Страница 1 от 1

Въпрос за временни строежи

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 08:49
от tony1917
Здравейте,

В момента притежавам парцел 600 кв.м. Бих искал върху тях да направя сграда по собствен план и ползвайки "иновационна" технология за строителство. Имам образование и знания по въпроса, но не съм архитект по професия и нямам подобни лицензии. Затова търся възможност, как да заобиколя необходимостта от услуги на архитект. Общувах с един, който предлага промени в технологията, които му позволяват да стандартизира плана, но тогава самата идея ще загуби много.
Прочетох на един форум (може би тук), че ако сградата се заяви като временна, това налага някои ограничения по застроена площ, етажност и т.д. което за мен е допустимо, но при това няма нужда от план на архитект, не се конкретизира къкви материали се исползват при изграждане, то ест развързва моите ръце. В същия момент, възможно е, че има ограничения за ползване на сградата.
Моля да отговорите на следващите въпроси:
1. Какъв е процеса на получение разрешително за временен строеж?
2. Какви са ограниченията за ползване на временен строеж, може ли да се ползва като къща за гости (за комерческа дейност)?
3. Ако имота притежават няколко човека, може да се изградят няколко подобни сгради с ограничение на застроена площ 30%, така ли е?
4. Как трябва да се предоставя информация в надзорни органи за процеса на строежа, и готовността на сградата?
5. Има ли още нещо, което може да ми попречи да реализирам идеята?
Ще съм много благодарен за всяка информация.

Re: Въпрос за временни строежи

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 10:39
от vdggbg
Представите Ви за начина, по който се разрешават, изграждат и приемат за експлоатация строежи в Република България са доста объркани - ако позволите.
Отговорите на първите три от въпросите Ви се съдържат в разпоредбите на чл. 50 и чл. 51 от ЗУТ. А от чл. 52 (1) следва, че временните строежи се разрешават по същия ред, както и всички други - с одобрен проект, и с разрешение. Оттам нататък, изпълнението и приемането на тези строежи също по нищо не се отличава от това на строежите с постоянен статут. Всъщност - от техническа гледна точка, между временните строежи, и останалите, няма разлика.
Намерете подходящ архитект, който, по Вашата технология, и използвайки Вашите "специални" знания, да проектира исканата от Вас сграда в съответствие с приложимите норми.

Re: Въпрос за временни строежи

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013, 10:50
от tony1917
Благодаря Ви.