начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

СПЕШНО!!! чл. 37 ЗН

Казуси за недвижими имоти


СПЕШНО!!! чл. 37 ЗН

Мнениеот juri » 02 Авг 2006, 10:03

Колеги, въпросът е много спешен и личен!
Чл. 37, ал 1 ЗН казва:

"Чл. 37. (1) Отчужденията на завещаните или подарени недвижими имоти, както и учредяванията на вещни права върху тях, извършени от заветниците или надарените, срещу които е постановено намалението, станали преди да е изтекла една година от откриване на наследството или след като е била вписана исковата молба за намалението, могат да се отменят по иск на наследника, ако той не може да допълни своята запазена част от имуществото на заветника или надарения и ако приобретателят не допълни запазената част в пари."

Погледнете болтваната част. Търся практика по въпроса, но ще се надявам и някой от вас да помогне, като ме насочи по конкретно.

Конкретния въпрос е: могат ли да се отменят възмездни разпоредителни сделки на подарени недвижими имоти, извършени от надарения, преди откриване на наследството? Според мен отговорът е не, но имам нужда от сигурност!!!
Моля за посочване на конкретна съдебна практика!!!
juri
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 18 Мар 2005, 08:51

Мнениеот monteskio » 02 Авг 2006, 11:11

Не, не могат да се отменят. РАзпоредбата на чл.37 ЗН е в раздел IV - възстановяване на запазена част. Както знаем, накърняването на запазената чст може да бъде установено, само след откриване на наследството. Нещо повече. В конретния случай трявба да е налице постановено намаление срещу тези лица и те да са извършили сделки на разпореждане. Ето защо сичтам, че в противен случай не е налице правен интерес от искане за отмяна на тези сделки.


УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот juri » 02 Авг 2006, 11:27

Благодаря monteskio!
Вземам становището ти предвид.
Ще се радвам ако някой може да посочи и съдебна практика по въпроса.
juri
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 18 Мар 2005, 08:51

Мнениеот renic » 02 Авг 2006, 15:36

Мисля, че не ти трябва практика а и не знам дали има. Чл. 1 от ЗН гласи че наследството се открива в момента на смъртта на наследодателя. От този момент нататък са приложими и разпоредбите на ЗН. Преди това няма понятие наследници, запазена част и т.н. и никоя сделка с която някой прехвърля дарен му имот не може да бъде атакувана докато дарителя му е жив от евентуални наследници на последния, именно поради липса на правен интерес а и на неприложимост въобще на ЗН и смея да твърдя би било в противоречие с морала и добрте нрави. Друг е въпросът, че в този случай няма да се знае към момента на смъртта на дарителя, дали той няма да има имущество, от което наследниците със запазена част да се удовлетворят. Ако наследодателя почине след продажба на дарен имот, наследникът на когото с дарението е била накърнена запазената част и са налице предпоставките на чл. 33, може да поиска намаляване на дарственото разпореждане, като поиска паричния еквивалент на запазената си част. Практика има не много. като кликнеш в Аписа на чл. 33 и предходни
renic
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 06 Юни 2006, 23:08


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron