начало

Миглена Тянкова е единствен кандидат за шеф на апелативния съд в Пловдив Миглена Тянкова е единствен кандидат за шеф на апелативния съд в Пловдив

Преустройства -даване на съгласие от съсобственици

Казуси за недвижими имоти


Преустройства -даване на съгласие от съсобственици

Мнениеот Vich » 09 Юни 2005, 12:38

[b]Конституцията определя собствеността като неприкосновенна! Но това не означава, че някой може с неприкосновенността на своята собственост да ограничава или нарушава правото на неприкосновенна собственост на друг собственик, съсобствениик или съсед![/b]

[b]Ограниченията и изискването за даване на нотариално заверено съгласие от съседни собственици[/b] (съсобстеници на непосредствено съседни имоти в етажна собственост), се базира на защита на правото им на собственост и безпрепядствено, необезпокоявано и сигурно използване на собствените им имоти!

Когато с преустройството е [b]застрашена сигурността на конструкцията на сградата[/b] има нарушаване на правото на сигурно ползване на собствените имоти на всички собственици в тази сграда и тогава е задължително даването на нотариално заверенено съгласие за извършването на такова преустройство от всички съсобственици - по този начи те доброволно декларират, че сами поемат рисковете от евентуалните промени! Което не пречи на [b]техническите служби да изискват[/b] проект и извършване подсилване на конструкцията и доказване от ауторизирани специалисти на сигурността на конструкцията след преустройството й - например при земетръс.

Когато с преустойството би се съдала възможност за [b]ограничаване на достъпа и ползването на имота[/b] на друг собственик, тогава има нарушаване правото му на безпрепядствено ползване на имота му и тозин собственик има правото да откаже даването на съгласие за извършване на това преустройство.

Когато при експлоатацията на преустроения съседен имот [b]биха се създавали обективни неудобства по-големи от обикновенните и допустимите[/b] за съседните имоти, тогава собствениците на тези съседни имоти могат да откажат даването на съгласие за извършване на това преустройство. Например когато след преустройството в преустроения имот ще функционират машини, инсталации и системи, излъчващи наднормени нива на шум, вибрации, електромагнитни смущения или излъчвания, химически изпарения и миризми, дейности които биха променили съществено санитарно-здравните условия в преустроения имот и които биха повлияли на санитарно-здравните условия в съседните имоти (например магазини, в които се ще се извършва транжиране и разфасовка на продуктите - месарски и прочие). Отказът от даване на съгласие за извършване на дадено преустройство е основателен и когато в преустроения имот би се извършвала търговска дейност, която би имала като последици някое от преждеизброените неудобства. [b]При спор[/b], преценка за това, дали дадени обстоятелства са [b]обективни неудобства по-големи от обикновенноите и допустимите[/b] се прави от трета независима страна, напр. ауторизирани експерти, защото в много от случаите съседи и съсобственици [b]злоупотребяват с дадената им законова защита на правото им на собственост[/b]. Такива [b]злоупотреби с права[/b] стават предимно по емоционални и/или завистнически причини, на инат, или пък директно се извършва изнудване и/или рекет с цел да се получи парична или друга облага без да имат право на това. По този начин се използва едно формално дадено право за да се [b]ограничи недопустимо конституционно гарантираното право на съсобственика[/b]!

Когато новопреустроените имоти [b]биха ползвали общи части[/b] от един съсобствен Урегулиран Поземлен Имот ([b]УПИ[/b]) или от една Етажна Собственост ([b]ЕС[/b]), тогава се изисква съгласието на съсобственика в УПИ или на Общото Събрание на Собствениците в Етажната Собственост ([b]ОССЕС[/b]), изразено изрично в Решение на ОССЕС с мнозинство от 2/3 от собствениците на всички отделни имоти в ЕС. Такова съглавсие от ОССЕС може да бъде дадено и под условие: например собственика (или ползвателите) на новопреустройвания имот да заплаща/-т наведнъж или на периодични вноски определена/-и сума/-и на ЕС, да поема/-т някои от задълженията на ЕС (почистване, подръжка, .....), да извърши и изгради за своя сметка нови неща в ЕС (например поставяне на нови врати с домофонна изсталация, и прочие), ....

[b]В крайна сметка всеки един е собственик на своя имот със съответните права да го ползва безпрепядствено, сигурно и необезпокоявано по своя преценка и за свой собствени нужди, като тези негови права свършват точно там, където започват правата на собственост на съседа му собственик (или съсобственик)![/b]

[%sig%]
Vich
 

Re: Преустройства -даване на съгласие от съсобственици

Мнениеот ruminakova » 21 Авг 2005, 15:56

Vich написа:Конституцията определя собствеността като неприкосновенна! Но това не означава, че някой може с неприкосновенността на своята собственост да ограничава или нарушава правото на неприкосновенна собственост на друг собственик, съсобствениик или съсед!

Ограниченията и изискването за даване на нотариално заверено съгласие от съседни собственици (съсобстеници на непосредствено съседни имоти в етажна собственост), се базира на защита на правото им на собственост и безпрепядствено, необезпокоявано и сигурно използване на собствените им имоти!

Когато с преустройството е застрашена сигурността на конструкцията на сградата има нарушаване на правото на сигурно ползване на собствените имоти на всички собственици в тази сграда и тогава е задължително даването на нотариално заверенено съгласие за извършването на такова преустройство от всички съсобственици - по този начи те доброволно декларират, че сами поемат рисковете от евентуалните промени! Което не пречи на техническите служби да изискват проект и извършване подсилване на конструкцията и доказване от ауторизирани специалисти на сигурността на конструкцията след преустройството й - например при земетръс.

Когато с преустойството би се съдала възможност за ограничаване на достъпа и ползването на имота на друг собственик, тогава има нарушаване правото му на безпрепядствено ползване на имота му и тозин собственик има правото да откаже даването на съгласие за извършване на това преустройство.

Когато при експлоатацията на преустроения съседен имот биха се създавали обективни неудобства по-големи от обикновенните и допустимите за съседните имоти, тогава собствениците на тези съседни имоти могат да откажат даването на съгласие за извършване на това преустройство. Например когато след преустройството в преустроения имот ще функционират машини, инсталации и системи, излъчващи наднормени нива на шум, вибрации, електромагнитни смущения или излъчвания, химически изпарения и миризми, дейности които биха променили съществено санитарно-здравните условия в преустроения имот и които биха повлияли на санитарно-здравните условия в съседните имоти (например магазини, в които се ще се извършва транжиране и разфасовка на продуктите - месарски и прочие). Отказът от даване на съгласие за извършване на дадено преустройство е основателен и когато в преустроения имот би се извършвала търговска дейност, която би имала като последици някое от преждеизброените неудобства. При спор, преценка за това, дали дадени обстоятелства са обективни неудобства по-големи от обикновенноите и допустимите се прави от трета независима страна, напр. ауторизирани експерти, защото в много от случаите съседи и съсобственици злоупотребяват с дадената им законова защита на правото им на собственост. Такива злоупотреби с права стават предимно по емоционални и/или завистнически причини, на инат, или пък директно се извършва изнудване и/или рекет с цел да се получи парична или друга облага без да имат право на това. По този начин се използва едно формално дадено право за да се ограничи недопустимо конституционно гарантираното право на съсобственика!

Когато новопреустроените имоти биха ползвали общи части от един съсобствен Урегулиран Поземлен Имот (УПИ) или от една Етажна Собственост (ЕС), тогава се изисква съгласието на съсобственика в УПИ или на Общото Събрание на Собствениците в Етажната Собственост (ОССЕС), изразено изрично в Решение на ОССЕС с мнозинство от 2/3 от собствениците на всички отделни имоти в ЕС. Такова съглавсие от ОССЕС може да бъде дадено и под условие: например собственика (или ползвателите) на новопреустройвания имот да заплаща/-т наведнъж или на периодични вноски определена/-и сума/-и на ЕС, да поема/-т някои от задълженията на ЕС (почистване, подръжка, .....), да извърши и изгради за своя сметка нови неща в ЕС (например поставяне на нови врати с домофонна изсталация, и прочие), ....

В крайна сметка всеки един е собственик на своя имот със съответните права да го ползва безпрепядствено, сигурно и необезпокоявано по своя преценка и за свой собствени нужди, като тези негови права свършват точно там, където започват правата на собственост на съседа му собственик (или съсобственик)!

[%sig%]
ruminakova
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron