Чл. 38 от Закона за счетоводството
Публикувано на: 21 Яну 2008, 20:50
Как разбирате подчертаната ал. 3 на чл. 38 от Закона за счетоводството? Като самостоятелно условие за задължителен одит? Или като пояснение към горните две алинеи - в смисъл че само когато отговарят на условията по ал. 1 и ал. 2, подлежат на задължителен одит както индивидуалните, така и консолидираният отчети?
Ако подчертаната ал. 3 е самостоятелно условие, излиза, че подлежи на задължителен одит всяко дружество ("предприятие"), участващо в каквото и да било друго дружество, независимо от балансова стойност на активите, нетни приходи от продажби или численост на персонала. В което няма никаква логика - принципно се одитират предприятията, отговарящи на определени критерии.
Чл. 37. ...
(2) Предприятие (предприятие майка) съставя консолидиран финансов отчет, когато:
1. контролира повече от половината от правата на глас на акционерите или съдружниците в друго предприятие (контролирано предприятие), включително по силата на договорно взаимоотношение, при условие че е акционер или съдружник в това предприятие;
...
Чл. 38. (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) (1) На независим финансов одит от регистрирани одитори, освен когато в закон е предвидено друго, подлежат годишните финансови отчети на:
1. акционерни дружества и командитни дружества с акции;
2. предприятия, които са емитенти по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа;
3. (изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 29.12.2006 г.) кредитни институции, застрахователни и инвестиционни предприятия, дружества за допълнително социално осигуряване и управляваните от тях фондове;
4. предприятия, за които това изискване е установено със закон;
5. всички предприятия, непосочени в т. 1 - 4, с изключение на предприятията, прилагащи облекчена форма на финансова отчетност и бюджетните предприятия.
(2) На независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните финансови отчети на юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност и вписани в Централния регистър при Министерството на правосъдието, когато за текущата година превишават един от следните критерии:
1. балансова стойност на активите към 31 декември - 1 млн. лв.;
2. размер на приходите от стопанска и нестопанска дейност за текущата година - 2 млн. лв.;
3. обща сума на получените през текущата година финансирания и неусвоени към 31 декември на текущата година финансирания, получени през предходни отчетни периоди - 1 млн. лв.
(3) Консолидираните финансови отчети и индивидуалните финансови отчети, включени в консолидацията, подлежат на независим финансов одит.
(4) Регистрираните одитори, които извършват независим финансов одит на финансови отчети, в одиторския доклад задължително изразяват и мнение относно съответствието между годишния доклад за дейността и годишния финансов отчет за същия отчетен период и/или относно съответствието между годишния консолидиран доклад за дейността и консолидирания финансов отчет за същия отчетен период.
§ 15. "Предприятия, прилагащи облекчена форма на финансова отчетност" са предприятията, които в текущата или в предходната година не надвишават показателите на два от следните критерии:
1. балансова стойност на активите към 31 декември - 1,5 млн. лв.;
2. нетни приходи от продажби за годината - 2,5 млн. лв.;
3. средна численост на персонала за годината - 50 души.
Ако подчертаната ал. 3 е самостоятелно условие, излиза, че подлежи на задължителен одит всяко дружество ("предприятие"), участващо в каквото и да било друго дружество, независимо от балансова стойност на активите, нетни приходи от продажби или численост на персонала. В което няма никаква логика - принципно се одитират предприятията, отговарящи на определени критерии.