kuk71 написа:...В този член имам усещането, че става въпрос изцяло ако жилището е на близък, а при нас е наполовина. Кажете ми какво да направя, за да не се съобразявам 13 год. със снаха ми? ...
няма значение дали е изцяло или само отчасти собственост. законът се грижи за детето като най-уязвим член на обществото (сама казвате, че племенницата Ви е на 5 г.) и защитава преди всичко неговия интерес. защитата се изразява в едногодишен престой в досегашното жилище докато упражняващия родителските права успее да намери ново жилище за себе си и детето. имайки предвид, че собственикът е близък, който преди развода не е имал нищо против детето да живее там, то срокът е приемлив без да накърнява съществено интересите на (съ)собственика.
ако жилището е собственост на другия родител, законът предвижда по-голямо притеснение.
kuk71 написа:...Какво ще стане ако аз се регистрирам,че живея там и това жилище стане и моя сем.собственост ...
регистрацията не води до собственост! брат Ви и Вие сте съсобственици, това е всичко.
терминът "семейна собственост" е неправилен и в случая Ви подвежда. съществува "семейна имуществена общност", в която се встъпва чрез брак, т.е. тя е между брат Ви и снаха Ви и Вие не участвате по никакъв начин. дори да допуснем, че по някакъв начин делът на брат Ви беше част от СИО, то Вие щяхте да сте собственик на 1/2 идеални части, а той и снаха Ви като съсобственици по СИО щяха да имат дялове от по 1/4 ид.ч. (1/2 от 1/2 с допълнителни ограничения).
ако живеете в едно неделимо жилище, ще сте част от общо
домакинство! отношенията в него засягат разходите за храна, облекло, отопление, хигиена и др. консумативни разходи. те рядко са формални, най-често са очертани от негласни или устни уговорки.