Официален блог на МТСП написа:Защо трябва да работим легално?
Само за последните три-четири години от 11.8% безработицата спадна до 5.97%, което е с около 2 % по-малко, отколкото средната за ЕС. Истината е, че тенденцията в България се променя, вече има дефицит на работна ръка, а не на работни места.
Ето защо работещите млади хора или тези, които за пръв път постъпват на работа трябва да познават и все повече да търсят своите права пред работодателите.
Когато работим без трудов договор, или с договор, но при възнаграждение по-ниско от реално получаваното, се лишаваме от много възможности, които ни се полагат по закон:
Да бъдем социално и здравно осигурени
Представете си, че счупите крака си, това автоматично ви прави нетрудоспособен за период от 1 месец например. Ако нямате трудов договор, това може да коства не само здравето, но и работата ви, никой не може да спре вашия работодател да намери някой друг на ваше място. Ако се осигурявате, трудовият договор ще гарантира вашето работно място и държавата ще ви изплати 80 % от месечната ви заплата докато боледувате..
Това е така, защото на всеки осигурен се полага парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване в размер на 80% от брутната му заплата, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер от 90 на сто.
Ако се осигурявате, трудовият договор ви гарантира посещение при лекар и медицинска помощ.
Трудовият договор ви гарантира и защита при безработица с правото на обезщетение в период от 4 до 12 месеца в зависимост от това, колко дълго сте бил осигурен.
Да имаме право на платен годишен отпуск
Всеки работещ има право на 20 дни платен годишен отпуск след натрупването на 8 месеца стаж, ако никога преди това не е работил или не сте се осигурявал, или след натрупването на 6 месеца стаж от постъпването при смяна на работното място в друга организация..
Всеки работещ студент има право на 25/платени/ дни за взимане на изпити + 20 дни годишен платен отпуск
Да получим правото на пенсия
За много от младите хора в България моментът на пенсионирането седи отдалечен във времето. Социологическо проучване сред маладежи между 18 и 30 години в Европа показва, че за 90 % от анкетираните е абсолютно нормално да започнат да влагат в пенсията си още от момента, в който започнат да работят. Освен, че по този начин осигуряват бъдещето си.
Да трупаме трудов стаж и да израстваме в кариерата
Какво ще се случи, ако искате да смените сегашната си работата и да отидете на по-добра позиция с по-добро заплащане? Почти сигурно е, че новият ви работодател ще изисква от вас поне от 1 до 5 години трудов стаж. Как ще го докажете, ако не се осигурявате? И дори да се осигурявате, но на по-нисък от реалния ви доход, много вероятно е в трудовия ви договор да не е упомената реалната позиция, която сте заемали.
Да излезем в майчинство
По закон на майката се изплаща 90 % от осигурителния й доход всеки месец / за период от 315 дни, от които 45 преди раждането След изтичане на този период имате право на обезщетение за отглеждане на дете до навършване на 2 г. на детето.
Изплащанията не се извършват от вашия работодател, както беше до преди една година, а от НОИ /Национален осигурителен институт/ http://www.noi.bg
Да имаме възможност да теглим кредити и да пазаруваме на лизинг
За всеки човек и особено за младите, идва момент, когато искат да бъдат самостоятелни да имат свое собствено жилище, кола и тн. Има много хора, които желаят да изтеглят кредити, например, за да могат да продължат обучението си. Почти невъзможно е да изтеглите кредит, ако не се осигурявате. Разибира се, ако се осигурявате върху реално получаваната заплата, шансовете ви нарастват.
Ценете себе си и труда си! Не мислете само за утрешния ден, мислете за своето бъдеще и за бъдещето на децата ни!
РАБОТЕТЕ ЛЕГАЛНО!
Уважаеми работещи и работодатели,
регламентираното полагане на труд слага в ред една цяла система, като това се предава автоматично и на другите системи в обществото - данъците, осигуровките - респективно пенсиите и здравеопазването.
Всичките тези дълбокомислени приказки можете да ги видите на адрес: http://www.socialni.bg
Мда... някои хора се нуждаят сериозно от пенсиониране!