Прочетете ЗДАФ и ППЗДАФ.ОТ ЗДАФ:Чл. 3. (1) В Държавния архивен фонд
се съхраняват закони, укази, постановления, разпореждания, решения, правилници, наредби, инструкции, окръжни, доклади, заповеди, протоколи, отчети, бюджети, планове, договори, фотоснимки, чертежи, скици, печати, щемпели, официална и лична кореспонденция, ръкописи на научни и художествени произведения, мемоари, дневници, плакати, афиши, звукозаписи, кино- и телевизионни филми и други видове документи в оригинал или копие.
Чл. 9. Учрежденията и организациите не могат да унищожават документи без разрешение на органите за управление на Държавния архивен фонд.
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 55 от 1987 г.) (1) Ръководителите на учрежденията и организациите отговарят за цялостната дейност по организацията на работата и опазването на документите до предаването им в държавния архивен фонд. Организирането на работата може да се възлага на заместник на ръководителя
В ЦЕНТРАЛЕН ДЪРЖАВЕН АРХИВ:
ЦЕНТРАЛЕН ДЪРЖАВЕН АРХИВ /ЦДА/
Адрес: 1000 София, ул. “Московска” № 5
тел.02/940 0103
--------------------------------------------------------------------------------
ЦДА е дирекция в ГУА.
Негов обект са документите на държавните и недържавни институции и на физически лица от Освобождението (1878) до наши дни, които имат общонационално значение и мащаб на дейност. Освен тях, той съхранява и отделни фондове от епохата на Възраждането. През 1993 г. в него постъпват документите до 1989 г. (без вътрешнопартийните) на Централния партиен архив при ЦК на БКП, а през 2002 г. завършва приемането и на Държавния фотоархив на приватизираното АД „Българска фотография“.
ЦДА се състои от седем отдела: “Стари архиви”, “Нови архиви”, “Партийни архиви и обществени организации”, “Лични фондове”, “Документи за българската история в чужди архивохранилища”, “Отчетност, съхранение и използване” и “Автоматизация”.
Документите на Държавния архивен фонд(ДАФ) са достъпни за ползване от български и чуждестранни лица и институции. За изготвяне на копия, преписи, извлечения и тяхната заверка се заплащат такси съгласно Тарифа за таксите, които събира ГУА и ДА (ДВ.бр.74/1994 изм. бр.61 и 119/1997 г. изм. бр.73/2001 г) и Ценоразпис на услугите, които извършват ГУА при МС и държавните архиви, съгласувана с министъра на финансите. Потребителите могат при искане, да получат справки за архивните документи по кореспондентски път, като поемат разноските по изготвянето им и пощенските разходи.
Документите на Държавния архивен фонд се използват в читални, организирани във всеки архив и не могат да се изнасят извън архива.
Редът за използването на документите от състава на ДАФ се определя от председателя на ГУА.
Всеки потребител попълва молба до ръководителя на съответния архив, в която освен личните си данни посочва и темата, по която иска да работи, и документите, които го интересуват. При необходимост той може да получи консултация от експертите на съответния архив. При продължителна работа в архива се издават читателски карти.
Търсенето на информация по документалните масиви се извършва с помощта на система от архивни справочници: пътеводител за архивите в страната; Централна фондова картотека (информация за състава и съдържанието на архивните фондове по архиви); пътеводител по архивните фондове в съответния архив; описи (задължителни справочници, които разкриват съдържанието и състава на всеки фонд); каталози и прегледи (по определена тема или определен обем документация). Част от тази информация е компютъризирана. Потребителите могат да използват в читалните на съответния архив пътеводители, описи и каталози.
Справките, извършвани в Дирекция “Централен държавен архив” (ЦДА) могат да се разделят условно на две големи групи:
по конкретни теми – издирват се документи по исторически, краеведски, генеалогични, научни и др.въпроси.
по реституционни закони - справките са хронологически обособени преди и след референдума за Република, законите за национализацията, конфискацията и т.нар. “народен” съд.
Съхраняват се документи за:
имоти на бежанци, останали в Гърция;
оземляване на бежанци в България;
оземляване на безимотни и малоимотни;
комасация на земи;
земеделски имоти по Крайовската спогодба (1940);
отчуждени селскостопански имоти за държавни нужди;
селскостопански земи и гори;
имоти по закона “Лучников”;
национализация на индустрията;
отчуждаване на имоти по различни закони; отчуждаване на имоти във връзка с изграждането и разширяването на държавни предприятия;
конфискация на имоти и присъди във връзка със съответните закони (за “народния” съд);
лични влогове на частни лица, засегнати от Закона за национализацията;
изселването и въдворяването на евреи в трудови лагери и групи (1940 – 1944); възстановяването на собствеността на евреи, заминали за Израел (1948 – 1952).
ЦДА разполага с пет читални: три за документите на хартиена основа и две за микрофилми. Работното време е всеки работен ден от 9 до 18 ч., без последния петък от месеца.
Дневно поръчаните архивни единици не бива да са повече от 15.
Срокът за изпълнение на поръчките е до 10 работни дни за архивните документи и до 5 работни дни за микрофилмите.
Документи, непотърсени от читателя повече от един месец, се връщат
обратно в архивохранилищата и повторното им поръчване от същия читател е възможно след 6 месеца.
Чуждестранните граждани, желаещи да ползват архивни документи, уведомяват писмено ръководството на ГУА за работната тема и времето на пребиваване, най-малко един месец предварително.
Този ред на използване е валиден и за всички Териториални дирекции “ Държавен архив” в страната.
По-специално е използването на документите в Дирекция "Централен военен архив" (ЦВА). Юридически и физически лица, които желаят да използват документи, съхранявани в ЦВА, подават молба до директора съдържаща следните данни:
име, презиме, фамилия, ЕГН, номер на личната карта, месторабота, точен адрес;
цел на използването;
подробен план и хронологически граници на темата;
наименование на фондообразувателите (войскови части, поделения, управления и учреждения), с които ще работят;
при необходимост - разрешение за достъп до класифицирана информация.
На изследователите се предоставят архивни документи в оригинал, на микрофилм или микрофиш.
В ЦВА се извършва проучване по архивни документи и изработване на научно-информационни справки за:
периоди, факти и събития от българската военна история;
дейността и службата в Българската армия на видни военни и граждански лица;
издирване имена на загинали, отличили се и наградени през войните;
написване историята на поделения, войскови части и др.
За изготвяне на такива справки е необходимо изследователят да посочи: историческия период и наименованието на фондообразувателя, който изследва: трите имена, година на раждане, месторождението войсковата част на лицето, чиято служба издирва; историческия факт, който разработва и др.
Административно-правното обслужване е една от основните дейности на ЦВА. Издават се документи от трудово-правен и социално-правен характер, свързани с:
редовната военна служба;
службата на кадровите военнослужещи и граждански лица;
трудовото възнаграждение;
обучението във висши и средни сержантски военни училища;
социалния статус на кадровите военнослужещи.