Страница 1 от 1

Собственост върху земя при продадено право на строеж

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2006, 13:26
от veneca
Здравейте!
Може ли някой да ми каже каква е ползата от собственост върху земя при положение че е продадено правото на строеж на апартаментите построени върху тази земя? т.е има ли смисъл собственика да задържи земята и да и пласта данъци или по-добре да я продаде при възможност?

МнениеПубликувано на: 29 Дек 2006, 13:42
от portokal
Май няма.
Теоретично, ако някога сградите паднат и не бъдат възстановени до 5 години, правото на строеж ще се погаси в полза на собственика на земята.
Практически - аз не виждам грам смисъл да си собственик на цялата земя.
Ще ми е интересно да чуя и друго мнение.

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2007, 17:11
от veneca
някое друго мнение?

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2007, 14:52
от valeva
Съгласна съм с предходно изразеното мнение по въпроса, че единственото което е в полза на собственика на апартамента е в случай, че някога сградата се срути, той може в 5 годишен срок да си построи nov. Има още една хипотеза, която е рядко срещано явление. Ако примерно собственика на земята не е застроил максималното РЗП, което се разрешева за съответния имот. Хипотезата е по скоро когато с другата постойка, която той ще си застри, по пряк или косвен начин нарушава права/удобства на собствениците на апартаменти. Представете си апартамента сграда застроена в парцел с апартаменти, които имат изглед към морето. После собственикът застроява пред нея още една, защото има право и скрива цялата гледка. Но това са съвсем отвлечени хипотези на плюс и мунис да имаш или не идеална част от земята. Основните се заключват в предходното изразено мнение, което подкрепям и аз, но по принцип винаги съветвам хората да си придобиват иделаните части от земята.

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2007, 15:30
от portokal
Ako primerno sobstvenika na zemqta ne e zastroil maximalnoto RZP, koeto se razre6eva za suotvetniq imot

Да, така е наистина; същото се отнася и ако не е построен максималният брой етажи.
Както и ако към момента на построяването е било построено максимално възможното, а впоследствие при промяна на плана стане възможно надстрояване или пристрояване.
Но наистина това са отвлечени хипотези.

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2007, 11:57
от tedi_2
Малко се изместихте от въпроса, който беше: има ли смисъл и интерес собственикът на земята да я задържи или да се отърве от нея при пръв удобен случай.
Лично аз не виждам някакъв смисъл да задържи земята, освен ако и той има собственост в същата сграда. Тъй като вероятно има свободна, незастроена площ от парцела, той ще може да си я ползва както желае, стига да не пречи на собствениците на апртаментите да стигат до имота си. Ако той няма собственот жилище там или пък не желае да живее в него, не му е необходима земята - по-добре да я продаде на собствениците на апартаментите.

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2007, 12:06
от D.Mihova
Зависи къде е земята и колко е голям парцела. Всеки случай е различен.

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2007, 02:04
от veneca
Земята е съсобственост и на собственик се падат около 90 кв.м. Намира се в един от най-скъпите южни квартали на столицата

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2007, 12:51
от ciara
Имам въпрос по темата -
Собственик сам на земя, на която е построен блок.С голямо закъснение разбзах, че строителят не я е разпределил между собствениците на ап, а и не бях наясно с този въпрос
Как мога да се откажа от земята - има ли начин?