начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Завещание

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Завещание

Мнениеот burbo » 21 Юни 2015, 15:01

Ситуацията е следната:
Майка ми и баща ми са разделени от години, но така и не се разведоха... Аз имам сестра, нямам съпруг, нямам деца. Искам да завещая къщата, която притежавам на майка си, без да дам нищо на баща ми.

Прочетох следната информация и от нея излиза, че той все пак има възможност да обжалва завещанието!?: http://pravatami.bg/959/, http://www.advocati.org/index.php?menu=7&podmenu=13
До сега смятах, че завещанието е окончателно и няма такива неща като "запазена част" за родителите.

1. Възможно ли е ако направя нотариално завещание, баща ми да го оспори?
2. Каква е т.нар запазена част, която законът защитава в интерес на баща ми? 1/3 от къщата, 1/2?
3. Какво бихте ме посъветвали да направя, за да съм сигурна, че само майка ми ще живее спокойно в къщата.
4. Майка ми и сестра ми наследници по права линия ли са? И какъв данък наследство дължат...

Само за информация тук не ме притеснява дали и какво ще получи сестра ми, двете с майка ще се разберат...
Последна промяна burbo на 21 Юни 2015, 15:34, променена общо 1 път
burbo
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 30 Май 2015, 12:06

Re: Завещание

Мнениеот bobi9 » 21 Юни 2015, 15:32

Незаявисимо от формата на завещанието,нотариално или саморъчно,баща Ви ще може да го оспори. Такъв е закона,необходимите наследници са защитени (деца,родители и съпруг).
Баща Ви има запазена 1/3 част.
Казвате,нямате съпруг и деца,ако в момента на откриване на наследството /при смъртта Ви/ вече имате съпруг и деца,запазените части ще се променят. Да не говорим,че тогава баща Ви пък изобщо няма да наследява защото ще е изключен. Това Ви съветвам и да направите:) Деца. Ако имате само съпруг,той ще наследява заедно с родителите ви и т.н. Хипотези много.
Ако по някаква причина горното е невъзможно,другото,което можете да направите е да учредите на майка Ви право на ползване на имота. Така ще е относително защитена и независимо,че баща Ви ще наследи част от него,ръцете му ще са по-скоро вързани.Това от своя страна,крие риск за Вас,ако приживе отношенията Ви с майка Ви се влошат. Отделно пък и това право се и погасява,ако не се упражнява в определен срок.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Завещание

Мнениеот burbo » 21 Юни 2015, 15:42

Благодаря за отговора. Знам, че хипотезите са много, просто се опитвам да "уредя" нещата в най-лошия случай :( . Щеше да е по-лесно ако имаха развод, тогава директно щях да и прехвърля къщата.

Имах един уточняващ въпрос
"Майка ми и сестра ми наследници по права линия ли са? И какъв данък наследство дължат..."

Можете ли да дадете повече информация за това какво представлява право на ползване. Приемаме хипотезата, че той притежава 1/3, в тази ситуация майка ми ще може ли да ползва къщата без да плаща наем или все пак за тази 1/3 се дължи нещо...

Ама че луд закон :) , човек си прави завещание и след него всичко може да се нареди съвсем по-друг начин...
burbo
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 30 Май 2015, 12:06

Re: Завещание

Мнениеот bobi9 » 22 Юни 2015, 12:42

:) Майка Ви е наследник по права линия. Сестрата Ви е наследник по съребрена линия.
Роднините по права линия не дължат данък върху наследството(поне към момента) Какъв ще е размера на данъка,който трябва да плати сестра Ви няма,как да Ви каже никой. Това са въпроси,на които няма как да се отговори имайки в предвид,че всичко се изчислява към момента на смъртта Ви,а освен ако не смятате да си заминавате утре,до тогава закона,може да се е променил 10 пъти. Към момента данъка за наследство за недвижимите имоти се изчислява на базата на данъчната оценка.
Най-елементарно обяснено,правото на ползване е част от правото на собственост,т.е собственика може да си служи с вещта да я полва и пр. закона позволява това право на ползване,да се отдели от собствеността и да отиде при друго лице. Или обратното собствеността да премине при друго лице,а правото да се ползва вещта да остане при предишния собственик. Правото е защитимо, всеки който има право да ползва една вещ,може да се обърне към съда да защити правата си. Т,е въпреки,че баща Ви ще придобие 1/3 от наследствения имот той ще притежава само собствеността, върху него но не и възможността да ползва тази 1/3. Дори и тя да е делима, и да я продаде на трето лице,то също ще трябва да търпи ползвателя. Наемно правоотношение няма да възникне.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron