начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Какво е това "имотен регистър" и има ли го ?

Казуси за недвижими имоти


Какво е това "имотен регистър" и има ли го ?

Мнениеот tankovbg » 22 Юни 2007, 11:40

Изхождам от чл. 131 ЗУТ където "заинтересовано лице" е според данните от имотния регистър.
От съдебната практика "......Съгласно чл. 3, ал. 1 ЗКИР имотния регистър се състои от партиди на имоти. До нанасянето на приобретателя на вещно право в партидата на имота, респ. в разписния лист към кадастъра, ако имотен регистър за съответния съдебен район още не е създаден, вписването по чл. 36 ПВ не представлява вписване по смисъла на чл. 131, ал. 1 ЗУТ ......"
Касае се за Варна
1. Така и не можах да разбера има ли имотен регистър.
2. От горното разбирам, че вписването на нот. акт по чл.36 ПВ не представлява вписване по смисъла на чл. 131, ал. 1 ЗУТ
3. Ако няма създаден имотен регистър вписването на приобретателя на имот в разписния лист към кадастъра който сега се води в отделите "УТ" на Общината (районните кметства) равнозначно ли е на вписване в имотния регистър - защото чл. 131 ЗУТ говори за имотен регистър ?
4. Ако приобретателя на имот е бил вписан в този разписен лист, получавал е скици на имота където има ред "Имота е записан на лицето ХХ.." това означава ли че именно това се отъждествява с понятието "имотен регистър" и това лице е заинтересовано по чл. 131 ЗУТ лице ?
5. Има ли основание общината, ако друго лице се легитимира с нот, акт за същия имот да "изхвърли" без уведомление предходния приобретател от този "имотен регистър или разписен лист" и да впише новия ?
6. Кой нормативен акт регламентира вписването на приобретател на имот в този разписен лист ?
7. Четейки ЗКИР разбирам, че ммотният регистър се води (или ще се води) и съхранява от Агенцията по вписванията, значи службите по вписванията, но там си върви стария начин на вписване и водене - по собственик а не по имот. Кадастъра пък разбирам, че се води от Агенцията по геодезия, картография и кадастър и между двете щяло да има връзка чрез свързани информационни системи. Но явно този кадастър си е все още в "УТ" на общината. Значи нито едното нито другото го има.
Говоря за реален случай, където се води спор за собственост между тези лица, общината знае за това, но е издала заповед за промяна на ПУП-ПРЗ на процесния имот по искане на втория приобретател, без да уведоми предходния приобретател, което означава че не го счита за заинтересовано лице по чл. 131 ЗУТ и му е била шута от разписния лист, демек този имотен регистър.
Знам че може да се обжалва, но държа да си изясня това животно "имотен регистър".
tankovbg
Потребител
 
Мнения: 209
Регистриран на: 16 Мар 2006, 20:40

Мнениеот friend28 » 22 Юни 2007, 12:55

Няма да се справите без адвокат, проблема е да се намери компетентен...пътя Ви е да ожалвате ПУП - и колкото по-бързо, по-добре! Работа на адвоката е да докаже, че правото е на ваша страна, основавайки се на чл.131 ЗУТ. Относно имотния регистър - това е понятие от ЗКИР. Прочетете и следващите членове на ЗКИР - връзката между регистъра и картата е двустранна, на база идентификатора на имота. За населените места с влязла в сила кадастрална карта, такъв имотен регистър съществува, друг е въпросът че е непълен: данъчните служби НЕ ОКАЗВАТ СЪДЕЙСТВИЕ / макар по закон да са задължени / на лицата, спечелили конкурси за изработване на кадастрални карти, в компютрите на АВ данните са от 1998 г., в жилищните блокове, където всеки апартамент трябва да има идентификатор, всичко е бяло поле - някой вече е изконсумирал парите и времето за изработване на кад.карта на РБ, отпуснати от ЕС, и претупваме работата. Хората сами, заплащайки такси, попълват кад.карта след нейното приемане, особено ако извършват сделки с имотите си. За Варна - както и за повечето големи градове, мисля че няма приета кадастрална карта. Може да проверите в http://www.cadastre.bg
мнение на архитект
friend28
Потребител
 
Мнения: 140
Регистриран на: 20 Юни 2006, 12:54

Мнениеот tankovbg » 22 Юни 2007, 13:43

пътя Ви е да ожалвате ПУП....... направено е вече.
Да разбирам, но явно като всяко нещо в тази държава няма да се доведе до край. Говоря и като специалист по информационни системи и ми е напълно ясно къде са отишли парите. Ако си спомняте още в предишното правителство се говореше за някаква инф. система електронно правителство ли или нещо от този сорт, дадени са много милиони и в това правителство същият Н. Василев пак каза че почват да създават същото това, и пак мълчание. Тези хора явно не си дават сметка какво искат точно да направят, софтуерните фирми поемат проекта, взимат авансово плащане (милиони) и до там - нито системата нито парите.
А иначе ми е напълно ясно какво трябва да представлява този имотен регистър и кадастър от гледна точка на информатиката. Най полезното ще е, че имотите ще се водят с уникален код и за всеки имот ще вървят вписвания и прочие промени от гледна точка на вписването на актовете и промените по кадастъра.
Защото сега можеш да видиш вписванията за даден имот само чрез идентификатора (ЕГН) на собственика, но не можеш да видиш ако имота е придобит от друго лице (на едно или друго основание) и това обстоятелство не е вписано по партидата на собственика. Примери колкото щете, измамени бол, виновни няма.
Между другото преди години поддържах системата за вписвания към ВРС, та затова знам как е изградена.
Моят апартамент е закупен през 1985 год. и не е вписан, трябва ли някъде да предприема действия за да фигурира в тези бели полета на жилищните блокове, защото догодина може и да го продавам ?
tankovbg
Потребител
 
Мнения: 209
Регистриран на: 16 Мар 2006, 20:40

Мнениеот friend28 » 22 Юни 2007, 14:24

1. Впишете документа за собственост в АВ - иска се данъчна оценка, скица, държавна такса в незначителен размер.
2. Следете в сайта на агенцията по кадастъра кога и от кого ще бъде спечелен конкурсът за попълване на кад.карта за вашето населено място, и пратете документите си за собственост на адреса на фирмата. Те са длъжни да известят населението, но обикновено залепват обяви в общината.
3. Следете кога ще бъде изработена картата, за да не пропуснете срока за подаване на възражения, ако има нещо сбъркано.
4. Ако пропуснете тези срокове, платете да ви оправят евентуалната грешка.
Много по-лесно ще прехвърлите имота, ако кадастралната карта още не е приета. Ако има такъв шанс, побързайте. Винаги има разминавания в квадратурите по кадастрална карта и тези по документ за собственост - от порядъка на 5-6 кв.м, когато става дума за УПИ. От общините казват, че това не ги засяга, и отказват да издадат удостоверения, че разликата не се дължи на неуредени рег.сметки. При апартаментите - липсват идентификатори. Плащаш на лицензирано лице за дейности по кадастъра да ти направи схемата на апартамента, където малка подробност е, че трябва да са известни документите за собственост на всички съседи - отгоре, отдолу, отстрани. В Слънчев бряг и Несебър, където масово се продават новопостроени ваканционни апартаменти при влязла в сила кадастрална карта, е лудница. Нотариусите описват две квадратури в н.а. за имоти - една по кад.карта и друга по док.за собственост. Юристите от кадастъра смятат да проведат семинар за нотариуси, но кога ли.
мнение на архитект
friend28
Потребител
 
Мнения: 140
Регистриран на: 20 Юни 2006, 12:54

Мнениеот tankovbg » 22 Юни 2007, 15:05

Благодаря friend28 мненията Ви ще ми бъдат от полза.
tankovbg
Потребител
 
Мнения: 209
Регистриран на: 16 Мар 2006, 20:40


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 89 госта


cron