- Дата и час: 24 Яну 2025, 00:32 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Проблем с поръчителство
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
3 мнения
• Страница 1 от 1
Проблем с поръчителство
Здравейте! Имам проблем с който незнам как да се справя,а именно:Станах поръчител на мой приятел,който първо беше нередовен в погасяването на вноските а в последствие изобщо не ги е погасявал.Кредитът му е само с един поръчител и това съм аз.Независимо от непрекъснатите му напомняния от страна на банката и лично от мен да си погасява навреме задълженията,в края на краищата заема му стана изискуем и аз получих запорно писмо от частен съдия изпълнител с което ми се запорира цялата заплата.В същото време ,,приятелят ми'' е прехвърлил цялата си собственост на името на сестра си и в момента живее в дома на съпругата си,който дом е собственост на майка и.Направо съм се побъркал от цялата тази история.Моля за съвет какво мога да предприема?
- okfets
- Нов потребител
- Мнения: 1
- Регистриран на: 02 Фев 2006, 21:49
Здравейте,
в отговор на поставеният от Вас въпрос ще ви изложа на кратко малко обща информация за поръчителството:
Основни характеристики на договора за поръчителство
Договорът за поръчителство има допълнителен (акцесорен) характер и неговото съществуване е обусловено от съществуването на главен (основен) договор между кредитора и длъжника. Зависимостта между договора за поръчителство и основния договор, от който произтича задължението, за което се поръчителства, се изразява в няколко насоки:
- задължение за поръчителя няма да възникне, ако няма действителен главен дълг;
- предметът и обемът на главния дълг определят предмета и обема на задължението на поръчителя;
- поръчителят може да предявява на кредитора всички възражения, които има главният длъжник, както и да направи прихващане с вземане на длъжника към кредитора (чл. 142 ЗЗД);
- цедирането и прекратяването на главния дълг имат аналогично действие и за поръчителството.
Тази зависимост между главния дълг и поръчителството е еднопосочна, т. е. поръчителството е функция от основното задължение и не може да съществува без него, но не и обратно - главният дълг е самостоятелен и може да съществува, независимо от липсата или съществуването на поръчителството.
Поръчителството разкрива и известна самостоятелност в няколко насоки:
- задължението на поръчителя може да бъде по-леко или в по-малък обем от главното задължение (чл. 139, изр. първо ЗЗД);
- поръчителството може да се прекрати или погаси по давност, без това да води до прекратяване или погасяване по давност на главния дълг и т. н.
Страни по договора за поръчителство са поръчителят и кредиторът.
Поръчител може да бъде физическо, както и юридическо лице. Когато поръчителят е физическо лице, той трябва да е дееспособен (да е пълнолетен и да не е поставен под запрещение), защото съгласно чл. 73, ал. 3 от Семейния кодекс обезпечаване на чужди задължения чрез поръчителство е нищожно, когато е извършено от малолетни или непълнолетни, включително и от законните им представители. Встъпилият в брак непълнолетен може валидно да сключва договор за поръчителство като поръчител, за него важи само ограничението на чл. 13, ал. 3 СК.
Няма ограничения по отношение на това кой може да бъде кредитор по договор за поръчителство. На практика най-често кредиторите са търговски банки.
Не е страна по договора за поръчителство третото лице, чието задължение се обезпечава (главният длъжник). Договор за поръчителство може да се сключи и без знанието и съгласието на главния длъжник. Мотивите на поръчителя за обезпечаване на чуждото задължение могат да бъдат най-различни, те имат значение единствено за уреждане на отношенията между поръчителя и третото лице.
Отговорност на поръчителя
Терминът отговорност има различни правни значения, но по отношение на поръчителството се схваща като задължението на поръчителя по отношение на кредитора да изпълни главния дълг. Тъй като поръчителството е едностранен договор, от него произтичат само права за кредитора и само задължения за поръчителя.
Съгласно чл. 141, ал. 1 ЗЗД поръчителят е задължен солидарно с главния длъжник. От тази разпоредба се налагат няколко извода:
По правило, поръчителят дължи същото, за каквото се е задължил и главният длъжник, и в същия обем. Ако обаче задължението на главния длъжник е intuito personae (свързано с личността му, например да нарисува картина) или е за индивидуално определена вещ, очевидно е, че поръчителят не може да дължи същото. В тези случаи обикновено поръчителят се задължава за определена парична сума. Обемът на отговорността на поръчителя зависи основно от волята на страните. Поръчителството може да бъде неограничено, когато страните са уговорили, че поръчителят отговаря за изпълнение на всички задължения (цялото задължение) на длъжника по основния договор, включително и за всички последици от неизпълнението: лихви, неустойки, съдебни разноски и разноски по принудителното изпълнение. Законът (чл. 139, изр. първо ЗЗД) дава възможност да се ограничи отговорността на поръчителя, като се поеме поръчителство само за част от задълженията или до определен размер на задължението, както и при по-леки условия - например поръчителят да не отговаря за неустойките и разноските. Обемът на главния дълг е горна граница за задължението на поръчителя. Съгласно чл. 139, изр. второ ЗЗД, ако поръчителят се е задължил за повече от това, което дължи длъжникът, или при по-тежки условия, поръчителството ще е частично недействително за горницата. Следователно, ако поръчителят поеме дълг за повече от това, което дължи главният длъжник, неговото задължение ex lege (по силата на закона) се намалява до размера на главния дълг.
Солидарната отговорност на поръчителя означава още, че кредиторът може да иска изпълнение от него, без преди това да е търсил такова от длъжника. Разпоредбата на чл. 141, ал. 1 ЗЗД е диспозитивна, страните биха могли да уговорят субсидиарна солидарна отговорност, при която поръчителят ще отговаря за целия дълг и последиците от неизпълнението му, но отговорността му ще се реализира след като кредиторът потърси изпълнение първо от главния длъжник. Клаузата за субсидиарност трябва да е изрична.
Тъй като поръчителят отговаря солидарно с главния длъжник, той може да противопостави на кредитора всички възражения, които и длъжникът може да му противопостави (чл. 142 ЗЗД): например, че длъжникът е изпълнил дълга или е дал нещо в изпълнение; кредиторът е опростил дълга или вземането е погасено по давност и т. н. Дори, ако длъжникът се е отказал от възможните възражения срещу кредитора, поръчителят не губи правото си да му ги противопостави.
Погасяване на поръчителството и освобождаване на поръчителя от отговорност
Както по - горе писах поръчителството няма самостоятелен характер, то следва главния дълг, затова погасяването на главното задължение (поради изпълнение, даване вместо изпълнение, опрощаване, прихващане и т. н.) винаги води до погасяване на поръчителството. Обявяването на основния договор за недействителен също води до погасяване на поръчителството (няма главен дълг - няма и поръчителство).
Законът за задълженията и договорите урежда 3 специални основания за погасяване на поръчителството:
а) Поръчителството се погасява, ако в срок от 6 месеца след падежа на задължението по основния договор, кредиторът не е предявил иск срещу длъжника (в този смисъл - чл. 147, ал. 1 ЗЗД). За да се погаси поръчителството на основание чл. 147, ал. 1 ЗЗД, трябва да са налице няколко елемента:
- главният дълг трябва да е срочен, за поръчителството това няма значение;
- 6-месечният срок след падежа да е изтекъл - това е краен и преклузивен срок (с изтичането му правото ви се погасява!), а не давностен;
- кредиторът е бездействал и не е предявил иск срещу длъжника;
б) Съгласно чл. 147, ал. 2 ЗЗД продължението на срока, дадено от кредитора на длъжника, няма действие спрямо поръчителя, ако той не е дал съгласието си за това. Това правило е израз на общия принцип, че уговорки между кредитора и длъжника, които са постигнати след сключване на договора за поръчителство, не могат да утежняват положението на поръчителя. След изтичане на първоначално установения срок поръчителят се освобождава от отговорност;
в) Поръчителството се погасява, когато поради действия на кредитора поръчителят не може да встъпи в правата му (чл. 146, ал. 3 ЗЗД). Правилото на тази разпоредба ще се приложи само в случай, че кредиторът е имал действително някакви права, които биха облекчили положението на поръчителя, например - първа по ред ипотека.
Ако договорът не нищожен всичко, което Ви остава е да търпите принудителното изпълнение. Друг е въпросът за отговорността на третото лице спрямо Вас (онзи за, който сте поръчетелствал).Спрямо него вие имате процесуално средство за защита - Регресен иск.
Надявам се да съм бил полезен.
в отговор на поставеният от Вас въпрос ще ви изложа на кратко малко обща информация за поръчителството:
Основни характеристики на договора за поръчителство
Договорът за поръчителство има допълнителен (акцесорен) характер и неговото съществуване е обусловено от съществуването на главен (основен) договор между кредитора и длъжника. Зависимостта между договора за поръчителство и основния договор, от който произтича задължението, за което се поръчителства, се изразява в няколко насоки:
- задължение за поръчителя няма да възникне, ако няма действителен главен дълг;
- предметът и обемът на главния дълг определят предмета и обема на задължението на поръчителя;
- поръчителят може да предявява на кредитора всички възражения, които има главният длъжник, както и да направи прихващане с вземане на длъжника към кредитора (чл. 142 ЗЗД);
- цедирането и прекратяването на главния дълг имат аналогично действие и за поръчителството.
Тази зависимост между главния дълг и поръчителството е еднопосочна, т. е. поръчителството е функция от основното задължение и не може да съществува без него, но не и обратно - главният дълг е самостоятелен и може да съществува, независимо от липсата или съществуването на поръчителството.
Поръчителството разкрива и известна самостоятелност в няколко насоки:
- задължението на поръчителя може да бъде по-леко или в по-малък обем от главното задължение (чл. 139, изр. първо ЗЗД);
- поръчителството може да се прекрати или погаси по давност, без това да води до прекратяване или погасяване по давност на главния дълг и т. н.
Страни по договора за поръчителство са поръчителят и кредиторът.
Поръчител може да бъде физическо, както и юридическо лице. Когато поръчителят е физическо лице, той трябва да е дееспособен (да е пълнолетен и да не е поставен под запрещение), защото съгласно чл. 73, ал. 3 от Семейния кодекс обезпечаване на чужди задължения чрез поръчителство е нищожно, когато е извършено от малолетни или непълнолетни, включително и от законните им представители. Встъпилият в брак непълнолетен може валидно да сключва договор за поръчителство като поръчител, за него важи само ограничението на чл. 13, ал. 3 СК.
Няма ограничения по отношение на това кой може да бъде кредитор по договор за поръчителство. На практика най-често кредиторите са търговски банки.
Не е страна по договора за поръчителство третото лице, чието задължение се обезпечава (главният длъжник). Договор за поръчителство може да се сключи и без знанието и съгласието на главния длъжник. Мотивите на поръчителя за обезпечаване на чуждото задължение могат да бъдат най-различни, те имат значение единствено за уреждане на отношенията между поръчителя и третото лице.
Отговорност на поръчителя
Терминът отговорност има различни правни значения, но по отношение на поръчителството се схваща като задължението на поръчителя по отношение на кредитора да изпълни главния дълг. Тъй като поръчителството е едностранен договор, от него произтичат само права за кредитора и само задължения за поръчителя.
Съгласно чл. 141, ал. 1 ЗЗД поръчителят е задължен солидарно с главния длъжник. От тази разпоредба се налагат няколко извода:
По правило, поръчителят дължи същото, за каквото се е задължил и главният длъжник, и в същия обем. Ако обаче задължението на главния длъжник е intuito personae (свързано с личността му, например да нарисува картина) или е за индивидуално определена вещ, очевидно е, че поръчителят не може да дължи същото. В тези случаи обикновено поръчителят се задължава за определена парична сума. Обемът на отговорността на поръчителя зависи основно от волята на страните. Поръчителството може да бъде неограничено, когато страните са уговорили, че поръчителят отговаря за изпълнение на всички задължения (цялото задължение) на длъжника по основния договор, включително и за всички последици от неизпълнението: лихви, неустойки, съдебни разноски и разноски по принудителното изпълнение. Законът (чл. 139, изр. първо ЗЗД) дава възможност да се ограничи отговорността на поръчителя, като се поеме поръчителство само за част от задълженията или до определен размер на задължението, както и при по-леки условия - например поръчителят да не отговаря за неустойките и разноските. Обемът на главния дълг е горна граница за задължението на поръчителя. Съгласно чл. 139, изр. второ ЗЗД, ако поръчителят се е задължил за повече от това, което дължи длъжникът, или при по-тежки условия, поръчителството ще е частично недействително за горницата. Следователно, ако поръчителят поеме дълг за повече от това, което дължи главният длъжник, неговото задължение ex lege (по силата на закона) се намалява до размера на главния дълг.
Солидарната отговорност на поръчителя означава още, че кредиторът може да иска изпълнение от него, без преди това да е търсил такова от длъжника. Разпоредбата на чл. 141, ал. 1 ЗЗД е диспозитивна, страните биха могли да уговорят субсидиарна солидарна отговорност, при която поръчителят ще отговаря за целия дълг и последиците от неизпълнението му, но отговорността му ще се реализира след като кредиторът потърси изпълнение първо от главния длъжник. Клаузата за субсидиарност трябва да е изрична.
Тъй като поръчителят отговаря солидарно с главния длъжник, той може да противопостави на кредитора всички възражения, които и длъжникът може да му противопостави (чл. 142 ЗЗД): например, че длъжникът е изпълнил дълга или е дал нещо в изпълнение; кредиторът е опростил дълга или вземането е погасено по давност и т. н. Дори, ако длъжникът се е отказал от възможните възражения срещу кредитора, поръчителят не губи правото си да му ги противопостави.
Погасяване на поръчителството и освобождаване на поръчителя от отговорност
Както по - горе писах поръчителството няма самостоятелен характер, то следва главния дълг, затова погасяването на главното задължение (поради изпълнение, даване вместо изпълнение, опрощаване, прихващане и т. н.) винаги води до погасяване на поръчителството. Обявяването на основния договор за недействителен също води до погасяване на поръчителството (няма главен дълг - няма и поръчителство).
Законът за задълженията и договорите урежда 3 специални основания за погасяване на поръчителството:
а) Поръчителството се погасява, ако в срок от 6 месеца след падежа на задължението по основния договор, кредиторът не е предявил иск срещу длъжника (в този смисъл - чл. 147, ал. 1 ЗЗД). За да се погаси поръчителството на основание чл. 147, ал. 1 ЗЗД, трябва да са налице няколко елемента:
- главният дълг трябва да е срочен, за поръчителството това няма значение;
- 6-месечният срок след падежа да е изтекъл - това е краен и преклузивен срок (с изтичането му правото ви се погасява!), а не давностен;
- кредиторът е бездействал и не е предявил иск срещу длъжника;
б) Съгласно чл. 147, ал. 2 ЗЗД продължението на срока, дадено от кредитора на длъжника, няма действие спрямо поръчителя, ако той не е дал съгласието си за това. Това правило е израз на общия принцип, че уговорки между кредитора и длъжника, които са постигнати след сключване на договора за поръчителство, не могат да утежняват положението на поръчителя. След изтичане на първоначално установения срок поръчителят се освобождава от отговорност;
в) Поръчителството се погасява, когато поради действия на кредитора поръчителят не може да встъпи в правата му (чл. 146, ал. 3 ЗЗД). Правилото на тази разпоредба ще се приложи само в случай, че кредиторът е имал действително някакви права, които биха облекчили положението на поръчителя, например - първа по ред ипотека.
Ако договорът не нищожен всичко, което Ви остава е да търпите принудителното изпълнение. Друг е въпросът за отговорността на третото лице спрямо Вас (онзи за, който сте поръчетелствал).Спрямо него вие имате процесуално средство за защита - Регресен иск.
Надявам се да съм бил полезен.
- minkogeorgiev
- Младши потребител
- Мнения: 29
- Регистриран на: 05 Ное 2004, 19:29
Най-добре е да се консултирате с адвокат, но на първо време се сещам за чл.135 ЗЗД, с който се иска обявяване за недействителен на договора между този човек и сестра му, в случай, че този договор е сключен след теглене на заема и успеете да докажете определени неща.
Най-вероятно всичко е било добре замислено то самото начало да Ви поставят този капан и не знам как все още има хора които се съгласяват да стават поръчители при положение, че банките вече дават заем и без поръчители но при по-висока лихва.
Предполагам банката ви натиска да платите целия заем с теглене на нов и така да си търсите парите когато и както можете от вашия приятел.
Аз лично препоръчвам водене на отрицателен установителен иск, че дори и да дължите то дължите само главницата, но не и кожодерските лихви, но никога не се знае дали това дело ще излезе успешно-има съдии, които подхождат с разбиране, но има и такива, които услугват на банките по определени причин-я някой по-изгоден заем ще им дадат.
Най-вероятно всичко е било добре замислено то самото начало да Ви поставят този капан и не знам как все още има хора които се съгласяват да стават поръчители при положение, че банките вече дават заем и без поръчители но при по-висока лихва.
Предполагам банката ви натиска да платите целия заем с теглене на нов и така да си търсите парите когато и както можете от вашия приятел.
Аз лично препоръчвам водене на отрицателен установителен иск, че дори и да дължите то дължите само главницата, но не и кожодерските лихви, но никога не се знае дали това дело ще излезе успешно-има съдии, които подхождат с разбиране, но има и такива, които услугват на банките по определени причин-я някой по-изгоден заем ще им дадат.
- pitasht
- Активен потребител
- Мнения: 1364
- Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18
3 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 65 госта