начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Работни часове

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Работни часове

Мнениеот atevi01 » 17 Авг 2023, 23:13

Здравейте,
Имам следното запитване…
Работя на сумарно работно време към частници, а не държавна работа. От известно време щом някой си вземе болничен през почивните дни (работим и Събота и Неделя), го карат да си изработва допълнителна смяна за да не му падат часовете за работа. Имаме две смени:12 часова и 8 часова. Ако например месеца има 168 часа и ти по график работиш Събота и Неделя по 12 часа, но излезеш в болничен през този период, ми обясняват, че в графика няма как да се отбележе болничен през почивните дни както и отпуска и затова се вписва като почивни дни. От там часовете ти падат с 24 часа (2х12ч.) и искат да ти вкарват допълнителни 3 смени за да ти се изравнят часовете. Не намирам логика?!? Може ли някой компетентен юрист да съдейства с информация. Благодаря :roll:
atevi01
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Авг 2023, 22:56

Re: Работни часове

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2023, 14:06

Здравейте! Без значение дали работодател е държавата/общината или някой частник - законите важат за всички.
Препоръчайте на Вашия работодател - да прочете отново „Наредба за работното време, почивките и отпуските“. Конкретно за случая
Чл. 9б. (1) При сумирано изчисляване на работното време по чл. 142, ал. 2 от КТ се определя норма за продължителност на работното време за периода. Нормата се определя в часове, като броят на работните дни по календар, включени в периода на отчитане, се умножи по дневната часова продължителност на работното време, определено в трудовия договор.
(2) Когато работник или служител през целия или през част от периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, е ползвал отпуск, нормата за продължителност на работното му време се преизчислява, като от броя на работните дни по календар се изваждат съответните дни отпуск, разрешени в работни дни по календар.
(3) Когато работник или служител през целия или през част от периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, е ползвал отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане, за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, нормата за продължителност на работното му време се преизчислява, като от нормата по ал. 1 се извадят съответните часове по утвърдения поименен график.

Чл. 9в. (1) Когато в края на периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, отработените от работника или служителя часове по графика са по-малко от часовете, определени по реда на чл. 9б, за недостигащите часове се счита, че работникът или служителят е в престой не по своя вина, с изключение на случаите на виновно неявяване на работника или служителя на работа.
(2) Когато трудовото правоотношение на работник или служител е прекратено преди изтичането на периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, и отработените от него часове по графика са по-малко от часовете, определени по реда на чл. 9б, за периода до датата на прекратяването се счита, че работникът или служителят е в престой не по своя вина, с изключение на случаите на виновно неявяване на работника или служителя на работа.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2414
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Работни часове

Мнениеот guest1 » 23 Авг 2023, 19:00

otis123 написа:Ситуацията, която описвате, може да зависи от конкретните трудови закони и регулации във вашия регион и юрисдикция. В общи линии, когато работникът вземе болничен или отпуск, той би трябвало да бъде облагодетелстван в съответствие с закона, без часовете му за работа да бъдат намалявани, освен ако това не е предвидено изрично съгласно законодателството.

Съсейки по стила - смятам, че потребител otis123 не е човек
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2414
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron