начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Спорни наследници

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Спорни наследници

Мнениеот kamaleta » 26 Юли 2024, 08:43

Здравейте уважаеми съфорумници.
Обмислям да закупя имот на село. Същият е наследствен. По Нотариален акт е принадлежал е на Господин Х и Госпожа У, като последната надживява съпруга си. Същата Госпожа, починала 2007 год, съгласно Удостоверението за наследници има за такива 3 сестри.

1. Сестра 1 - починала с наследници
-1.1
-1.2 - /Този наследник, само и единствено той е плащал Данък сгради и такса смет на въпросният имот от момента на смъртта на Госпожа У до днес, т.е. от 2007 год до 2023г. Това е видно от квитанцията от Данъчната служба, където е написано неговото име като вносител, заверена с печат и подпис на длъжностното лице/
2. Сестра 2 - починала с наследници
-2.1
-2.2
3. Сестра 3 - починала, без наследници по Удостоверението

Въпросите ми към Вас са следните:
1. Изисква ли се смъртен акт и Удостоверение за наследници на Господин Х, починал преди съпругата си
2. Това, че наследник 1.2 през целия период само той е плащал данък сгради и такса смет, прави ли го единствен наследник и небходимо ли е съгласието на останалите 3-ма наследници за продажбата на имота.

Благодаря предварително
kamaleta
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Юли 2024, 08:19

Re: Спорни наследници

Мнениеот ivanov_p » 26 Юли 2024, 10:01

Естествено, че се иска удостоверение за наследници за Господин Х, все пак на теория може да има десетки наследници.
Имот се продава от всички наследници, а не от някой със съгласието на другите. Това означава, че всички по удостоверение за наследници на Х и У се явяват при нотариуса, сами или чрез пълномощници.
Имота може да ви се продаде само от плащача на данъци в случай, че преди продажбата се снабди с константивен нот.акт, за придобиване на собственост с давностно владение, но това може да се оспори от другите наследници.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4537
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Спорни наследници

Мнениеот kamaleta » 26 Юли 2024, 10:27

Кратко, ясно и точно. Благодаря!
kamaleta
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Юли 2024, 08:19

Re: Спорни наследници

Мнениеот hristev » 26 Юли 2024, 11:10

Не може да се мисли за констативен по давност. Това е така, защото съдебната практика е категорична, че когато един наследник упражнява фактическата власт, той е владелец на своя дял, но държател спрямо дела на другите наследници, освен ако не ги е уведомил предварително, че владее с намерение да ги свои.
hristev
Потребител
 
Мнения: 478
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Спорни наследници

Мнениеот berto » 26 Юли 2024, 20:03

Здравейте, kamaleta.

Относно втория Ви въпрос, наследници са всички, няма значение кой плаща данъка. Има значение кой е вписан като собственик в нотариалния акт.

В този ред на мисли консултация с адвокат е задължителна за установяване на идеалните части по реда на закона за наследството, както и валидни удостоверения за наследници.
berto
Потребител
 
Мнения: 423
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Спорни наследници

Мнениеот bozyo » 28 Юли 2024, 11:32

berto написа:...както и валидни удостоверения за наследници.

най-сетне полезен отговор! защото ако са настъпили изменения, нотариусът ще е прав да не ги приема без ново удостоверение.
миналата година имах случай, в който при достатъчно прясно удостоверение за наследници нотариусът посочва проблеми с него - двама наследници са починали за последната седмица, един с деца вече в удостоверението по линия другия съпруг, и един с нови наследници.

kamaleta написа:съгласно Удостоверението за наследници има за такива 3 сестри.

твърдението е неточно. има три преки (!) наследници.
kamaleta написа:1. Сестра 1 - починала с наследници
-1.1
-1.2
2. Сестра 2 - починала с наследници
-2.1
-2.2

понеже са починали, техните наследници встъпват.
kamaleta написа:3. Сестра 3 - починала, без наследници по Удостоверението ...
1. Изисква ли се смъртен акт и Удостоверение за наследници на Господин Х, починал преди съпругата си

значи удостоверението е криво! в наше село пишат, че нейни наследници са от 1.1.1 до 1.2.3 и от 2.1 до 2.2.1, например. при липса на посочени наследници за сестра 3 трябва да се извади или удостоверение за наследници за нея, или поне справка за семейни обстоятелства. независимо дали тя фигурира без посочени наследници само в удостоверението за У, само в удостоверението за Х, или и в двете.
ако е починала преди последния жив от родителите си, наследява(т) родителя(-ите). уви, има такива случаи. ако родителите са починали към датата на смъртта, тогава наследници са сестрите. затова трябва документално да се изясни в кой случай попадате и съответните документи да се съберат по служебен път от Есграон. после да оправят удостоверенията за наследници на Х и У.
kamaleta написа: - /Този наследник, само и единствено той е плащал Данък сгради и такса смет на въпросният имот от момента на смъртта на Госпожа У до днес, т.е. от 2007 год до 2023г. Това е видно от квитанцията от Данъчната служба, където е написано неговото име като вносител, заверена с печат и подпис на длъжностното лице/
...
2. Това, че наследник 1.2 през целия период само той е плащал данък сгради и такса смет, прави ли го единствен наследник и небходимо ли е съгласието на останалите 3-ма наследници за продажбата на имота.

бъркате взаимодействието на собствениците с държавата/общината със съсобствените отношения. първото е по ДОПК, второто е по ЗС. неплащането на данък не е отказ от собственост, докато държавата не продаде имота в публична продан поради липса на други възможности да събере вземанията за данъци. отделно, че ако данъците не са плащани за повече от 5 години, всичко над 5 се погасява поради давност.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 299
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Спорни наследници

Мнениеот guest1 » 28 Юли 2024, 12:52

kamaleta написа:/Този наследник, само и единствено той е плащал Данък сгради и такса смет на въпросният имот от момента на смъртта на Госпожа У до днес, т.е. от 2007 год до 2023г. Това е видно от квитанцията от Данъчната служба, където е написано неговото име като вносител, заверена с печат и подпис на длъжностното лице/

Този факт само удостоверява, кой е извършил физически плащането. Плащане на чужди задължения (бец цначение какви) само по себе си - не поражда права на платеца - спрямо титуляра на задължението.

Другия въпрос е - доколко служителите от ДМДТ на съответната Община са си изпълнили задълженията по
Чл. 14. (6) При придобиване на имот по наследство декларацията по ал. 1 се подава в срока по чл. 32. В случай че не е подадена данъчна декларация по ал. 1 от наследниците или заветниците, след изтичането на срока по чл. 32 служителят по чл. 4, ал. 1 образува партида за наследения недвижим имот въз основа на данните, налични в общината и в регистъра на населението.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2414
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron