Страница 1 от 1

Цената на иск за [size=18]нематериални[/size] вреди?

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2006, 13:49
от marter
:wink: Как варира цената на иск за нематериални вреди? От опит зная, че е редно да се иска повече, за да може при "смъкване" да се получи нещо нормално. Има ли някакви тънкости за този иск? Трябва ли да е отделен или може да бъде съединен с брачен иск , като се има предвид чл. 103 и 123 от ГПК? marter@lex.bg

уточнение

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 11:50
от sastezatel
Моля, уточнете конкретния случай за дя може да се обмисли и оформи предложение.

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 13:05
от marter
:oops: Става въпрос за бивш съпруг, който не е полагал грижи за детето си и съпругата си по време на брака (фактическата раздяла в продължение на 3,5 г.). След семеен скандал (, когато е била бременна,) той не е застанал на страната на съпругата си, коя то е била унижавана, че е бедна. Не е потърсил изобщо повече. След известно време бременността се влошава ("Прееклампсия") и всичко това е довело до преждевременно раждане :cry: . Детето е със сериозни здравословни проблеми. Той не ги е посетил в периода на раждането, та дори и след това до ден днешен. Не е оказал никога морална и материална подкрепа (, освен присъдената издръжка от 105лв., която се изплаща принудително със запор,). Детето е с детска церебрална парализа и с бронхиална астма. Постоянно е по болници за лечение. Той въобще не се интересува от тях. Не познава и лекуващите лекари. Жената е в "шок", тъй като сама трябва да се справя с всички тези трудности в живота. Едно е неприятностите за едно дете да бъдат посрещнати от двамата родители, съвсем друго е - само от майката, нали. :?

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2007, 19:21
от TIRAN
в този случай по - подходящо ми се струва съпругата да иска издръжка

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2007, 09:36
от marter
:cry: Не може, поради това, че тя вече работи и има доходи. Но се е "затворила4 в себе си с мъката, депресията около проблемите на детето и болките и страданията.

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2007, 12:13
от tedi_2
Прочетете чл. 51 и 52 от ЗЗД. Неимуществени вреди се дължат само при деликт -увреждане, а не при неизпълнение на съпружески задължения.