Щети, нанесени от Електроразпределение
Публикувано на:
19 Юли 2006, 09:23
от fenix_f
Здравейте колеги.
Имам въпрос към Вас и се надявам някой да ми отговори.
Имате ли опит в дела срещу Енергото за нанесени щети на Купувач на ел. енергия в следствие на токов удар. Щетите на Купувача са за над 200 хиляди лева. На какво мога да се позова в такова дело след като в Общите условия към договорите за продажба на ел.енергия е предвидена неустойка в размер на 10 % от консумираната енергия с доказано отклонение в качеството. Чл.92 от ЗЗД?
Моля зя Вашия коментар.
Публикувано на:
02 Сеп 2006, 19:04
от gosho72
По смисъла на чл.92 от Закона за енергетиката между купувача и доставчика на електроенергия съществува договор за продажба.В същия закон обаче не намерих регламентиране на отговорността на продавача и по тази причина следва да се приложат общи разпоредби от ЗЗД.
В случая продадената вещ /електроенергията също се счита за вещ по смисъла на чл.110 от ЗС/ е с "недостатък".Същият недостатък се дължи на физически свойства - отклонение в нормативно установените параметри на електроенергията,предназначена за консумация.По чл.193 от ЗЗД недостатъка трябва да е съществувал по време на продажбата /доставката не електроенергия осъществява продажбата / ,трябва да е съществен /което си е проличало от повредата на електроуредите / и да не е известен на купувача.
От своя страна продавача носи своята договорна отговорност,независимо дали е знаел или не за "недостатъците" от продаваната електроенергия.Продавача отговаря за причинените вреди на купувача-потребител по смисъла на чл.195 от ЗЗД,като срока за предявяване на осъдителния иск за възстановяване на причинените вреди е 6 месечен,във връзка с разпоредбата на чл.197 от ЗЗД.Срокът за предяваване на иска е от момента на продажбата /в случая от момента на увреждането на електроуредите/.
В полза на потребителя ще бъдат и застрахователните полици на имуществото-ако съществуват такива.Изплащането на застрахователното обезщетение е доказателство за настъпилото застрахователно събитие,свързано с повреждане на имущество.
При подаване на исковата молба е необходимо към същата да бъдат приложени доказателствата по оценка на щетите.това е така,тъй като при искове над стойност 10 000 лв.по смисъла на чл.80,буква "б" от ГПК същите са подсъдни и се разглеждат от окръжните съдилища.