начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

изгорял регистър на горите

Казуси за недвижими имоти


изгорял регистър на горите

Мнениеот kattt » 02 Май 2007, 11:28

Моля ви помогнете ми.
Знам че срока да се потърсят нивите е 15.05 но в селото на майка ми са и казали че регистъра е изгорял и немогат да намерят нищо.
Как се постъпва в този случай? :(
kattt
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Май 2007, 11:12

Мнениеот marter » 02 Май 2007, 14:38

Потърсете в държавния архив. :cry:
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Мнениеот alena_ » 02 Май 2007, 15:12

До 15.05. е срока за какво: за подаване на искови молби за образуване на дела за признаване право на собственост или до тогава е срока да се заявят пред ОСЗГ въз основа на вече влязло в сила съдебно решение?
alena_
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 29 Мар 2007, 17:01

Мнениеот kattt » 02 Май 2007, 16:14

къде да потърся в държавен архив.Майка ми е от една махала, която вече не съществува, а документите на тази махала сав разпоповци, така че къде точно да търся държавен архив?Благодаря предварително.
А срока е 14 май е срока в който могат да се потърсят горите след това остават държавна собственост.
kattt
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Май 2007, 11:12

Мнениеот kattt » 02 Май 2007, 16:14

къде да потърся в държавен архив.Майка ми е от една махала, която вече не съществува, а документите на тази махала сав разпоповци, така че къде точно да търся държавен архив?Благодаря предварително.
А срока е 14 май е срока в който могат да се потърсят горите след това остават държавна собственост.
kattt
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Май 2007, 11:12

Мнениеот sarbijanac » 02 Май 2007, 22:05

Държавният архив се намира в съответният Областен град.

До 15.05.07 год.е срока за предявяване на исковете пред Районен съд по ЗСПЗЗ /за възстановяване на земеделски земи/ и по ЗГВСГФ /за гори/.
Ако разполагате с някакви документи ,удостоверяващи правото на собственост на Вашия наследодател ще Ви бъдат от полза.От държавния архив потърсете и документи,удостоверяващи ,че въпросните земеделски земи са включени в ТКЗС през 1956 год.В това производство всеки един писмен документ Ви е от голяма полза.
не пропускайте да си вземете от ОСЗГ бележка,че не сте подавали заявление в установения срок за възстановяване на зем.земи по реда на чл.11,ал.1 от ЗСПЗЗ
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот marter » 03 Май 2007, 09:06

Прочетете ЗДАФ и ППЗДАФ.ОТ ЗДАФ:Чл. 3. (1) В Държавния архивен фонд се съхраняват закони, укази, постановления, разпореждания, решения, правилници, наредби, инструкции, окръжни, доклади, заповеди, протоколи, отчети, бюджети, планове, договори, фотоснимки, чертежи, скици, печати, щемпели, официална и лична кореспонденция, ръкописи на научни и художествени произведения, мемоари, дневници, плакати, афиши, звукозаписи, кино- и телевизионни филми и други видове документи в оригинал или копие.
Чл. 9. Учрежденията и организациите не могат да унищожават документи без разрешение на органите за управление на Държавния архивен фонд.
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 55 от 1987 г.) (1) Ръководителите на учрежденията и организациите отговарят за цялостната дейност по организацията на работата и опазването на документите до предаването им в държавния архивен фонд. Организирането на работата може да се възлага на заместник на ръководителя
В ЦЕНТРАЛЕН ДЪРЖАВЕН АРХИВ:
ЦЕНТРАЛЕН ДЪРЖАВЕН АРХИВ /ЦДА/
Адрес: 1000 София, ул. “Московска” № 5
тел.02/940 0103


--------------------------------------------------------------------------------



ЦДА е дирекция в ГУА.
Негов обект са документите на държавните и недържавни институции и на физически лица от Освобождението (1878) до наши дни, които имат общонационално значение и мащаб на дейност. Освен тях, той съхранява и отделни фондове от епохата на Възраждането. През 1993 г. в него постъпват документите до 1989 г. (без вътрешнопартийните) на Централния партиен архив при ЦК на БКП, а през 2002 г. завършва приемането и на Държавния фотоархив на приватизираното АД „Българска фотография“.

ЦДА се състои от седем отдела: “Стари архиви”, “Нови архиви”, “Партийни архиви и обществени организации”, “Лични фондове”, “Документи за българската история в чужди архивохранилища”, “Отчетност, съхранение и използване” и “Автоматизация”.



Документите на Държавния архивен фонд(ДАФ) са достъпни за ползване от български и чуждестранни лица и институции. За изготвяне на копия, преписи, извлечения и тяхната заверка се заплащат такси съгласно Тарифа за таксите, които събира ГУА и ДА (ДВ.бр.74/1994 изм. бр.61 и 119/1997 г. изм. бр.73/2001 г) и Ценоразпис на услугите, които извършват ГУА при МС и държавните архиви, съгласувана с министъра на финансите. Потребителите могат при искане, да получат справки за архивните документи по кореспондентски път, като поемат разноските по изготвянето им и пощенските разходи.

Документите на Държавния архивен фонд се използват в читални, организирани във всеки архив и не могат да се изнасят извън архива.


Редът за използването на документите от състава на ДАФ се определя от председателя на ГУА.

Всеки потребител попълва молба до ръководителя на съответния архив, в която освен личните си данни посочва и темата, по която иска да работи, и документите, които го интересуват. При необходимост той може да получи консултация от експертите на съответния архив. При продължителна работа в архива се издават читателски карти.

Търсенето на информация по документалните масиви се извършва с помощта на система от архивни справочници: пътеводител за архивите в страната; Централна фондова картотека (информация за състава и съдържанието на архивните фондове по архиви); пътеводител по архивните фондове в съответния архив; описи (задължителни справочници, които разкриват съдържанието и състава на всеки фонд); каталози и прегледи (по определена тема или определен обем документация). Част от тази информация е компютъризирана. Потребителите могат да използват в читалните на съответния архив пътеводители, описи и каталози.

Справките, извършвани в Дирекция “Централен държавен архив” (ЦДА) могат да се разделят условно на две големи групи:

по конкретни теми – издирват се документи по исторически, краеведски, генеалогични, научни и др.въпроси.
по реституционни закони - справките са хронологически обособени преди и след референдума за Република, законите за национализацията, конфискацията и т.нар. “народен” съд.
Съхраняват се документи за:

имоти на бежанци, останали в Гърция;
оземляване на бежанци в България;
оземляване на безимотни и малоимотни;
комасация на земи;
земеделски имоти по Крайовската спогодба (1940);
отчуждени селскостопански имоти за държавни нужди;
селскостопански земи и гори;
имоти по закона “Лучников”;
национализация на индустрията;
отчуждаване на имоти по различни закони; отчуждаване на имоти във връзка с изграждането и разширяването на държавни предприятия;
конфискация на имоти и присъди във връзка със съответните закони (за “народния” съд);
лични влогове на частни лица, засегнати от Закона за национализацията;
изселването и въдворяването на евреи в трудови лагери и групи (1940 – 1944); възстановяването на собствеността на евреи, заминали за Израел (1948 – 1952).
ЦДА разполага с пет читални: три за документите на хартиена основа и две за микрофилми. Работното време е всеки работен ден от 9 до 18 ч., без последния петък от месеца.

Дневно поръчаните архивни единици не бива да са повече от 15.
Срокът за изпълнение на поръчките е до 10 работни дни за архивните документи и до 5 работни дни за микрофилмите.


Документи, непотърсени от читателя повече от един месец, се връщат
обратно в архивохранилищата и повторното им поръчване от същия читател е възможно след 6 месеца.

Чуждестранните граждани, желаещи да ползват архивни документи, уведомяват писмено ръководството на ГУА за работната тема и времето на пребиваване, най-малко един месец предварително.

Този ред на използване е валиден и за всички Териториални дирекции “ Държавен архив” в страната.

По-специално е използването на документите в Дирекция "Централен военен архив" (ЦВА). Юридически и физически лица, които желаят да използват документи, съхранявани в ЦВА, подават молба до директора съдържаща следните данни:

име, презиме, фамилия, ЕГН, номер на личната карта, месторабота, точен адрес;
цел на използването;
подробен план и хронологически граници на темата;
наименование на фондообразувателите (войскови части, поделения, управления и учреждения), с които ще работят;
при необходимост - разрешение за достъп до класифицирана информация.
На изследователите се предоставят архивни документи в оригинал, на микрофилм или микрофиш.

В ЦВА се извършва проучване по архивни документи и изработване на научно-информационни справки за:

периоди, факти и събития от българската военна история;
дейността и службата в Българската армия на видни военни и граждански лица;
издирване имена на загинали, отличили се и наградени през войните;
написване историята на поделения, войскови части и др.
За изготвяне на такива справки е необходимо изследователят да посочи: историческия период и наименованието на фондообразувателя, който изследва: трите имена, година на раждане, месторождението войсковата част на лицето, чиято служба издирва; историческия факт, който разработва и др.

Административно-правното обслужване е една от основните дейности на ЦВА. Издават се документи от трудово-правен и социално-правен характер, свързани с:

редовната военна служба;
службата на кадровите военнослужещи и граждански лица;
трудовото възнаграждение;
обучението във висши и средни сержантски военни училища;
социалния статус на кадровите военнослужещи. :wink:
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Мнениеот marter » 03 Май 2007, 09:30

ТЕРИТОРИАЛНИ ДИРЕКЦИИ НА АРХИВИТЕ /www.archives.government.bg/tda/ ЦВА ТДА За България Достъп Издания ЦДА ГУА при МС ТДА Териториални дирекции на архивитеТук може да разгледате страниците на териториалните архиви за различните градове в България :

Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Кърджали
Кюстендил
Ловеч
Монтана
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Разград
Русе
Силистра
Сливен
Смолян
София
Стара Загора
Търговище
Хасково
Шумен
Ямбол
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Мнениеот kattt » 03 Май 2007, 10:26

благодаря ви много още днес отивам в държавен архив :)
Дано да мога да намеря нещо.
Искам да пипитам какво значи да не забравяме да вземем бележка че не сме подавали заевление в установения срок за възстановяване на горите.От къде да вземем тази бележка и за какво ще ни послужи.

Другото което си мисля че този архив въотбще не е изгорял и как мога да искам да ми докажат че архива е изгорял.Кой знае колко гори са си раздали своите си хора и после мн удобно гори този архив!!!!
kattt
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Май 2007, 11:12

Мнениеот kattt » 03 Май 2007, 17:35

днес ходих в държавен архив във Велико Търново но казаха че при тях няма нищо.Могат да ми дадът за нивите но не и за горите.Горите не се декларирали.
Какво да правя дали в държавен архив в софия може да се намери нещо.

не пропускайте да си вземете от ОСЗГ бележка,че не сте подавали заявление в установения срок за възстановяване на зем.земи по реда на чл.11,ал.1 от ЗСПЗЗ - каква е тази бележка моля ви кажете ми.За какво ще ми послужи.Да удостоверя че съм търсила горите ли?И какво да кажа на служителите точно каква бележка искам.
kattt
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Май 2007, 11:12

Мнениеот sarbijanac » 03 Май 2007, 18:44

kattt написа:не пропускайте да си вземете от ОСЗГ бележка,че не сте подавали заявление в установения срок за възстановяване на зем.земи по реда на чл.11,ал.1 от ЗСПЗЗ - каква е тази бележка моля ви кажете ми.За какво ще ми послужи.Да удостоверя че съм търсила горите ли?И какво да кажа на служителите точно каква бележка искам.


При предявяване на иск по чл.11,ал.2 от ЗСПЗЗ или по чл.13,ал.2 от ЗВГСГФ съответно за зем.земи или горите от поземлената комисия се издава удостоверение,че в предвидения от закона срок не сте подавали заявление за възстановяването на собствеността по адм.ред.Това имах в предвид за бележкоата.това е изключително важен документ в това производство
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот kattt » 04 Май 2007, 09:59

sarbijanac благодаря ти за отговора.
Но аз нямам никакъв нотариален акт или писмено доказателство за тези гори.Но майка ми знае че има.А в Разпоповци явно някой ги е узаконил вече и затова така удобно изгаря архива.
Вчера ходих в държавен архив в Велико Търново и от там ми отговориха че не могат да ми помогнат защото за горите не са се подавали декларации ,както за нивите.
Аз обаче се чудя дали в Софииския централен държ архив няма да има някакви писмени доказателства , защото вчера човека от архива в Търново ми даде една обява на която пишеше телефон на човек,който трърдеше че разполага с документи от Софийския архив за села близки до нашето.Но как се е сдобил с тях....Довечера ще му се обадя.
sarbijanac ти ми казваш да предевя иск но този иск в Съда трябва да го предевя нали?И тъй като не е изтекъл още срока за подаване на заевления не е ли по добре заевлинее да подам или аз не съм разбрала нещо. :cry:
kattt
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 02 Май 2007, 11:12

Мнениеот marter » 04 Май 2007, 11:14

От любопитство моля да ме информирате по Вашия случай как се развиват нещата. Сега се сещам, че като бях малка, мои близки изгубиха дело, тъй като бяха фалшифицирани документи (скици на имота и т. н.). Надеждата ми е имота да не е препродаван... :cry:
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 102 госта


cron