начало

Подробно и без нюанси, вместо дискретно и сдържано – ЕСПЧ осъди България заради съобщение на прокуратурата Подробно и без нюанси, вместо дискретно и сдържано – ЕСПЧ осъди България заради съобщение на прокуратурата

подсъдност при родителски права и издръжка

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


подсъдност при родителски права и издръжка

Мнениеот shekila » 23 Ное 2011, 10:56

Здравейте, заведох дело за родителски права и издръжка към съда по мой адрес като ищец, но съда прекрати делото, тъй като считал, че следва да се предяви пред съда по местоживеене на ответника. Има ли смисъл да обжалвам, като се позова на ГПК, който прави изключение за подсъдността за издръжка, която може и да е по адрес на ищеца. Заведа ли делото по адрес на съпруга си съм сигурна, че ще загубя правата върху децата си, тъй като господина се ползва с особена почит там.
shekila
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 05 Окт 2006, 13:24

Re: подсъдност при родителски права и издръжка

Мнениеот Гост. » 23 Ное 2011, 13:08

Ми дай си петитума на тая искова молба, че да видим, защото детайлите са важни в тая работа.
Ако си предявила иск за род. права, където и без да искаш издръжка( но вероятно е да си и за това е прекратил), съдът служебно ще се произнесе по този въпрос.... нещата са различни.

Сега видях, че си колега и някак презумирам знание за некои неща, но пак според зависи петитума на предявенИТЕ претенции, редно е било да прекрати по отношение род. права и да изпрати по компетентност, а по иска за издръжка да продължи съдопроизводствените действия.
Какво точно написа в молбата?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: подсъдност при родителски права и издръжка

Мнениеот shekila » 24 Ное 2011, 10:23

петитума ми е точно това, което съм написала- да се предоставят родителските права на майката, която иска и издръжка съответно. Съда прекрати делото и го изпраща по адрес на ответника на осн. чл. 105 от ГПК, което считам , че е неправилно, защото има една специална норма чл. 127,ал. 2 от СК, която следва да се приложи в случая, по адрес на децата, а не общата по ГПК. Сложното е че едно от децтата е при майката-ищца,а останалите са все още при бащата,защото учат там. Мисля да жаля, но не знам дали си струва? Не искам да забавям делото,а и да натоварвам финансово майката, която и без това е без работа.
shekila
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 05 Окт 2006, 13:24

Re: подсъдност при родителски права и издръжка

Мнениеот boiko_62 » 24 Ное 2011, 16:11

независимо къде са децата по решение те трябва да бъдат при единия от родителите
и ако е заведен иска от името на децата би следвало да не се препраща по подсъдност
boiko_62
Потребител
 
Мнения: 214
Регистриран на: 19 Юни 2009, 10:09

Re: подсъдност при родителски права и издръжка

Мнениеот Гост. » 24 Ное 2011, 18:59

Сложното е че едно от децтата е при майката-ищца,а останалите са все още при бащата,защото учат там.


Това, като да не е съвсем по чл.127, ал.2.

Не искам да забавям делото,а и да натоварвам финансово майката, която и без това е без работа.

Платили сте такса в размер на 30.00лв., която не губите- чл. 118, ал.2 ГПК.
По въпроса с частната жалба- 15лв. допълнително, но трябва да съобразите по делото е ли сте представила доказателства за специалната местна подсъдност на този вид дела. Може дяволът да не е така черен, нали? - заради чл. 96 ЗГР.
А дори да се представени, все пак вие си знаете фактологията, учат в населеното място, където е настоящият адрес на бащата( не казвате дали при него живеят, но ще съобразите и този факт).
Лошото е, че дори да отмени прекратителното О и да върне- служебно присъдената издръжка е след влизане в сила на СР по отношение родителските права( П № 5)

Безработна ще иска род. права върху трите деца?- смело, но зависи от действията на ответника.

Бойко, за да е заведен от майката децата са малолетни
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: подсъдност при родителски права и издръжка

Мнениеот shekila » 28 Ное 2011, 12:13

Пуснахме жалбата, адреса и на трите деца е в София и ще отстоявам правото на чл. 127,ал. 2 от СК, който считам, че следва да се приложи. Ще пиша при резултат. Това, че майката в момента е без работа, защото учи изобщо не изключва правото и на родителски права, особенно, като се има в предвид, че двете по-големи деца са момичета на 7 и 9 години, а най малкото е момче, но е едва на 2 годинки. Приложили сме доход на родителите и, които декларират, че поемат изцяло издръжката на децата. Освен това паралелно с родителските права сме завели и издръжка, така, че майката има достатъчно големи шансове да си вземе децата.
Искам да попитам, по дело за развод, между същите страни със съдебно определение по привременни мерки са дадени родитеските права на бащата, но делото за развод се прекрати със съдебно решение, което е влязло в сила, нали и определението за тези родителски права отпада с прекратяване на делото с решението? Бащата сега все още парадира за тези родителски права и праща полиция да вземе децата от майката, има ли право?
shekila
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 05 Окт 2006, 13:24

Re: подсъдност при родителски права и издръжка

Мнениеот Гост. » 28 Ное 2011, 12:20

нали и определението за тези родителски права отпада с прекратяване на делото с решението

Да, дори и да има издаден ИЛ, стига със съдебното решение да е постановено различно от това, което е по О за привременните( ? с род. права е акт на спорна администрация и може да се пререшава неведнъж дори в хода на едно съдебно дело).
Мисля, че има П в този смисъл- потърсете.
Бащата сега все още парадира за тези родителски права и праща полиция да вземе децата от майката, има ли право?

Според зависи горното, което написах- вижте брачното решение.

п.п. Колега, ако не ви затруднява бих искала да разбера съдбата на това дело.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 31 госта


cron