начало

САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване

Нотариален акт

Казуси за недвижими имоти


Нотариален акт

Мнениеот Ани » 19 Яну 2006, 14:13

Здравейте!
Купувачи сме на апартамент. Видях нотариалният акт - тое е за право на строеж и е на името на починалата майка на продавача. Освен него наследници са преживелият я съпруг и братът на продавача. Те и тримата щели да са продавачи по сделката! Има ли нещо нередно на пръв поглед? Моля ви за спешни мнения!
Освен това ни искат от Агенцията капаро днес - срещу разписка, а другата седмица ще подписваме предварителния договор. Малко ме притеснява това!
Ани
 

Мнениеот Гост » 19 Яну 2006, 14:24

Според мен, по мое непрофесионално мнение, няма от какво да се притеснявате.
Гост
 

otg.

Мнениеот harmaiani » 21 Яну 2006, 10:51

Щом актът е за право на строеж, то не става въпрос да ви прехвърлят апартамент, а само правото да го постороите върху нечия земя, така че внимавайте с това. Ако въз основа на този документ за учредено право на строеж има и разрешение за строеж, акт 15 или 16, това вече е друга работа.
Поискайте удостоверение за наследници.
Обикновено капарото се дава при сключване на предварителен договор.
harmaiani
 

Мнениеот gega » 21 Яну 2006, 11:27

Ако има вече съставенв акт образец 15 (за приемане на конструкцията), сградата е в груб строеж и обектът вече е предмет на правото на собстевеност. Поради това обстоятелство договорът за учредяване на право на строеж е нищожен поради липса на предмет. Следва да се сключи договор за покупко-продажба на определен обособен обект. И когато станете собстевеник нан имота, в латентно състояние се прехвърля правото на строеж, ако разбира се не придобивате и идеална част от земята. Само в това отношение исках да допълня harmaiani:))))))))))
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

poprav4ica

Мнениеот harmaiani » 21 Яну 2006, 17:29

Само да поправя колегата, че актът за приемане на конструкцията е акт образец 14, а с акт 15 се предава строежа от строителя на възложителя.
harmaiani
 

Мнениеот Гост » 21 Яну 2006, 19:15

Така както си говорите не се ли сещате, че има нещо неточно в самият въпрос?
Гост
 

Мнениеот sj » 21 Яну 2006, 19:30

моят съвет е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО преди да давате капаро и да сключвате каквито и да било предварителни договори представете всички документи на продавача на нотариус за компетентно мнение и направете справка в служба по вписвания за тежести върху имота- поне устна справка с документите за собственост -ще ви струва 1 лев. Всичко което се обсъжда във форума е чудесно но отново повтарям, че обикновенно има разлика във Вашите обяснения по поод акта за собственост и мнението на юрист. Не разчитайте на агенциите- нищо не знаят!
успех
sj
 

Мнениеот etsotov » 21 Яну 2006, 19:45

Потърсете за консултация единствено юрист. Не се доверявайте на разни съмнителни агенции, които се интересуват едиствено от комисионните, а на практика не поемат никакви отговорности.
etsotov
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Мар 2004, 14:10
Местоположение: Varna, Bulgaria

Мнениеот m » 21 Яну 2006, 21:58

Здравейте,
не знам Нот.акт от коя година е и дали сградата вече е построена, но ако купувате апартамент завършен и с работещи инсталации, сргадата трябва да е приета вече с разрешение за ползване, исакайте го задължително преди сключване на предварителния договор, ако сграта още не е приета с акт 16 и не е новопостроена /т.е. купувате на "груб строеж"/акт 15/ може би е имало проблем с отклоняване от проектите или некоректен строител и в бъдеще може да имате големи проблеми по снабдяването с този документ,а и това намалява цената на жилището. Моя съвет е също така да не пренебрегвате чл.23 от Семейния кодекс, много често нотариусите , за "мине" сделката не изследват въпроса, когато жилището не е в режим на съпружеска-имуществена общност, но е 'семейно", т.е. съпрузите живеят в него, или имат намерени да живеят.Имам предвид дваната братя и бащата, ако в последствие е скючил брак. Да не се впускам в подробности, но има едно тълкувателно решение на ВС което доста широко разглежда понятието "семейно жилище". Много нотариуси са възприели практиката, ако съпруга-несобственик, който законът защитава, не е адресно регистриран на адреса на продаваемия имот, то жилището не е семейно, което е пълен абсурд.Лично аз съм разваляла такава сделка.Даже се подписва декларация от съпруга-собственик ,че жилището не е семейно ,а закона защитява съпруга-несобственик, той трябва да декларира пред нотариуса, че жилището не е семейно. Освен това искайте на собствениците освен данъчната оценка и удостоверения за липсата на задължения към държавата-по чл.87, ал.6 от ДОПК, ако имат някакви ги преведете от продажната цена.Изобщо не се доверявайте на агенцията и си намерете нотариус, който се ползва с добро име, дори педант, има срашно много начини да се "пропусне нещо".В никакъв случай не плащайте капаро без тези документи.
m
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта


cron