Страница 1 от 1

Обжалване на изпълнително дело

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2006, 20:45
от betina
Въз основа на влязло в сила бракораводно решение, бащата се снабдява с изпълнителен лист относно режима на свиждане с детето. Майката получава призовка за доброволно изпълнение, макар никога да не е възпрепятствала свиждането. Как на практика става обжалването по реда на ГПК, което трябва да се направи в 7-дневен срок от получаването на призовата за доброволно изпълнение. Как трябва да бъде озаглавена и какво да съдържа въпросната молба до РС издал решението. Защо майката не е била призована по изпълнителното дело? СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ!

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2006, 00:41
от gosho72
Обикновенно с оспорването на ИЛ се цели временно спиране или прекратяване на изпълнителния процес.Обикновенно това е в случай ,когато предстои изпълнение върху имущество или парични вземания на длъжника.
Във Вашия случай нещата са малко по-различни.Касае се за изпълнение на притезания за незаместими действия от Ваша страна,като при неизпълнение закона е предвидил налагане на санкция глоба.
Следва писмено с молба да уведомите съдебния изпълнител,че не създавате пречка по осъществяването на родителския контакт на бившия Ви съпруг с детето и по тази причина да прекрати изпълнителното дело.Молбата следва да се подаде в 7 дневен срок от получаването на призовката за доброволно изпълнение,като по възможност към същата приложете и доказателства.

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2006, 11:50
от betina
Благодаря на "gosho 72". Значи молбата се адресира до съдебния изпълнител, а не до РС. Не разбрах само не трябва ли майката да е била призована по изпълнителното дело.

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2006, 16:26
от gosho72
Точно така-молбата се адресира до съдебния изпълнител.При производството по издаване на Изпълнителния лист не се призовава длъжника.

СПЕШНО

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2006, 17:52
от betina
Частният съдебен изпълнител отказва да приеме Възражението с мотива, че трябва да се депозира в съда. Правомерно ли е?

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2006, 22:04
от gosho72
Да-що се касае до обезсилване на изпълнителния лист по смисъла на чл.330,ал.1,буква "В" от ГПК това процесуално действие се извършва от съда.
И след като въпросния изпълнителен лист бъде отменен с нов акт на съда тогава следва да се подаде молба до ЧСИ за прекратяване на започналия ИП./Пропуска в предходните постове е мой-не съобразих,че без обезсилен ИЛ не може да се прекрати ИП/.

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2006, 10:25
от betina
Не става въпрос за обезсилване на ИЛ. Не оспорвам съдебното решение и режима на свиждане с бащата. Просто бащата с помощта на "свидетел" е завел ИД, което санкционира майката, която трябва да заплати разноските по ИД. Ето това възражение ме интересува къде трябва да се депозира и какво следва от евентуалното му незачитане. Хубав ден!

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2006, 21:36
от gosho72
Също пред районния съд следва да направите оспорване.

за по конкретна информация и правна помощ обърнете се към адвокат.