Страница 1 от 1

има ли сигурност за вещните права ?

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2006, 04:02
от agcanev
може ли да има сигурност СОБСТВЕНИК ЛИ Е ПРОДАВАЧА ? изглежда системата на вписвания гарантира само наличието на договори , не и вещните права по тях ? вижте и темата " ? ЗА ДАВНОСТА

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2006, 15:27
от emily_79
Погледнах темата "за давността" и това, което мога да кажа по случая е следното: като документ констативният нотариален акт доказва материализираното в него удостоверително изявление на нотариуса. От своя страна изявлението на нотариуса доказва, че молителят е собственик на имота и тази доказателствена сила важи спрямо всички, но тя не е необорима – важи до доказване на обратното. НА не се ползва със СПН. Всяко трето лице, на което се противопоставя доказателствената сила на акта, може да доказва, че титулярът на НА не е собственик, като за това доказване не важат правилата за оспорване истинността на документ. Доказването може да се състои: в опровергаване на придобивното основание, на което се позовава НА;
в разкриване, че според закона то не е в състояние да породи признатото в НА в полза на титуляра право на собственост или пък в доказване на факти, настъпили след НА, по силата на които правото е било прехвърлено другиму или се е погасило и т.н.
Оборването на НА за собственост може да стане инцидентно по повод на иск за собственост от или срещу третото лице. Решението постановено по тези искове се ползва със СПН. Когато правото на собственост бъде отречено НА се отменява дори и без да е направено специално искане. Но оборването може да стане и чрез иск по чл. 431 ал. 2-3 ГПК, целящ да отмени и обезсили НА, удостоверяващ невярно, че титулярът на НА е собственик.
Докато не бъде оспорен НА по чл. 483 /т.е. констативният нот.акт/ легитимира като собственик своя титуляр и по този начин улеснява упражнението на удостовереното право – в това се състои и предназначението на този НА.
Разбрах, че 5 г. след покупко-продажбата е допусната делба на спорния имот, но не разбрах приключила ли е втората фаза на делбата и в чий дял се е паднал имота.
От друга страна в случай че съсобствеността между праводателя Ви и останалите съсобственици е възникнала по наследство, не е зле да погледнете чл. 76 от ЗНасл. - по отношение на останалите сънаследници разпореждането с неследството или части от него е недействително - това май скоро се коментира във форума.

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2006, 18:04
от valeva
не съм погледнала темата за давността, по-скоро искам да направя коментар на вашето съмнение относно системата на вписвания. Да, системата на вписвания НЕ работи, така както един юрист очаква тя да работи, защото за тъпите деловодителки там вещните тежести се изчерват с това дали има вписна ипотека, сид.иск или възбрана. Те НЕ ЗНАЯТ че ограничено вещно право например също е вещна тежест върху имота. Наскоро вадих едно удостоверение и ми излезна че имота няма никакви вещни тежести ужким. А по случайност беше в мен един not.акт за учредено вещно право на строеж върху същия този имот. Излезна, че ако аз съм искала чак ТОЛКОВА ПОДРОБНА справка за вещните тежести върху този имот, трябавло изрично да напиша какво искам.
Nо comment!
Така, че колеги внимавайте при справките. Нещата са не винаги такива каквито изглеждат.

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2006, 12:09
от agcanev
би трябвало службата по вписванията да има истинска материална отговорност за грешките си. АМА НЯМА .