Страница 1 от 1

помощ!

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2011, 10:05
от magdaj
Здравейте! Моля за помощ по правен казус.
Заведахме дело със съпруга ми на основание чл. 28, ал.2, вр. с чл. 25, ал.1, т.2 от Закона за закрила на детето,при което внука ни е настанен при нас. Въпросът ми е следният. Детето ни има ли право на издръжка от родителите си и ние ако има право на такава от къде да я търсим. На какви помощи има право детето и от къде да ги търсим . При положение , че биологичните му родители не работят към кого да се обърнем з а изплащане на издръжка? ПРедварително благодаря!

Re: помощ!

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2011, 11:17
от bebitor
Вижте тази тема: viewtopic.php?f=6&t=27716

Постановление № 5 от 16.XI.1970 г., Пленум на ВС*(1), докладчик Христо Георгиев
За обобщаване практиката на съдилищата по някои въпроси на задълженията за издръжка.
"Третите лица, при които децата са оставени със съдебно решение за възпитание и отглеждане, ако не е присъдена служебна издръжка, имат право на иск против родителите за издръжка на децата в бъдеще. Този иск произтича от правното положение на третите лица съгласно чл. 29, ал. 1 СК*(12). Тези лица по силата на решението на съда изпълняват задължението за грижа и подготвяне на децата за общественополезна дейност по чл. 59 СК, поради което за случая могат като техни представители, оправомощени от решението, да предявят иска на децата за издръжка за бъдеще време, както и да ги представляват пред съда по този иск. За извършените от тях разходи по предявяване на иска за издръжка на децата третите лица имат право на иск против родителите за неоснователно обогатяване по чл. 59 ЗЗД.

Третите лица, при които изоставените от родителите деца живеят без съдебно решение, могат да бъдат назначени за особени представители по чл. 16, ал. последна ГПК и в качеството на такива да предявяват иска на децата за издръжка за бъдеще време. За разходите по издръжката, направени от тях преди това, те имат право на иск по чл. 59 ЗЗД.


-----------


*(1) Постановлението е прието при действието на отменения Семеен кодекс от 1968 г., но е приложимо и сега, тъй като третираната в него материя е сходно уредена и в сега действащия Семеен кодекс от 1985 г."

И със сега действащия СК също...