начало

Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент Защо румънският Конституционен съд анулира изборите за президент

Непрекъснат стаж в Италия и невъзможност за обезщетение

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Непрекъснат стаж в Италия и невъзможност за обезщетение

Мнениеот phalaenopsis81 » 20 Мар 2024, 12:41

Здравейте,
Имам непрекъснат стаж в държава от европейският съюз, Италия по-конкретно. Прибрах се в България и при посещение на НОИ служител ми обясни, че не бих могла да получавам по-високо обезщетение от минималното за страната ни. Може би някой да ме насочи къде в закон, наредба да прочета по какъв начин мога да получавам по-високо обезщетение и какво следва да изпълня, за да се случи това. Има някакви промени, които са влезли в сила от началото на 2024. Благодаря предварително за насоките.
phalaenopsis81
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Яну 2018, 19:00

Re: Непрекъснат стаж в Италия и невъзможност за обезщетение

Мнениеот guest1 » 20 Мар 2024, 13:06

Размер на паричното обезщетение за безработица
Чл. 54б. (1) Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.
(7) Когато в периода по ал. 1, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж, без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:
3. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) за времето, зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание международен договор, по който Република България е страна - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
Кодекс за социално осигуряване


Пп. Текстът „установена за страната“ означава „установена за България“!
Ако търсите по-високо ПОБ, съобразено с доходите в Италия - трябва да Ви го отпуснат ТАМ!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2414
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron