начало

ВСС прие, че именити преподаватели не са специалисти по гражданско право ВСС прие, че именити преподаватели не са специалисти по гражданско право

Кой какво е длъжен да докаже?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кой какво е длъжен да докаже?

Мнениеот ilian_todorov » 29 Мар 2014, 17:42

Моля за помощ по следния казус. Дело по ЗОПДИППД (отм.) по което ОС и АС се произнасят, че преживелия съпруг на проверяваното лице не е длъжен да доказва произхода на средствата си, с което е закупил имотите лична негова собственост след смъртта на съпругата си, която е проверявано лице. След като Комисията не е доказала трансформация на парични средства придобити от престъпна дейност от проверяваното лице в лично имущество на ответника, имуществото на последния не следва да бъде отнето. Според ОС и АС това имущество не попада под хипотезата на чл. 9 и чл. 10 от ЗОПДИППД (отм.), тъй като със смъртта на проверяваното лице бракът им е прекратен. Недоволна от Решението с което изцяло е отхвърлен искът, Комисията подава касационна жалба, която моли да бъде приета за разглеждане на основание чл. 280, ал.1, т.3 от ГПК.
Материалноправният въпрос поради който се иска да бъде допусната жалбата е:
"Може ли предмет на отнемане да бъде имущество, придобито от единия съпруг, след смъртта на другия, но придобилия имуществото не разполага със законни доходи за неговото придобиване?"
Много моля за практика на ВКС по този въпрос!

П.П. В хода на процеса не се доказа проверяваното лице да е извършило престъпна дейност (няма осъдителна присъда и не се доказаха престъпни обстоятелства по реда на чл. 124 (5) от ГПК), поради което искът беше отхвърлен и в останалата си част (за имуществото придобито по време на брака).
Преживелият съпруг вече е на преклонна възраст и едно евентуално проточване на делото, ако бъде допуснато за разглеждане, няма да се отрази добре на здравословното му състояние.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1358
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта


cron