начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Смяна на име

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смяня на име

Мнениеот veneca » 28 Ное 2008, 17:43

Някой може ли да каже как стои въпроса с кръщаването на новородено без брак.
Бащата ще го припознае, но в момента е в процес на смяна на трите си имена. Може ли детето да вземе презимето и фамилията на майката? И ако вземе имената на бащата какво става след като той си ги смени? Какви са вариантите?
veneca
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 09 Ное 2006, 12:01

Re: Смяна на име

Мнениеот don_juan » 28 Ное 2008, 17:55

Ако го припознае-взеима неговите имена. Ако си смени имената- иска се поправка и за детето и т.н. и т.н.
Ако не го припознае- имената на майката или за бащино-името на дядото...
Подробности - при адвокат, с когото ще разисквате случая , когато му дойде времето !...
Аватар
don_juan
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 19 Ное 2008, 09:52

Re: Смяня на име

Мнениеот Гост. » 28 Ное 2008, 18:25

Чл. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.
(2) В случаите по ал. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.


След като се установи произхода от бащата-
Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.


Като ги смени, ще припознае детето :arrow: нов акт за раждане.
Е, и варианти... не е ли нагло вече?!
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Смяна на име

Мнениеот namrb » 29 Ное 2008, 11:36

1. вариант- ражда се бащата го припознава. Сменя си имената, след което с изрична молба се иска смяна на имената на бащата в акта за раждане на детето. молбата се отправя в свободен текст до кмета на населенето място.
2. вариант- ражда се без препознаване от бащата и се записва на иманата на майката. след което бащата променя имената си и едва тогава извършва припознаване отдел ГРАО на населеното място където е родено детето. Мисля че така е най добре. Тук обаче с удостоверението оригинал до припознаването трябва да си вземете помощите от социални грижи защото след извършване на припознамането Общината ще ви вземе оригинала и ще ви издаде дубликат с новите имена който социални грижи не го признава.
3. процедурата не сложна ще получите подробно разяснение от служителите в Общината.
4. Относно ходенето при адвокат- незнам какво ще си приказваме в този сайт щом за всяка дума се появява адвокатче без клиенти и ни праща при адвокат. И да не остана неразбрана аз съм адвокат.
namrb
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Ное 2008, 19:54


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron