Страница 1 от 1
От кой момент възниква етажна собственост?
Публикувано на:
22 Мар 2007, 21:23
от Nicoleta
Здравейте, интересувам се от кой момент възниква етажната собственост? Апартаменти се продават на зелено, но има общи части за подръжката на които е необходимо решение на ОС на етажната собственост. Къде е уреден този проблем.? Как да се задължат купувачите да подържат общите части и да заплащат необходимите за това разноски?
Благодаря на всеки изразил мнение.
Публикувано на:
22 Мар 2007, 21:46
от kontrol
ЗСоб, чл. 37 и сл.
Аз мисля, че учредяването, за което говори чл. 40, ал. І става по силата на закона, когато се появят предпоставките на чл. 37.
Разрешения за експлоатация не са необходими.
Така твърди и проф. Боянов. Сочи следните способи: делба, сдобиване с НотА след ЖСК, делба ДГС. Осланя се на р. 498/ 69 ІІ ГО.
Публикувано на:
22 Мар 2007, 21:53
от Nicoleta
Благодаря ти, но какъв е изхода ако някой от собствениците си пусне наематели, които отказват да плащат за портиер например или ако замине някъде за дълъг период от време? Няма ли как да стане да се задължат да плащат за тези разноски с вид договор още при подписването на нот. акт?
Публикувано на:
22 Мар 2007, 21:59
от kontrol
Това е въпрос, който няма нищо общо с темата.
Договор по принцип не е необходим, след като го има в правната уредба. Въпреки това е интересно хрумване, защото на базата на договорната свобода може да се предвидят неустойки и други улеснения.
По въпроса за наемателите: тук вече е възможно да окаже влияние, дали сградата е въведена в експлоатация. Не става ясно на какво е портиер този портиер.
По въпроса за заминалия собственик: Той няма да има разноски от типа per capito. За останалите, разпределяни според дела му в идеални части, следва да се процедира по общия ред, като единственото улеснение, важащо за ЕС въобще е издаването на ИЛ.