начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот kostadin_yordanov » 01 Юли 2010, 08:32

ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ:

... Кажете ми, кой гарантира злоупотребата, ако бъде направена, в мобилните оператори? Кой го контролира това? Нали разбирате, че това, което ние ще ползваме от интерфейса от мобилните оператори или от операторите, всъщност те боравят с него постоянно във всяко време и това, което беше казано тук от колегата народен представител. Кажете ми, какъв е механизмът за контрол, който Вие днес казвате, че може да бъде осъществяван към тези оператори?

22 декември 2009 г.
http://www.parliament.bg/?page=plSt&lng ... how&id=653

... През май, Европейски агенции за защита на данните писаха до „Google“, „Microsoft“ и „Yahoo!“ с искане за независимо доказване на осъществяването на обещаните промени за защита поверителността на данните от историята на търсене на потребителите. Те също призоваха „Google“ да съхранява чувствителни данни от историята на търсене за само шест, вместо за девет месеца.

През април, десет комисари по защита на данни и личен живот от страни като Канада, Германия и Великобритания написаха отворено писмо до шефа на „Google“ Ерик Шмид с искане за промени в „Google Buzz“ - социалната мрежова услуга на компанията - която беше критикувана за внедряването ѝ в пощата на потребителите „Gmail“ за намиране на т.нар. „последователи“ спрямо всеки от тях, без да се пояснява за какво всъщност става въпрос. „Google“ незабавно се отзова.

Такива случаи с регулаторите изглежда ще стават все повече и ще ограничават свободата на глобалните интернет компании. Но не просто онлайн неприкосновеността на личния живот се е превърнала в спорен въпрос. По-важното е, че правилата за неприкосновеност на личния живот са национални, докато данните текат лесно и бързо през граници, често благодарение на компании като „Google“ и „Facebook“, които управляват огромни база данни.

Един скандал наскоро, наречен „Wi-Fi-гейт“ илюстрира проблема. „Google“ (случайно, както твърдят от компанията) събра данни от неосигурени безжични (Wi-Fi) интернет мрежи по домовете на хората в рамките на проект за заснемане на изображения на улици по целия свят. Редица регулатори инициираха разследвания. И въпреки това техните реакции се различават драстично, дори в рамките на Европейския съюз ...

Jun 17th 2010, The clash of data civilisations,
Sharply differing attitudes towards privacy in Europe and America are a headache for the world’s internet giants

http://www.economist.com/node/16377097


След като и министъра на вътрешните работи в България не знае кой е ангажиран със защита от злоупотреби на далекосъобщителните оператори, а в други държави явно има специализирани органи, изрично натоварени с тази отговорност, то нека да обсъдим, какъв точно е механизмът, въз основа на който физическите и юридическите лица у нас могат да се чувстват достатъчно защитени при обмена на кореспонденция и съобщения помежду си. Не зная дали и на Вас се е случвало да получите някое от важните си писма с полуотворен и допълнително подлепван с лепило плик, но като се има предвид и цялото развитие на комуникационни технологии през последните години, интересно, какви инициативи са предприети до момента за ефективна защита и гарантиране тайната и неприкосновеността на съобщенията в България (?). Защо при нас все още дори министъра на вътрешните работи не знае кой отговаря за тази работа
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот TheOldMan » 01 Юли 2010, 09:16

Моето скромно мнение е, че сигурността на комуникацията е грижа на самите кореспондиращи.
Има достатъчно куриерски фирми, извършващи и инкасова дейност, има достатъчно софтуер за криптиране на връзките и в интернет и тези на мобилните телефони, за да може човек да се чувства поне малко защитен при предаване на информация, която не е предназначена за чужди очи/уши. Но когато някой е набелязан... няма софтуер, който да дава 100% защита, всичко е въпрос на време и желание...
Има и самолентни билети и срещи на 4 очи в края на краищата :)
Човек не трябва да става параноик, и да се ослушва и чуди дали някой не подслушва диктуването на рецептата за ястие примерно.
От друга страна - записването на PIN кода на обратната страна на дебтната карта, както и кода за изключване на алармата в офиса на листче, залепено до самата аларма, не е повод да се търси "кой не си е свършил работата и кой отговаря за сигурността".
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1647
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот nezret » 01 Юли 2010, 13:22

Така е прав си. Ако сам не се погрижиш никой друг не може да се погрижи.
Един от добрите криптове е Аби кодера. Първо криптирате абсолютни глупости, за да затрудите хората които евентуално ще го декодират. Създавате "филтър на доверие" . След това пращате истинското съобщение с друг код разбира се :lol: .
По принцип критирането създава повече подозрение.
Най голямото достойнство на закона е че не се влияе от емоции.
http://www.vasilev-babuchev.com
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

Re: Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот kostadin_yordanov » 08 Яну 2011, 14:18

И какво излеза сега -- освен че никой не гарантира срещу злоупотреби от страна на частни субекти, то и самият министър-председател на България си подслушва висшите ешелони на властта периодично, а министъра на вътрешните работи дори разпространява съдържанието на подслушани разговори от парламентарната трибуна за политически цели? Нямаме гаранции и че това е първия министър-председател, който осъществява такива периодични практики

Т.е. въпросът вече е за спазването на законността в България, нали? За какъв „Шенген“ например можем да говорим, когато при поредица от изказвания самият министър-председател дава сигнали за закононарушения и злоупотреба с власт, а главния прокурор не се самосезира и не предприема съответните действия чрез подчинените му структури
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот lexy21 » 12 Яну 2011, 21:24

Финли
/с извинения и почит към Робърт Бърнс/

Кой слуша в този късен час
Аз слушам – каза Финли
Затвори ми, всички спят у нас
Не всички – каза Финли

Не зная как си ме набрал
Не зная– каза Финли
Ти май си нещо полудял
Май нещо – каза Финли

При тебе да излезна вън
Ела де – каза Финли
За Цецо няма да остане сън
Няма – каза Финли

При мен да дойдеш току виж
Да дойда! – каза Финли.
До утре простнат ще лежиш
До утре – каза Финли

Ще ти отговоря, ала чуй
Отговаряй – каза Финли
Ни дума някому за туй
Ни дума – каза Финли
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот kostadin_yordanov » 15 Яну 2011, 22:22

Цветан Цветанов: Как и по какъв начин се контролират мобилните оператори в България?
...
15 януари 2011
http://www.focus-news.net/?id=n1481541

По какъв начин се контролират мобилните оператори у нас, пита Цветан Цветанов?
...
15.01.2011
http://www.investor.bg/news/article/111028/332.html
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот ivan_lawyer » 15 Яну 2011, 23:06

Робърт Бърнс е така мелодичен.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5386
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот kontrol » 16 Яну 2011, 01:17

И аз го гледах днес по ТВ министъра.
От една страна, е тъпо да не знае, че точно неговото ведомство следи за спазването на законите, вкл. от мобилните оператори.
Или да пропуска, че вместо да разшири обхвата на националното бюро (което е изискуемо по еКЗПЧос), тъкмо ГЕРБовите депутати го заместиха с някаква подкомисия към някакъв парламент.

От друга страна, наистина има един редица "по-тайни" престъпления (тези против неприкосновеността на кореспонденцията, но и напр. съвкупление между роднини, подкуп, повреждане на защитено растение), чието разкриване и предотвратяване много трудно може да се случи, защото са формални и/или пострадалият не узнава за тях или е доволен.

Допълнено: И мин. Цветков иска проверка на мобилните оператори.
Последна промяна kontrol на 18 Яну 2011, 01:46, променена общо 1 път
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Re: Кой гарантира неприкосновеността на тайната на съобщенията

Мнениеот kostadin_yordanov » 17 Яну 2011, 18:25

Преди малко, пред радио „Хоризонт“, Тихомир Безлов попита риторично дали българската държава може да се справи с проблема за мобилните оператори, след като те не били български. А какво значение има чия е собствеността и защо всъщност се допуска, че държавата не е способна да контролира спазването на закона в България, в т.ч. от такива оператори? Може би държавата не разполага с необходимите ресурси да разкрие и докаже ако там се подслушва, записва, копира и т.н. комуникация, която е неприкосновена? Или, в случай че подобно нещо наистина се докаже, то държавата не може да санкционира тези оператори, така че престъпната практика да се прекрати? Та нали въпросните оператори функционират в България по силата лицензи, които самата държава им е издала
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron