Страница 1 от 1

Имотните сделки - само по банков път?

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2007, 12:24
от razli4na
Имотните сделки - само по банков път?
News.dir.bg - 14 Ноември 2007, 09:40
Покупките на имоти да стават само по банков път - тази идея предложи на обсъждане във вторник парламентарната комисия за борба с корупцията.
Предложението е част от пакет промени на закона за паричните средства, с които се подновява и идеята плащанията в брой по принцип да се ограничат до 10 хил. лева, а при сделките във валута - до равностойността на тази сума, пише "Дневник". Пакетът включва и създаване на финансова полиция, която да контролира спазването на новите правила. Той е подготвен по инициатива на парламентарната комисия на база проучване на Програмата на ООН за развитие (ПРООН). Според председателя на комисията Бойко Великов основната цел е да се удари организираната престъпност, която има интерес от плащането в брой. За да се избегне изкуственото разделяне на сумата на няколко транша, в проекта се предлага забрана за няколко плащания по една и съща сделка, ако общата й стойност надвишава 10 хил. лв.
Мотивът да се въведе задължително плащане по банков път на имотните сделки е, че така ще се спре укриването на данъци, тъй като повечето жилища се декларират на значително занижена стойност спрямо пазарната. Експерти очакват до 3-4 години подобна тенденция да се прояви и при сделките със земеделски земи, чиято цена тепърва ще расте. Идеята срещна пълна подкрепа на Нотариалната камара, откъдето посочиха опита на Франция. Там всички плащания по имотни сделки минават през нотариусите в Депозитната каса, чиито ръководители се назначават от френския парламент. Председателят на камарата Димитър Танев посочи, че през миналата година в България са били извършени 600 хил. сделки.
Поправките се подкрепят и от Националната агенция по приходите, която ги доразвива с идеята в годишната си данъчна декларация физическите лица да описват получени заеми над 5 хил. лв.

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2007, 12:49
от gery
Само че от цялата работа ще се нагушкат банките с такси...

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2007, 12:51
от kardi
Oсвен да направят услуга на банките, които ще събират комисиони ми се струва, че друго няма да се постигне, а и какво правим, когато действително е уговорено продажната цена да се заплаща на вноски. Това не е ли плащане по една и съща сделка. Ако действително идеята е да има само един транш, което според мен е малко вероятно, най - малкото ще се наруши свободата на догововаряне между страните по дадена сделка. На първо четене тази идея ми се струва недомислена.

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 12:53
от pinkopanter
Хубаво беше ако се въведе такова изменение в закона че данъци се дължат само върху данъчната оценка на имота. Тогава няма да има пречка да се посочва в нотариалния акт реалната цена за покупката на недвижим имот.

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 16:13
от antoonio
"Идеята срещна пълна подкрепа на Нотариалната камара" - xaxaxa, остава и да не срещне, нали работят на % .. а и от банките ще срещне пълна подкрепа заради таксите, пък и държавата трябва да смуче от някъде

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 16:37
от suzy_4
А при "ново строителство" как трябва да бъде? В договора, който съм сключила е 30 % на първа плоча , 30 % - на втора плоча и т.н. Това са плащания по една и съща сделка. Колите на лизинг????

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2007, 13:24
от antoonio
Ще забранят строителството на повече от една плоча :lol: :lol: :lol:

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2007, 13:33
от avrora
:lol:
Едва ли това е идеята, най - вероятно и по - скоро, че вноските ще се заплащат по банков път, ако са над 10 000 лв.

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2007, 14:01
от tati_go
10 000 лв. по банков път - останалото кеш!
Рязко падат официалните цени на сделките.
Кой ще ми осигури цялата стойност на жилишето, за да го платя на една вноска? Тия чували ли са за лизинг, изплащане, кредит и т.н.
Замисълът е в полза само на нотариусите и банките.

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2007, 14:55
от suzy_4
Става така: по банков път, с фактури или както и да е - толкова, колкото трябва, останалото - кеш. Апартаментите се продават по данъчна оценка, която е далеч по-ниска от пазарната на строителя. Не могат да ги хванат по никакъв начин. Щом като "горе" вземат на едро, то и останалите ... Но хващат дребните риби, разбира се.

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2007, 18:40
от adiko
замисълът е, че по закона за мерките срещу изпиране на пари, банката е длъжна да "идентифицира" клиента при извършване на операции над 30 хил.лв или ако е в брой над 10 хил.лв, да предоставя информация на агенция за финансово разузнаване за "съмнителни сделки" и т.н., но ако някой си търси вратичка, ще си намери...
само ще затормозят средностатистическия българин, решил да се сдобие с недвижим имот.
от агенция по финансово разузнаване много подгониха и нотариусите и предполагам, че те са "за" заради това...

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2007, 19:31
от suzy_4
:twisted: много са. Какъв е проблемът да се ползват няколко български , та дори и чужди банки :?: Куче влачиииииии - диря няма ...