Имало и такова чудо: КОМПАНЬОНИ–ЖИВОТНИ
Публикувано на: 06 Яну 2009, 20:21
НАРЕДБА № 39 ОТ 1 ДЕКЕМВРИ 2008 Г. ЗА УСЛОВИЯТА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЖИВОТНИ КОМПАНЬОНИ, СЪОБРАЗЕНИ С ТЕХНИТЕ ФИЗИОЛОГИЧЕСКИ И ПОВЕДЕНЧЕСКИ ОСОБЕНОСТИ
Издадена от Министерството на земеделието и храните
Обн. ДВ. бр.1 от 6 Януари 2009г.
Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се уреждат редът, начинът и условията за отглеждане на животните компаньони , съобразени с техните физиологически и поведенчески особености.
Чл. 2. Наредбата не се прилага за:
1. спортни коне;
2. животни, използвани за работа - служебни, ловни, пазачи на стада селскостопански животни, състезателни кучета, планински спасители, следотърсачи и кучета за подпомагане на хора с увреждания;
3. животни, използвани за опити;
4. свободноживеещи животни (диви животни).
Чл. 4. Не се разрешава отглеждането на примати и хищни животни (бозайници и птици) с предназначение за животни компаньони , с изключение на порове и язовци, които са отгледани с тази цел.
Чл. 7. Всеки, който отглежда или се грижи за животно компаньон, е длъжен:
2. да осигурява условията, грижите и вниманието, съобразени с естествените му нужди според вида и породата му, а именно:
а) пространство за настаняване и оборудване на това пространство, което отговаря на физиологическите и поведенческите особености на животното компаньон;
6. да избягва раждането на нежелани животни компаньони чрез осигуряването на:
а) изолация по време на размножителния период;
б) ветеринарномедицински препарати за отлагане и потискане на еструса (за непосветените – виж Допълнителни разпоредби § 1.), или
в) кастрация.
Чл. 12. (2) На животните компаньони се осигурява:
3. приспособления, които им позволяват да се катерят, ровят, почиват, крият, къпят, плуват или гмуркат в съответствие със специфичните изисквания на вида животно компаньон, като се осигуряват условия то да има поведение, каквото би имало в естествената си среда;
Чл. 13. При настаняване на кучета, котки и порове се осигуряват:
2. достатъчно пространство за движение, необходимата вентилация и обезопасяване от вредни газове и изпарения;
Чл. 14. (1) При отглеждане на кучета на открито задължително се осигурява колиба, която се оразмерява така, че кучето да може да се движи изправено вътре в нея без затруднения и да ляга в цялата си дължина.
(8) Кучешките колиби се изграждат от солидни материали, които изолират от студ и влага.
(9) Подът на загражденията трябва да е добре отводнен и не трябва да има дупки, които могат да наранят крайниците на кучето.
Чл. 16. При отглеждане на котки се осигурява:
1. подходящо (тихо и уютно) място за спане;
5. място за точене на ноктите;
6. място за криене.
Чл. 17. (1) Поровете могат да бъдат настанени свободно в дома на собственика, в клетка в дома на собственика или в заграждение на открито, оградено от всички страни,като се спазват следните условия:
3. осигурен е съд с котешка тоалетна.
2. за всеки пор, включен допълнително, се изискват още 40 cm; площ на пода;
3) Когато поровете се отглеждат в заграждение на открито:
1. минималните размери за заграждение на открито са два метра дължина, един метър широчина и един метър височина;
2. за да се предотврати измъкването им от заграждението чрез изравяне на пролука под оградата, подът се изготвя от солиден материал или оградата се вкопава в земята на дълбочина 60 cm;
3. горната част се покрива;
4. пространството за спане не заема повече от една трета от общото пространство на заграждението и е повдигнато над земята.
Чл. 24. (1) Котките не се хранят с търговски марки храни, предназначени за кучета, поради необходимостта от по-голямо количество протеини и чувствителността им към липса на определени аминокиселини в храната - таурин." - (хехехехе, a човешките бебета немат нужда от "допълнително протеини" стигат им кренвирши, направени от рециклирана хартия от "белана")
(2) Не се допускат внезапни промени в диетата на котките. Промените в храненето на котките се извършват постепенно.
3) На котките (особено на дългокосместите породи) се осигурява специален вид ливадна трева (Dactylis glomerata), която подпомага тяхното храносмилане и им помага да се освободят от космените топки, натрупвани в стомаха им, при почистване на козината си.
Чл. 25. (3) През последната част на бременността и по време на кърменето при поровете на майката се осигурява високопротеинова храна за предотвратяване на проявата на канибализъм спрямо малките порчета.
Чл. 27. Забранява се:
3. заплождането на животни, които не са в подходящо телесно състояние."............каквото и да означава това
(неподстриганите, невчесаните и тия с неизрязаните нокти вън - за вас няма е***е....)
Чл. 30. Всеки, който отглежда или се грижи за животно компаньон, е длъжен незабавно да му осигури ветеринарномедицинска помощ, когато забележи отклонения от нормалното поведение и тревожни признаци за нарушено здраве и при всички случаи при наличие на следните признаци:
1. изтечения от носа;
...............................
3. кихане и кашляне;
..........................
6. повръщане;
7. обилна диария, особено когато има примеси от кръв;
8. загуба на тегло;
9. опадане на козина и нарушения на оперението;
................
14. залитане и/или припадъци;
15. депресия !!!!!! или летаргия;
16. тръскане на главата и чесане на ушите;
17. прекомерно чесане;18. ненормално движение на главата и очите.
Чл. 36. Обучението на животното компаньон започва от ранна възраст и включва в себе си добра социализация към хора и животни.
Чл. 41. При всички техники за обучение акцентът се поставя върху наградата и положителното затвърждаване на наученото, като се използват последователност и постоянен тон на гласа и на визуалните сигнали.
Чл. 43. При използването на намордник за кучета осигурява:
.........................
4. да не се оставя намордникът върху кучето, когато то е без пряк надзор.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на настоящата наредба:
4. "Депресия" е състояние, което най-общо се проявява с угнетеност, сънливост, загуба на апетит и нежелание за движение.
5. "Дисстрес" е състояние вследствие неспособност или невъзможност за приспособяване към действието на дразнители.
6. "Еструс" е разгоненост - състояние на полова възбуда, която настъпва периодично при женски млекопитаещи животни.
10. "Нередно поведение" е поведение, което се изразява в прояви от страна на животните-компаньони, причиняващи вреда, и също така включва устойчиво продължително лаене, мяукане, агресивност, гонене на леки коли или камиони и др.
12. "Постеля" е материал (като дървесни стърготини, торф, слама и др.), който покрива пода на местата за живеене, изпълнява хигиенна функция и създава комфорт на животните. Същият предоставя възможност на животните да се заравят и крият.