Закон за акцизите и данъчните складове ...
http://www.odit.info/?s=2&i=539
ПАТЕНТ ...
Подаване на европейска заявка
Заявка може да се подаде направо в Европейското патентно ведомство в Мюнхен или неговия клон в Хага или в националното патентно ведомство на всяка от договарящите страни, ако законодателството ѝ позволява това - у нас Глава шеста „а“ от Закона за патентите. Трябва да се имат предвид обаче и ограниченията при секретните патенти.
Ако заявката е подадена чрез национално патентно ведоство, то трябва да я препрати на Европейското, с исключение на заявки, чиито предмет е засекретен.
Европейската патентна заявка трябва да съдържа:
(a) искане за издаване на европейски патент;
(б) описание на изобретението;
(в) една или повече претенции;
(г) чертежите, споменати в описанието и претенциите;
(д) реферат.
В искането трябва да се посочат всички договарящи страни, в които заявителят ще иска да получи закрила за изобретението си. За дата на подаване на заявката се счита датата, на която са постъпили указание, че се иска издаване на патент, посочване на поне една от договарящите страни, описание и поне една претенция, данни за заявителя. Това е от значение за момента, от който ще започне да тече срокът а закрилата, а също така и за ползването евентуално на приоритет при последващи заявки.
При подаване на заявката първо се проверява дали тя отговаря на изискванията за установяване на датата на подаване, дали таксите са платени, наличието на превод. Заявката подлежи на публикуване.
Формална експертиза
Следва фаза на формална експертиза, в която се проверява дали заявката външно отговяра на нормативните изисквания. Ако бъдат открити недостатъци, се дава срок на заявителя за отстраняването им. Ако не бъдат отстранени - заявката се отказва и производството се прекратява.
Проучване
След това отделът по проучването в Европейското патентно ведоство извършва проучване на състоянието на техниката въз основа на претенциите и вземайки предвид описанието и чертежите. Докладът от проучването се изпраща на заявителя, за да прецени дали все още желае да получи закрила на изобретението си.
Експертиза по същество
Заявителят може да направи искане за извършване на експертиза за патентноспособност от Европейското патентно ведоство. Ако в резултат от експертизата се установи, че изобретението не отговаря на изискванията за закрила или заявката е нередовна - дава се възможност на заявителя за становище. Окончателното решение е за отказ за издаване на патент или решение за издаване на патент. Решението влиза в сила от публикуването му в Европейския патентен бюлетин.
Трансформация на европейската заявка в национална
По молба на завявителя европейска заявка, в която е посочена България, може да се трансформира в национална и така закрила да бъде получена само на територията на България по процедурата на ЗПат. Условие за това е европейската заявката да бъде счетена за оттеглена.
Съотношение между ЕПК и Договора за патентно коопериране (ДПК)
Международни заявки, подадени съгласно Договора за патентно коопериране, могат да бъдат предмет на производство пред Европейското патентно ведомство. В такова производство се прилагат разпоредбите на ДПК, допълнени от разпоредбите на ЕПК.
Международна заявка, по отношение на която Европейското патентно ведомство е посочено или избрано ведомство, се счита за европейска патентна заявка.
Европейското патентно ведомство може да бъде и получаващо ведомство по смисъла на ДПК - т. е. пред него направо да се подават международни заявки.
Европейското патентно ведомство действа и като международен проучвателен орган, а също и като орган за предварителна експертиза за заявители с жителство или гражданство в договаряща страна по ЕПК.