Страница 1 от 2

ПРОМЯНАТА В СЪДЕБНИТЕ ТАКСИ

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 09:50
от sarbijanac
Инфлацията повиши и съдебните такси

Цената на развода по взаимно съгласие скача от 15 на 40 лв.

Екип на "Сега"
-----------------------------
Държавните такси, които се събират от съдилищата по граждански дела, се увеличават неколкократно, реши правителството вчера. Тарифата е обвързана с новия Граждански процесуален кодекс и ще влезе в сила заедно с него от 1 март.

При завеждане на искова молба за развод например вече ще се събират не 10, а 25 лв. При допускане на раздяла по взаимно съгласие ще се плащат 40 лв. вместо досегашните 15. "Какво са 15 лв., това е цената на една ракия в ресторант". Така правосъдният министър Миглена Тачева образно обясни защо смята, че увеличението не е драматично.
От 5 на 15 лв. скача и таксата за частни жалби по граждански дела. Магистрати обясниха, че пускането на подобни жалби, с които се атакуват определения, постановени в хода на процеса, е един от сигурните начини за размотаване на гражданските дела. Те се надяват по-високата цена да ограничи недобронамерените жалби, но смятат, че и тази сума не е достатъчно висока.
Таксата за искова молба си остава 4% от размера на иска. Скача обаче минимумът - от 15 на 50 лв. Повече от два пъти скача и таксата при отхвърляне на молби за делба. Сега тя е от 10 до 40 лв., а става от 25 до 100 лв.
Новата тарифа уеднаквява цената за молба за осиновяване от българи и чужденци. Всички вече ще плащат 25 лв. По стария ред българите плащаха 6 лв., а чужденците - 1500 лв.
Увеличава се и таксата за издаване за изпълнителен лист от 3 на 5 лв. Образуването на изпълнително дело ще струва 20 лв., а цялостното проучване на имущественото състояние на длъжника - 50 лв. За принудително отнемане и предаване на движими вещи таксата е 2% от цената им, но не по-малко от 50 лв. За въвеждане във владение на недвижим имот ще се плаща 1% от цената му, но не по-малко от 200 лв.
За делата, които са вече в ход, няма да се налага доплащане.
През 2004 г. Върховният административен съд отмени увеличението на съдебните такси, постановено от МС година по-рано. Тогава бяха повишени цените на всички услуги на съдилищата, прокуратурата, следствените служби и правосъдното министерство. Скокът бе от 2 до 30 пъти. Основният мотив на магистратите бе, че рязкото увеличение не съответства на доходите и ограничава достъпа на граждани и юридически лица до съдебна защита.
По информация на "Сега" синдикатите са против новата тарифа. Тепърва ще стане ясно обаче дали ще се намери някой, който да я атакува и в съда.

-------------------------------------------------------------

http://www.segabg.com/online/article.as ... id=0000101

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 10:54
от Karakochev
Когато таксата доближи по размер банковата комисионна май е време за известно повишаване;))

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 18:13
от todiv
Крайно време беше да се пипне тази тарифа.Промяната отново е символична и се чудя защо трябва съдът да е лесно достъпен, това е мислене от светлото ни соц.минало.

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 20:04
от enigma
Не, трудната достъпност на съда е рецидив на светлото ни социалистическо минало. Дивашка е тази държава, което отказва достъп до правосъдие.

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 20:31
от sarbijanac
todiv написа:Крайно време беше да се пипне тази тарифа.Промяната отново е символична и се чудя защо трябва съдът да е лесно достъпен, това е мислене от светлото ни соц.минало.


Ами явно не ти се е налагало да търсиш гражданско-правна защита на твои интереси.И дано не ти се налага,защото освен такси има и разноски,и адвокатски хонорари......

Re: ПРОМЯНАТА В СЪДЕБНИТЕ ТАКСИ

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 20:36
от ignatius
sarbijanac написа:От 5 на 15 лв. скача и таксата за частни жалби по граждански дела. Магистрати обясниха, че пускането на подобни жалби, с които се атакуват определения, постановени в хода на процеса, е един от сигурните начини за размотаване на гражданските дела. Те се надяват по-високата цена да ограничи недобронамерените жалби, но смятат, че и тази сума не е достатъчно висока.

Баси логиката.Явно има презумция,че частните жалби целят размотаване на делото и тя ще бъде оборена единствено ,ако е налице готовност да се платят много пари.Хехехе.
А и колко са тези определения,които могат да се обжалват преди постановяване на решението?И защо не се разгриначиват от тези, с които се прегражда развитето на делото?

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 20:47
от Karakochev
Егалитаризмът , популизмът и плюенето на държавата винаги вървят в България . От времето на Иван Хаджийски ;))

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2008, 21:36
от enigma
Karakochev написа:Егалитаризмът , популизмът и плюенето на държавата винаги вървят в България . От времето на Иван Хаджийски ;))


Каквото и да значи този коментар.

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2008, 10:05
от Karakochev
За тези , които не се досетиха коментарът означава , че ако някой каже , че 5 лева д.т. е малко , веднага ще бъде тотално оплют;))

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2008, 11:59
от ignatius
Karakochev написа:За тези , които не се досетиха коментарът означава , че ако някой каже , че 5 лева д.т. е малко , веднага ще бъде тотално оплют;))

Да ама те не казват такова нещо.Казват,че трябва да се увеличават таксите, за да не се размотавали делата. Утре ще ти кажат,че отново трябва да се увеличат, защото хората се съдят за какво ли не, в другиден - че правосъдието не е за бедняци,а само за избрани...

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2008, 13:34
от Karakochev
Евтиното правосъдие е като йети , говори се че съществува някъде , но няма сигурни доказателства ;))

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2008, 19:27
от etsotov
ignatius написа:
Karakochev написа:За тези , които не се досетиха коментарът означава , че ако някой каже , че 5 лева д.т. е малко , веднага ще бъде тотално оплют;))

Да ама те не казват такова нещо.Казват,че трябва да се увеличават таксите, за да не се размотавали делата. Утре ще ти кажат,че отново трябва да се увеличат, защото хората се съдят за какво ли не, в другиден - че правосъдието не е за бедняци,а само за избрани...


Таксите в определена степен регулират извънпроцесуалните действия на страните по делата. Така, че завишаването им ще доведе до въздържане на безмислена "активност", преследваща основно протакане на процеса.

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2008, 15:06
от crazyfrog
Според мен държавните такси изостават мноого от адвокатските хонорари, нотариалните такси и тези на ЧСИ, тя държавата да не живее от въздух под налягане ?!

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2008, 15:18
от sunrise
Колеги, дали са високи или ниски таксите , това зависи от джоба на всеки.За един може сто лева да са малко, а за друг 15лв. са много пари.
Тук обаче трябва да изхождаме от предназначението и смисъла на таксата. И да си припомним,че таксата не е данък. Такса се плаща за услугата ,която получаваш. И размерът и трябва да зависи от това. Съдебната система не е търговско дружество за да трупа печалби. А май целта е да се превърне в това. Може ли някой да качи информация тук колко са събрани от такси и колко са разходване за издръжка на системата? Ако имаме тази информация тогава ще можем да кажем дали са високи или не.
Според мен министър на правосъдието, който обвързва държавната такса с цената на ракията в ресторанта, трябва да му бъде поискана оставката веднага.

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2008, 17:21
от enigma
Напълно точно!

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2008, 19:35
от kpavlova
todiv написа:Крайно време беше да се пипне тази тарифа.Промяната отново е символична и се чудя защо трябва съдът да е лесно достъпен, това е мислене от светлото ни соц.минало.

Съдът не е "лека жена", някак си, че да обсъждаме нейната достъпност САМО от гледна точка на цената.
Съдебната такса не е съвсем "цена" за услуга , защото и правосъдието не е съвсем "услуга".
Правото на "съд" не е абсолютно - може да търпи и финансови огр.
Легитимната цел, която се цели при събирането на съд. такси, е доброто администриране на правосъдната система, едновременно да отклони молбите с цел злоупотреба, и да осигури средства за функционирането на правосъдието.В този смисъл таксата не е цена, подаването на искова молба не е оферта, съдебното решение не е "доставка".А едната малка ракия, предлагам да се въведе като мерна едница за пропорционалните такси :lol: :lol:

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2008, 20:00
от Karakochev
Не знам какви "печалби" трупа държавата от правосъдието , при положение че всяко второ дело е освободено от такси и разноски ?????

Няма никакъв последващ контрол върху т.нар."декларации" , всеки трети вади решение на ТЕЛК......въобще дайте да говорим сериозно. Едно административно дело се образува за 10 лева , а може да блокира бизнеси и недвижими имоти за милиони. Следва призоваване на десетки лица, насрочване на N-на брой заседания.....пълен абсурд на цената на две малки водки.

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2008, 20:20
от kpavlova
факт.
направо парадокс.
Но дори да се навърже "освобождаването" с надлежно удостоверяване на разни работи, че дори и на доходи на свързани лица, че и изрична структура да се създаде , която да контролира "освободените" ищци или "жалбоподатели"- дали са "свободни" от имущество и доходи реално, че и декларацията пред съд след делото дирекно в офиса на НАп да отива, пак няма да стане.Просто ще прехвърлим "белята" от едно бюро на друго.И сега Законът предвижда нак.отговорност за невярно деклариране пред съд.
Алтерантивата - да направим правосъдието и формално в напълно "луксозна стока", би убила идеята за всякакво правосъдие въобще.Така ,че някакви "предпазни мерки" - като с крадците, слагаш блиндирана врата, че да отказва "несериозните", сигурно е средство, но не и окончателно решение.
А иначе, всички сме виждали- и освободени ищци с лъскави адвокати без вид на самаряни, и хора, които , за да си опазят единственото жилище трябва да внесат такса равна на нетния приход за остатъка от живота им поради мизерната причина, че работят срещу мизерно заплащане и нямат "щастието" да са ходили на ТЕЛК. Така, че в крайна сметка не знам рецептата. :cry:

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2008, 23:51
от p_dyan
ето линк към новата тарифа по ГПК http://wrestlegirl.data.bg/Tarifa%20taxi%20GPK.doc

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2008, 14:49
от Lion11
В Испания няма съдебни такси. В бедна България пък увеличават таксите. Браво.
Повтарям в Испания не се дължат съдебни такси.