начало

САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване

Предварителен договор за учредяване право на строеж

Казуси за недвижими имоти


Предварителен договор за учредяване право на строеж

Мнениеот lina_k » 23 Фев 2006, 14:26

Имам въпрос,който ме вълнува и бих искала да го задам тук,ако може а ми помогнете? преди да сключа договор за право на строеж,с който учредявам суперфиция на строителя/ФЛ/, архитекта естествено трябва да ни направи проекта при зададени от нас параметри.този проект се заплаща от строителя и той иска някакво писмено споразумение във вид може би на предварителен договор,че за в бъдеще няма да се откажа.въпросът ми е какъв вид трябва да е това споразумение? :?
lina_k
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Дек 2005, 16:09

Този казус е любопитен бих казал

Мнениеот nezret » 23 Фев 2006, 16:11

Суперфицията като ограничено вещно право се учредява в нотариална форма освен ако страните по договора не са в близка родствена връзка баща син и прочие където може да се извърши и в писмена форма направо в разрешението за строеж. Този уредба беше в стария ЗТСУ, не съм сигурен напълно в ЗУТ ,запазено ли е но ще се провери. Във вашият случай явно нямате близка родствено връзка с приобретателя. Което налага договорът за отстъпено право на строеж (суперфицията) да бъде изготвен в нотариална форма за да породи желаните от страните правни последици. Нотариалната форма е форма за валидност, която ако не се спази води до нищожност с произтичащите за това последици. Предварителен договор по чл.19 ЗЗД е допустим но трябва да бъде с нотариална заверка на подписи. относно разходите по изготвяне на строителни книжа,няма пречка да бъдат включени в клаузите на предварителния договор. Важното е имота наистина да е в регулация, и да е предвиден за жилищно застрояване, няма пречка ако имота е и земеделска земя стига проибретателят да се съгласи в предварителния договор да променя предназначение и прочие но тогава по добре да закупи имота отколкото да му се учредява право на строеж.
Ако сделката е възмездна и с външно лице с което нямате родствена връзка, желателно е договорите и предварителния и окончателния да бъдат внимателно изготвени, за да се гаратира максимално вашият интерес. желая ви успех.
nezret
Потребител
 
Мнения: 635
Регистриран на: 19 Фев 2003, 00:39
Местоположение: София

отговор

Мнениеот harmaiani » 24 Фев 2006, 17:20

Предварителен договор за учредяване право на строеж с нотариална заверка на подписите, а след одобряване на проекта - нотариален акт за учредяване право на строеж. Посъветвайте се конкретно с нотариус или адвокат, който да ви ги изготви.
harmaiani
Потребител
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Фев 2006, 17:09


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 99 госта


cron