, на конкурси и обявяване резултатите от класирането нали
penka
 

Re: ЗОП

Мнениеот st_el » 14 Мар 2005, 13:16

Няма проблем да се казва Заповед или както и да е по друг начин! Смисълът, който влага ЗОП е, че актът на възложителя, независимо от наименованието му, не е административен акт и може би затова в новия ЗОП решиха да се казва Решение.
st_el
 

Re: ЗОП

Мнениеот *** » 14 Мар 2005, 13:36

а как се изготвя техническата спецификация на предмета на поръчката
***
 

Re: ЗОП

Мнениеот st_el » 14 Мар 2005, 14:12

Е, това е един хубав въпрос! :))) Според скромното ми мнение, това е най-сложната част от цялата документация!
Там трябва да опишете точно и подробно какво искате да получите - описания, параметри, изисквания за качество и т.н, колкото по-подробно, толкова по-добре, но без да създавате ограничения, препятстващи свободната конкуренция. При всички положения трябва да се направи от лице, компетентно в съответната област (а не, както понякога правим-юристът да състави всичко). Ако е за доставка на стоки, потърсете в някоя правна инф. система - имаме си редица наредби от типа "Наредба за изискванията към ....". Освен това - справка в сайта на института по стандартизация - мисля, че и там имаше някакви списъци със стандарти.
Успех!
st_el
 

Re: ЗОП

Мнениеот net » 14 Мар 2005, 19:31

Ще си позволя да вмъкна, че в и стария ЗОП се казваше решение. Но от друга страна всеки орган трябва да си знае как се наричат актовете, които издава. Що касае техническата спесификация , наистина трябва да бъде изготвена много добре, съобразено с вида на поръчката. Ориентация какво трябва да съдържа в най-общи линии дава параграф 1, т.5 от ЗОП.
net
 

Re: ЗОП

Мнениеот Angelova-2 » 14 Мар 2005, 20:00

Моят съвет е, Възложителят да възложи изготвянето на конкурсната документация на специалист или оторизирана фирма, респ. Счетоводна кантора, като във възложителното писмо да уточни ясно предмета на поръчката.
Angelova-2
 

Re: ЗОП

Мнениеот st_el » 15 Мар 2005, 08:41

net написа:

> Ще си позволя да вмъкна, че в и стария ЗОП се казваше решение.

Прав сте, благодаря за поправката!
st_el
 

Re: ЗОП

Мнениеот st_el » 15 Мар 2005, 08:46

Е, чак пък всичко на счетоводна кантора! А и не мисля, че счетоводител ще може да изготви свестни Указания към кандидатите (без да се засягат счетоводителите, но е добре всеки да се с това, което умее)! Според мен само за техническите спецификации е нужно лице ссъс специална компетентност. И не е нужно да е външно лице - повече възложители разполагат с такива в собствената си система поне за част от поръчките.
st_el
 

Re: ЗОП

Мнениеот donna » 15 Мар 2005, 09:29

Аз се питам откога счетоводните кантори вършат и тая работа или както винаги преписват бланки на документи на поразия изтеглени от апис ,сиела и т.н. или се снабдили от тоя и она който е участвал в ОП , по принцип държавните учреждения си имат специалисти ,ако човека е нов ще му е трудно в началото ,нищо обаче не му пречи да погледне какво е правено преди него ,може да се обърне и към някоя сродна организация и да попита колегите няма да му откажат помощ.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: ЗОП

Мнениеот незнаеща » 16 Мар 2005, 11:13

Здравеите,
а как се постъпва,когато единствено една фирма има нужния лиценз
и право да произвежда даден продукт?
незнаеща
 

Re: ЗОП

Мнениеот Zu » 16 Мар 2005, 14:45

Не можете например да запишете, че искате да си купите тойота корола или компютър IBM. В случая с колите в техническите спецификации се записват параметрите на лекия автомобил - като мощност, параметри на двигател, други есктри като IBS, въздушни възглавници и каквото там още се сетите, разбира се като имате в предвид да го съобразите с бюдежта, защото многото екстри качват цената. Специално ЗО казва, че ако техническите спецификации не могат да се дадат без посочване на конкретна марка или модел и т.н., тогава се добавят думите "или еквивалентно".
Пак по вашия въпрос е възможно да отидете и на процедура на договаряне без обявление, на основание чл.90, ал.1, т.3 - авторски или други права на интелектуална собственост или изключителни права.
Zu
 

Re: ЗОП

Мнениеот незнаеща » 16 Мар 2005, 16:27

Благодаря!
Аз съм от страната на изпълнителя,а възложителя
дали го знае?
незнаеща
 

Re: ЗОП

Мнениеот kiril_blues » 17 Мар 2005, 08:56

Изхождайки от скромният си опит ще направя няколко вметки към темата!
И в старата редакция и в тази от 1.10.2004 г. актовете на възложтителя са дефинирани като "решения".Това си е априори легална дефиниция.ЗОП се явява специален по отношение на ЗМСМА например, както и по отношение на ЗАП и в този смисъл следва акта на възложтелят да се именува"Решение". Заповед се издава при хипотезите , при които и ЗОП и НВМОП дават възможност да не се провежда процедура/ подпрагови стойности на предмета на поръчката/.
Техническите спецификации , разбира се следва да се изготвят от съответни специалисти.В случай на строителство, например на канализационен колектор при всички случаи се възлага изпълнението на готов работен проект, окомплектован с разрешение за строеж , съглусувателни писма с РИОСВ , съответната Басейнова дирекция и т.н. В проекта се съдържа обяснителна записка, количествена сметка, черетежи - всичките изготвени от проектанта.
Това до тук - само за пример!
А за "решението" - "коментирано" е с прокурори , сметна палата и др.
kiril_blues
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Авг 2004, 20:12

Re: ЗОП

Мнениеот st_el » 17 Мар 2005, 09:32

kiril_blues написа:

> А за "решението" - "коментирано" е с прокурори , сметна палата
> и др.

Ще си позволя и аз такова уточнение, въпреки, че мисля, че е безпредметно! За заповедта също е коментирано - със съдии, Сметна палата, АДВФК и пр. и проблем няма! Напротив - на контролиращите органи им се вижда съмнително, когато започнат да се водят най-различни книги и регистри (защото ако органът издава заповеди те се вписват в заповедна книга, така че ако започне да издава решения за тях трябва нова книга, иначе е проблем) и макар че не би трябвало, но веднага им замирисва на манипулации.
st_el
 


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron