Страница 1 от 1

Прехвърляне на дворно място с незавършена жилищна сграда

МнениеПубликувано на: 06 Юни 2008, 22:10
от DanielaK
Предстои ми сделка с поземлен имот, с неприложена улична регулация, за който е отреден УПИ. В него има построени, и то преди 7 април 1987 г. приземен и първи етаж от двуетажна еднофамилна масивна жилищна сграда. Собствениците представят за недовършената сграда: одобрен архитектурен проект, протокол за дадена строителна линия и ниво, и строително разрешение. За целия имот има издадени актуални: скица и удостоверение за описание и идентичност на имот, в което след описанието на дворното място за тази сграда е записано: „масивна жилищна сграда с изградени приземен и първи жилищен етаж на плоча в груб вид, застроена на 64 кв.м.” При представяне на комплекта стр. документи Гл. архитект на общината е отказал да бъде констатирано с протокол по чл. 181 от ЗУТ завършване в груб вид на построеното дотук, с аргумента, че : "Груб строеж" е сграда или постройка, на която са изпълнени ограждащите стени и покривът, без или със различна степен на изпълнени довършителни работи (ДР на ЗУТ).
Първата идея на нотариуса е да се прехвърли построеното като „подобрение” и не желае да изповяда сделката със сграда без протокола по чл. 181 от ЗУТ и това го формулирам като вариант „Подобрение”. Да, обаче после как ще се узаконяват всички необходими действия- снабдяване с разрешение за ползване напр., или сключване на договори за доставка с монополистите, да не говорим за евентуално последващо прехвърляне, ако не се спомене и думичка в нот. акт за сградата?
Формулировката: „ ....ПИ.., ведно с приращението в него, представляващо изградени приземен и първи жилищен етаж на плоча в груб вид от масивна жилищна сграда , застроена на 64 кв.м...” дали според вас е удачна?
А, простото прехвърляне на поземлен имот с подобрение и предаването на стр. книжа, издадени на името на наследодателя на продавачите на купувача ще даде ли възможност, според вас на купувача да довърши и узакони постройката?
Вариант „Част от сграда, изпълнена в груб вид”- за моя казус, според мен, доколкото собственикът не може да си учреди сам на себе си право на строеж, май не е приложим. (чл. 181, ал. 1 от ЗУТ, предл. 2- „.Правото на строеж на сграда или на част от нея може да бъде предмет на прехвърлителна сделка от момента на учредяването му до завършване на сградата в груб строеж”). Какъв е характерът тогава на това право да строиш в собствения си имот?
Мога да добавя още, че в района все още не се прилага ЗКИР и още, че проблемът не е само в сговорчивостта на нотариуса, а и в съдията по впосванията, който ще намери начин, дори и заради данъчната оценка да се „забие” в материалното право и да откаже да впише нотариалния акт, ако не му хареса описанието на имота.

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2008, 02:22
от DanielaK
Аз вече си отговорих сама: За да има вещно-правен ефект прехвърлянето на сграда в незавършен вид (до етапа, посочен в чл. 181, ал. 1 ЗУТ), задължително се изисква прехвърляне на правото на строеж, по аргумент от чл. 63, ал. 2 ЗС и чл. 181, ал. 1 ЗУТ.