начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

издръжка

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


издръжка

Мнениеот rossa » 30 Май 2006, 18:49

колеги, как мислите? може ли да се съедини иск за развод с иск за издръжка на пълнолетно дете от брака?
rossa
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 18 Сеп 2003, 21:50
Местоположение: софия

Мнениеот tessa » 30 Май 2006, 20:54

не цитирам точно, но нали издръжка се дължи от родителя и на пълнолетни деца, ако учат и не могат да се издържат сами. Ако са на етап средно образование - до навършване на 20-год. възраст, а при висше - 25-год. възраст.
Значи може :roll:
Аватар
tessa
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 26 Апр 2006, 13:09
Местоположение: Пловдив

Мнениеот portokal » 30 Май 2006, 21:46

Едва ли. При развода искът за издръжката е свързан с иска за упражняването на родителските права. При пълнолетни деца родителски права няма и искът за издръжката им (предявен при това лично от тях) остава някак си много без връзка с брака и развода на родителите.

Допълвам си отговора, ако това е от помощ. Според Постановление № 5 от 15.ІІІ.1978 на ВС "не е допустимо в брачния процес за развод да участват като страни прокурорът, трети лица и ненавършилите пълнолетие деца". Според решение 2229 от 1976 на ІІ г.о. "ненавършилите пълнолетие деца не могат да бъдат конституирани като страна по иска за издръжката им, предявен от родителя с исковата молба за развод".
Какво излиза, че в делото за развод родителят от свое име (не като представител?) предявява права на непълнолетното дете. Щом детето не е страна...
А трети лица не могат да участват като страни, се казва в постановлението.
Не би могло да се приеме, че родителят може да предяви от свое име и права на пълнолетното си дете, нали така. Нищо, че в ГПК е казано общо "издръжката на децата". Страна ще е при всички положения пълнолетният син/дъщеря. Още повече че тази издръжка наистина няма пряка връзка с развода.
Още нещо - мисля, че под "децата" се имат предвид точно онези деца, за чиято издръжка съдът задължително трябва да се произнесе - "с тях задължително се предявяват и разглеждат исковете... за издръжката на децата".
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот rossa » 30 Май 2006, 22:52

благодаря за отговорите! мисля си какъв би ибл проблема да се оброзува делото за развод, като със същата искова молба от името на пълнолетното дете се предяви и иск за неговата издръжка? хипотеза на субективно съединяване
rossa
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 18 Сеп 2003, 21:50
Местоположение: софия

Мнениеот portokal » 31 Май 2006, 09:31

Проблемът е точно в това, че с брачните искове не могат да се съединяват други освен изрично предвидените. Такъв изрично предвиден е този за издръжката на децата, но под "децата" мисля, че законодателят е имал предвид само за ненавършилите пълнолетие деца. Те са тези, за чиято издръжка законът гледа да се погрижи преди всичко - затова искът не просто може, но задължително се съединява; те са тези, на които във всички случаи им се дължи издръжка, а това пасва и на задължителното разглеждане на този иск в брачния процес; те са тези, чиято издръжка е пряко свързана с развода, по-точно с упражняването на родителските права, каквито при пълнолетни деца не съществуват.
Ако приемем, че под "децата" се имат предвид и пълнолетните, трябва да приемем, че искът и за тяхната издръжка трябва задължително да се съедини с брачния. ("с тях задължително се предявяват и разглеждат исковете за ... издръжката на децата").

Освен това практиката приема, че трети лица освен съпрузите не могат да бъдат страни в делото за развод. Това разбиране изключва децата като страни. "От името на детето" ще означава, че детето става страна, а родителят само го представлява - било като законен представител или като пълномощник.

Абе, повторих си предишния постинг с различни думи, ама карай. :lol:
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот tessa » 31 Май 2006, 09:45

Мдаа, признавам, че тезата на portokal е по-логична :D
Та в общи линии нейната идея е, че въпросните пълнолетни "деца" са самостоятелни правни субекти и издръжката трябва да я търсят сами, което, както каза portokal, не може да стане в същия процес. Издръжката ще следва да я търсят в самостоятелен процес, който обаче ще трябва да е срещу двамата родители, което вече се отдалечава от Вашата идея.
Нали така, portokal?
Аватар
tessa
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 26 Апр 2006, 13:09
Местоположение: Пловдив

Мнениеот pitasht » 31 Май 2006, 11:33

По този въпрос май четох наскоро практика, че такива искове не могат да се съединяват-вижте си я
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1364
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Мнениеот portokal » 31 Май 2006, 17:29

Нещо такова. :-)
Детето не е задължено да предяви иск и срещу двамата. Може и да избере само единия. Например този, който има възможност. Или този, който се опъва да дава пари доброволно. :oops: Но ищец ще е детето, а ответници - двамата родители или единият. Обикновени другари. А в брачния процес съпрузите са от двете страни.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот rossa » 31 Май 2006, 22:26

много благодаря на portokal ! сверих се с практиката и реших да ги пускам отделно. Друг е въпроса, че пълнолетното дете едва ли има шанс срещу родител инвалид с малка пенсия
rossa
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 18 Сеп 2003, 21:50
Местоположение: софия


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта


cron