nasko_ana написа:Може ли да се приложи чл. 38 "При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всички друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване."
Ако е налице етажна собственост, дори и на два етажа, прилага се - т.е. има етажна собственост, респективно - общи части. Друг е въпросът, че в този случай, няма да можете да формирате общо събрание и да решите въпросите с използването на общите части. Ако имате спор за това, въпросът се решава с иск по чл. 32 от ЗС. За предявяването му няма да е необходима да доказвате, че не можете да постигнете съгласие.
Ако собственикът само оспорва правата ти върху общите части, които притежаваш, като съответен процент от всички общи части на страдата, можеш да защититиш правата си с положителен установителен иск. Ако, заедно с това, ти е отнето владението върху въппростите общи части - иск по чл. 108 ЗС.
Ако има неоснователни действия, с които другия собственик ти пречи да упражняваш спокойно правото си на собстветост върху тези общи засти - иск по чл. 109 от ЗС.
Оптималният вариант за защитата ти може, обаче, да се прецени, с оглед конкретните факти - това което ти казвам е общо и схематично.