начало

Обрат – този ВСС няма право да избира тримата големи, Сарафов и Чолаков имат още 6 месеца като и.ф. Обрат – този ВСС няма право да избира тримата големи, Сарафов и Чолаков имат още 6 месеца като и.ф.

иск за установяване...

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


иск за установяване...

Мнениеот Т » 23 Сеп 2004, 10:42

... на бащинство в какъв срок може да се подаде и какви доказателства и документи ще са необходими да представи в делото бащата? Детето е вписано само на името на майката в акта за раждане, тя няма предишен или последващ бракове, просто не е съобщила на бащата за раждането.
Т
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот Гери » 23 Сеп 2004, 10:52

Първо, сигурен ли сте в бащинството си, ако да направете следното:
Припознайте детето сам, длъжностното лице ще съобщи на майката за припознаването и ако не го оспори в 3 месечен срок припознаването се вписва в акта за раждане на детето.
Гери
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот ilieva.t » 24 Сеп 2004, 15:15

А съобщаването на майката и евентуалното оспорване по какъв начин се извършват? И припознаването къде трябва да се направи, в общината по месторождение на детето ли, и къде точно?
ilieva.t
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Апр 2004, 20:24

Re: иск за установяване...

Мнениеот 14 » 24 Сеп 2004, 16:19

Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданско състояние в общината,която е съставила акта за раждане на детето или с декларация с нотариално заверен подпис от лицето ,което заявява ,че е баща на детето.Припознаването се съобщава на майката ,която може в 3-месечен срок да го оспори с писмено заявление до длъжностното лице по гражданско състояние.Ако не го оспори ,деклараторът се вписва като баща на детето.Ако майката оспори припознаването -т.е. заяви ,че това лице не е биологичен баща на детето й ,припознаващият /бащата / има право да предяви иск пред окръжния съд за установяване на бащинство в 3-месечен срок от съобщаване на оспорването.От питането ви не става ясно какво имате предвид-т.е. дали биологичният баща на детето желае да го припознае-т.е.да бъде вписан в акта за раждане на детето като баща с произтичащите от това последици или не желае.Ако бащата не желае да припознае детето си ,тогава майката има право да предяви иск за установяване на бащинство пред окръжния съд в 3-годишен срок от раждането на детето от свое име .От името на детето искът се предявява до 3 години след навършване на неговото пълнолетие.
14
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот Койка от Куково » 24 Сеп 2004, 19:32

Припомчненете си основните начала на гражданкския процес.За да се образува дело от граждански характер, страните трябва да имат между себе си някакви правни отношения. Само те са законния повод да се търси намесата на съда.никакви други отношения не могат да бъдзат предмет на съдебно изясняване. Тук по казуса става въпрос за интимни отношения, които не са ПРАВНИ| ОТНОШЕНИЯ. И следователно не може да бъдат предмет на искова легална претенция. Освен това, само гражданския брак, сключен във формата по СК- чл. 6, МОЖЕ да породи последиците, които законите свързват с брака. Няма ли брак, няма никакви правни последици, не е морално обравдано да се сезира съда да се произнася върху неправото!!
Койка от Куково
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот Койка от Куково » 24 Сеп 2004, 19:40

ПВС №5/1978 г. казва, че се недопустими всякакви там експертизи, за да се устнавови бащинство при извънбрачен елемент -виж.книжката на ВС от 1979 г.Процедурати за оспорване на бащинство по съдебен ред срешу небрачен баща са допяснати със Закон за Извънбрачните и за осиновяването през 1937 г., тоест по фашистко време. След 09.09.1944 г.-, е имало закон, който е приравнявал брачното съжителство с брака и така се е приело под друга форма същото това разрешение на фашистките власти. на практика, както по стария закон от 1937 г., след като се уважи иска за извънбрачен баща, съдът идзпраща служебно решението си до Общината за да се отрази новото име. На практика, не се водят искове за промяана на името, защото тази автоматичност на промяната на името е била вече утъпкан път от онези правителства. цялата тази процедура противоречи на ЕКЗПЧ, поноже член 8 забрянава държавата да се меси в семейните дела.за това член 183 от НК беше променен, в смисъл, че съдът се сезира с Частна Жалба, което е също така незаконно по тази Конвенция на Европейския съд по Правата на Човека.
Койка от Куково
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот Методи Шамов » 25 Сеп 2004, 11:25

Отнасно мнението на Койка от Куково: какви са тези разсъждения от Ваша страна, колега?! Направо съм учуден. Какво значение има брака тук относно правния интерес за предявяването на иска за дирене на бащинство??? Детето си е дете и трябва да бъде с установен произход както от майката, така и от бащата.

По повод въпроса на Т: Произходът от майката се определя от раждането, т.е. по принцип за майка на детето се счита жената, вписана в акта за раждане като родила го. По отношение произхода от бащата - има оборима презумпция за бащинство в чл. 32 (1) СК, според която за съпруг на майката се счита за баща на детето, родено през време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване. Във Вашия случай тази презумпция няма да може да се приложи, тъй като не е бил сключван брак/не е имало прекратяване на брачно правоотношение. Ето защо, съгласен съм с мнението на предходните колеги, че вариантите са два: или предполагаемият баща на детето да извърши едностранно волеизявление, с което да припознае детето, или майката да предяви иска за дирене на бащинство (т.е. положителен установителен иск, с който да установи, че даденото лице е баща на детето) по чл. 41 СК.
Поздрави и успех!
Методи Шамов
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот донна2 » 25 Сеп 2004, 12:19

ами колега тая Койка от Куково е Императора
само не знам защо си е сменил името
донна2
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот донна2 » 25 Сеп 2004, 12:29

между другото потърси из темите назад има една "делс с бащинство " и ще разбереш защо Койка от Куково /бившия император / мисли така
донна2
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот Koika » 26 Сеп 2004, 10:23

Така пише по постановление на Пленума на Върховния Съд.Тях питайте за разсъжденията. Говорите за правен интерес, но той се формира преди всичко от правтните отношения между хората. не може да се дава ход на дело, при което страните са нямали правни отношения.Че Вие така приравнявате интимните отношения на правните, което може да Ви създаде реномето на сутеньор. След като се поддържа един такъв иск за установяване на бащинство извън брака, то самото поддържане е вече сутеньорство- от фр.сутенир-поддържам.
Koika
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот Imperator » 26 Сеп 2004, 10:29

Донна,
Ако трява да се явяваш отново на изпит по ИБДП трябва да знаеш, че по този въпрос получаваш Слаб/2/.Най-доре, преди да спориш да разлистиш читирания Закон за извънбрачните и за осиновявяването от 1937 годсина и да проумееш, че по страния закон за семейните отношения е било забрането диренето на бащата. Изрично е казано в чл. 10. Така са мислили преди тебе и мен. Това че другарите приеха тази постановка е само едно от доказателствата ми, че тази партия трябваша де се забрани като фашистка!! Прочети пак чл. 6 от СК за да проумееш, че само гражданкският рак може да породи правни последици- а завеждане на иск е една правна последица от този сключен брак.Не може да се прилага чл. 41 от СК за несемейни, понеже СК урежда отношения базиращи се на брак на първо време!! Но ти разсъждаваш повечето като жена и затова предираш да се съдят потенциалните физически бащи. Давай тогава да осъдим Господа, че ни е изгонил от рая и не ни плаща издръжка...
Imperator
Потребител
 
Мнения: 739
Регистриран на: 19 Окт 2001, 13:12
Местоположение: Варна

Re: иск за установяване...

Мнениеот донна2 » 26 Сеп 2004, 10:35

императоре ,когато те съдиха за бащинство ,някой взе ли предвид стоновището което се мъчиш да прекараш тук ,ами много поздрави на 1937г. ,ама тогава е действал един закон сега действа друг
донна2
 

Re: иск за установяване...

Мнениеот Anastassia Terzieva » 02 Окт 2004, 11:02

Чл. 1. Семейният кодекс урежда отношенията, основани на брак, родство и осиновяване; настойничеството и попечителството.
Anastassia Terzieva
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron