Не не, не съм разбрана правилно. Ама като не се изказвам до край, така е.
Пък и намесихме доста обстоятелства, при които иде реч за различни правоотношения.
Това, за което ти пишеш е съгласно чл. 76 от ЗА- това Е разрешено, при наличие на определени предпоставки... Договор за поръчка, сътрудничество, преупълномощаване или просто повече от един процесуален представител на страната по делото или каквато там работа е поета, но
със съгласието на клиента.
Некоректно съм посочила НА, забраняващ обстоятелствата посочени от предишния колега- иде реч за ЕКА/ друг е въпросът, доколко се спазва/.
Забрана за възнаграждение при препоръчване
Чл. 28. (1) Адвокатът не може да иска или приема от друг адвокат или от трето лице възнаграждение или друга облага за препоръчването му на клиент или за насочването на клиент към адвокат.
(2) Адвокатът не може да дава възнаграждение или облага другиму за това, че му е изпратил клиент.
и това
но съм чувала от колеги, че за такова "препращане", някой получавали дори процент от хонорара, който "приемащия" адвокат получава от клиента.
Възможно е само аз да виждам противоречието, ама се съмнявам... или и колегата не е била прецизна в изказа си, като мен.
За рекламата - в момента съм на почивка, всичкото човек, коИто ми се обади по телефона бяха пренасочени безвъзмездно към колега, който е на работа. За мен е повече от нормално да сторя това/ питанията бяха все с изтичащ срок и не търпят отлагане/, респективно и на мен са прехвърляни клиенти...
Както някой написа, когато идват с въпроси от области в който не работя/ никога ЗУТ!!! в чист вид
/- препращам ги при друг колега.
В малките населени места , този въпрос изобщо не стои. За по-големите градове, вероятно е проблем да намериш подходящия човек.
Във форума- правила съм го често, ако ли е реклама, но на лични- просто посочвам / ако имам знания/ повече от един колега в съответната правна област и географско местоположение - питащият сам да се ориентира...
Въпреки изложеното от колегата Сънрайз, не бих се съгласила и с нея. Да, опасност има да се саморекламира някой, ама нали се сещате, че този клиент отново ще влезе в сайта и ще напише две мили думи и за теб...
Ако препоръчам колега в самия форум- отново не го считам за реклама/ то май и практика няма
/, ама вижте и чл. 42 как е написан
Чл. 42. (1) Адвокатът не може да рекламира своята дейност и да използва средства за привличане на клиенти, несъвместими с разпоредбите на този закон и с правилата на адвокатската етика.
(2) Адвокатът има право да уточнява в коя област на правото практикува.
(3) Адвокатът може да посочва правните организации, в които членува, образованието и професионалния си опит, както и чуждите езици, които владее.
(4) Адвокатът може да поддържа собствена интернет страница, съдържаща професионална информация, доколкото тя не противоречи на разпоредбите на този закон и на правилата на Етичния кодекс на адвоката.
и се връщам отново на ЕКА
Разгласа за професионалната дейност
Чл. 8. (1) Адвокатът може да осведомява обществеността за данните относно неговата професионална дейност, които са вписани в адвокатския регистър.
(2) Адвокатът може да предоставя информация за професионалната си дейност чрез различни средства за масово осведомяване, електронни средства за комуникация или по друг начин, доколкото се спазват изискванията на ал. 1.
(3)
Адвокатът не може да:
1.
рекламира своята дейност;
2. прави сравнение с други адвокати относно качеството на адвокатската си работа, обема и успеха на практиката си, размера на адвокатското си възнаграждение;
3. обещава постигането на конкретни резултати;
4. обявява имената на свои клиенти.
(4)
Адвокатът или негов съдружник не може да предлага услугите си на бъдещ клиент лично, чрез посредник или по друг начин, освен в случаите, когато адвокатът има семейна, роднинска или предходна професионална връзка с лицето. Адвокатът не може да привлича клиенти чрез използването на посредници. (5) Разпоредбите по ал. 1 - 3 се отнасят и до изработването на брошури, бланки, табели и визитни картички.
А ал.5 е направо...
Кой от нас няма табела или не си е изработил визитни картички?- Нула! Когато се срещате, по социални събития, с различни хора и ви поискат визитка- колко отказват да дадат? Пък да не отивам далеч, но и самият лекс е предоставил услугата- интернет страница, където доста колеги са обявили областите в които работят. Нарушение ли е това за нормите на ЗА - според мен не/ чл. 42/.
Или колко клиенти се спъват пред канторите ни? Повечето, поне при мен, идват/ обаждат се/ изпратени от други клиенти. Дали ги връщам- разбира се, че не! Плаща ли се някому- нито стотинка.
От друга страна, така отправено в интернет пространството , тя има за адресат всички потребители
Това е разрешено, съгласно посочените два члена от НА. Имам право на интернет страница, в която да посоча правните области в които работя. Кое е по-различното във форума?
Да не споменавам факта, че ако влезете в който искате сайт на голяма адвокатска кантора- изредени са дори корпоративните им клиенти/ въпреки забраната на т.4 от ал.3 на чл.8 от ЕКА/!
Та аз за себе си съм си отговорила на тези въпроси- ще продължавам да препоръчвам колеги, за които имам знания, че ще свършат качествено работата.
А нормите, колеги, са така разписани, че ни обслужват изцяло.