И по мое мнение вписването на възбрана, респективно отказът да се впише възбрана, е нотариално производство /макар и да не съм имал възможност да се запозная с доводите на Белазелков и Ружа Иванова
/. Вярно, в ГПК няма изрична уредба на тази материя, но то е и невъзможно /а и ненужно/ в процесуалния закон да се визира всяко едно производство поотделно. Затова те се систематезират по основните си белези. Вписването на възбрана е нотариално производство на основанието на чл. 569, т.5 - нотариални са производствата, по реда на които се извършват "вписвания, отбелязвания и тяхното заличаване
в случаите, предвидени в закон[b]". За вписването на възбрана е отредена глава V от Правилника за вписванията. Т.е. вписването на възбрана е "предвидено в закон". Оттам - вписването на възбрана е нотариално производство. Неправилно, по мое мнение hidden интерпретирате разпоредбата на т. 5 [b]само във връзка с т.1 на чл. 569 ГПК. Това не е единствената, а една от възможните връзки, след като текста на т. 5 препращане не към конкретна хипотези, а към неограничен кръг от такива - винаги, когато по силата на закона е предвидено вписване на акт.
Сещам се за два допълнителни аргумента в подкрепа на гореизложеното: 1) съгласно чл. 531, ал. 2 ГПК с молба се сезира районния съд, т.е. различен е компетентния орган. Когато сме изправени пред общата хипотеза на обикновено охранително производство, същото се развива пред районен съдия, не пред съдия по вписванията. 2) На второ място, издаденият в общото производство охранителен акт поражда правни последици само в правната сфера на молителя /справка Ж. Сталев/. Напротив, вписаната възбрана ще направи непротивопоставими спрямо взискателя всички разпоредителни действия на длъжника с възбранения имот, т.е. възбраната е акт, който задължително поражда последици и чужда правна сфера. Именно това е и смисъла от нейното налагане и вписване. Последните два аргумента показват, че вписването на възбрана е особен вид охранително производсвто -
нотариално.Що се касае до процесуалната легитимация на ЧСИ да обжалва определение за отказ на СВ, то тук съм съгласен, че темата е дикусионна. Липсва достатъчно практика все още, а и наличната не е еднозначна. Ето един пример - определение на ВКС:
ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 173 ОТ 16.04.2009 Г. ПО ГР. Д. № 112/2009 Г., Г. К., ІІ Г. О. НА ВКС
Върховният касационен съд, Второ гражданско отделение, в закрито заседание на петнадесети април през две хиляди и девета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Емануела Балевска
ЧЛЕНОВЕ: Светлана Калинова
Здравка Първанова
При секретар като изслуша докладваното от съдия Светлана Калинова гражданско дело № 112 от 2009 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.
С определение № 162/12.01.2009 г. на Варненския окръжен съд, ІІ ГО производството по подадената от нотариус Р. К. жалба вх. № 399/23.12.2008 г. срещу отказ № 3178/23.12.2008 г. на съдията по вписванията, обективиран в определение от същата дата, е прекратено като е прието, че нотариусът не е процесуално легитимиран да обжалва отказите на съдията по вписванията от свое име.
Определението е обжалвано от нотариус Р. Д. с оплаквания, че е незаконосъобразно и с искане да бъде отменено и подадената от нея частна жалба бъде разгледана по същество от окръжния съд. Поддържа, че в случая извършеното нотариално действие, чието вписване е било поискано, касае извършена от нотариуса констатация за наличие на право на собственост, а именно искането е за вписване на констативен нотариален акт, а не за извършена сделка. Констатацията е извършена лично от нотариуса, който констатира липсата или наличието на правото, поради което е процесуално легитимиран да обжалва отказа за вписване на извършеното лично от него действие.
Частната жалба е допустима, подадена е в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК и отговаря на изискванията на чл. 275, ал. 2 ГПК. Разгледана по същество жалбата е основателна поради следните съображения:
Съгласно разпоредбата на чл. 32а, ал. 4 от Правилника за вписванията определението на съдията по вписванията, с което е отказано вписването на определен акт се връчва на заинтересуваното лице срещу подпис. По реда на чл. 577 ГПК заинтересуваното лице разполага с възможността да обжалва отказа с частна жалба пред окръжния съд, като разпоредбата на чл. 577 ГПК не ограничава кръга от лица, имащи правото да обжалват отказа на съдията по вписванията само до страните в нотариалното производство по смисъла на чл. 572 ГПК, а определя този кръг с оглед наличието на правен интерес от обжалването. Кръгът от заинтересувани лица следва да бъде определен с оглед вида на представения за вписване акт, вкл. с оглед разпоредбата на чл. 8, ал. 1 от Правилника за вписванията. В случая за вписване е представен констативен нотариален акт, съставен на 22.12.2008 г. по реда на чл. 587 ГПК въз основа на мотивирано постановление, с което нотариусът е признал правото на собственост и съгласно разпоредбата на чл. 8, ал. 1 от Правилника за вписванията актът е представен за вписване от нотариуса. В подобни хипотези като се има предвид, че е представен за вписване акт, съдържащ изявление на нотариуса за признаване на права, следва да се приеме, че нотариусът разполага с възможността да обжалва отказа на съдията по вписванията като заинтересувано лице по смисъла на чл. 32а, ал. 4 от Правилника за вписванията, тъй като предмет на извършения от съдията по вписванията контрол са негови лични действия, което пък обуславя наличие от правен интерес от обжалване. По тези съображения настоящият състав приема, че обжалваното определение е неправилно и следва да бъде отменено, като делото бъде върнато на Варненския окръжен съд за произнасяне по същество по подадената от нотариус Р. К. частна жалба.
Водим от гореизложеното, Върховният касационен съд, състав на Второ гражданско отделение
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение № 162/12.01.2009 г., постановено от Варненския окръжен съд, ІІ ГО по ч. гр. д. № 36/2009 г., с което е прекратено производството по подадената от нотариус Р. К. частна жалба вх. № 399/23.12.2008 г. срещу отказ № 3178/23.12.2008 г. на съдията по вписванията, обективиран в определение от същата дата и
ВРЪЩА делото на Варненския окръжен съд за произнасяне по същество по подадената от нотариус Р. К. частна жалба.
Искрено споделям тезата, че след като действия на ЧСИ се преценяват за законосъобразност, то след окачествяване на същите като порочни, ЧСИ има правен интерес да обжалва. Защото ако длъжникът междувременно продаде недвижимия си имот и не разполага с друго имущество, към което да насочи изпълнението, взискателят би могъл да търси имуществена /а и не само/ отговорност от ЧСИ за това, че поради допуснати от него "пороци" на искането за вписване на възбрана, кредиторът се е лишил от единствената възможност да си получи съдебно присъденото вземане.
И накрая, по повод началото на поста, ще поясня, че Окръжния съд в моя случай също е приел, че процесуалният ред за защите е по чл. 577 ГПК. Жалбата ми е върната за администриране и окомплектоване "по аналогия с чл. 259 ГПК". И следвало да бъде върната на ОС след кати СВ извърши преценка далие ЧЖ е допустима, съгласно чл. 262 и ако да - то да се администрира по чл. 263 ГПК.
Голямо приключение се заформя. Нямам търпение.
П.П.: извинявам се на hidden и gudio за закъснението, с което отговарям, наложи ми се за известно време да отсъствам.
Поздрави!