начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

относно общи части в кооперация

Казуси за недвижими имоти


относно общи части в кооперация

Мнениеот damar » 19 Юни 2007, 11:22

От един месец имам нов апартамент от по-новите панелки(20-г.)- от тези с по три апартамента на етаж асансьор и стаички между всеки етаж, и една отпред на входа. Старите съседи са си ги заключили и неясно по какъв критерий само определени хора ги ползват, не плащат повече консумативи и така нататак. Даже една възрастна баба ми каза, че понеже били собственици на земята преди това те им се полагали и имали документ(невярвам не ми го показа). На въпроса: Имам малко дете на 2г. чакам второ след два месеца, живея на втория етаж в тристайния и нямаме асансьор и искам да оствям детската количка в стаичката която е до входа на съпругата ми и е доста трудно сега пък да не говорим когато дойде и второто да качва и деца и количка. Но съседат който си държи дървата неще да ми даде ключ с горните мотиви. Какви са ми вариантите-жалби до полицията, дело или направо да разбивам и да си слагам ас катинар тъй като според мен и ас имам идеални части от тези стаички.
Благодаря предварително.
damar
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:21

Мнениеот kpy » 19 Юни 2007, 12:13

Общите части се използват по решение на общото събрание на етажните собственици. Свикайте общо събрание и поставете въпроса.

Бабичката няма повече права върху общите части заради това, че е била собственик на земята. Тя си е обезщетена за това..
kpy
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 09 Окт 2001, 14:55

Мнениеот koicho_ot_konare » 19 Юни 2007, 12:31

Дали е възможно тези стаички да не са общи части, а всяка от тях да е допълнително складово помещение към апартамента на някой от въпросните хора?
В Конаре нямаме такива панелки, затова пък имаме блокчета, в които част от собствениците имат по едно мазе, а друга част - по две.
Не става въпрос за това, че
баща ти е майка на рапа.
koicho_ot_konare
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 04 Авг 2006, 12:35

Мнениеот damar » 19 Юни 2007, 16:13

общото събрание решава за какво да се ползват или от кого и трябва някакъв документ от това събрание ли да има. И може ли то да реши от един да се ползва само.
damar
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:21

Мнениеот damar » 19 Юни 2007, 16:21

Мога ли да пусна жалба , че нямам достъп до общите части и с това да задействам някаква проверка от компетентните органи и с това да последва заповед за отключването на вички помещения. Ако може към кой орган да я напиша?
damar
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:21

Мнениеот georgi07 » 20 Юни 2007, 11:22

Да, можете да пуснета жалба и да предизвиката проверка на случая. Най-добре е тя да бъде адресирана до прокуратурата с копие до омбудсмана.Така две институции ще се занимават със случая и той няма да бъде пратен в "трета глуха".
georgi07
Потребител
 
Мнения: 357
Регистриран на: 02 Авг 2006, 11:44

Мнениеот Clavdivs. » 20 Юни 2007, 12:04

georgi07 написа:Да, можете да пуснета жалба и да предизвиката проверка на случая. Най-добре е тя да бъде адресирана до прокуратурата с копие до омбудсмана.Така две институции ще се занимават със случая и той няма да бъде пратен в "трета глуха".



А защо не и до европейския омбудсман?! Хем на български може да е жалбата... Две институции не са достатъчни.... Трябва повече!

Между другото щом давате такива съвети няма да е зле да започнете да засаждате дръвчета - да има за тоновете хартия за отказите и писмата на институциите, които ще бъдат сезирани!!! Мислете и за природата!!!
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот damar » 20 Юни 2007, 22:57

Чл. 4. (Изм. - Изв., бр. 14 от 1957 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 76 от 1978 г., бр. 87 от 2002 г.) Общото събрание на собствениците:
9. приема решения за отдаване под наем или за предоставяне на безвъзмездно ползване на помещения, пространства или части от тях, които са общи части на сградата;

А това как ще го коментирате?
Такали да го разбирам:сабират се старите съседи51% дето се имат и решават всеки да си заключи по едно общо помещение. Останалите 49% нови собственици не се познават по между си и не могат да си ползват от общите части на които и те са собственици. По тази логика могат и асансьор да не ни дадът по закон и това е обща част. Така ли да го разбирам този член от закона (правилника)
damar
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:21

Мнениеот sparklet_law » 20 Юни 2007, 23:25

Омбудсманът не разглежда жалби и сигнали, които се отнасят до:- работата на Народното събрание, президента, Конституционния съд, Висшия съдебен съвет и Сметната палата;
- осъществяването на правораздаване от съдебната власт-съд, прокуратура и следствие,когато има в сила влязло съдебно решение, акт на прокуратурата или следствието; или пък по съществото на висящи съдебни или досъдебни производства;
- частни взаимоотношения между граждани-например междусъседски или роднински конфликти и спорове;- спорове между граждани и частни фирми, кооперации, банки и др.

Потърсете правата си и в ПУРНЕС:
Чл. 3. (1) (Изм. - Изв., бр. 14 от 1957 г., предишен текст на чл. 3, изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Всеки обитател може да използува общите части от сградата според тяхното предназначение, стига само да не пречи с това на другите обитатели да ги използуват или да не накърнява правото им на използуване на техните отделни помещения. Той е длъжен да осигурява достъп в своите помещения за извършване на необходимите проучвателни, проектни, измервателни или строително-монтажни работи, свързани с подобрения, ремонти или изменения на общи части или на чужди помещения в предвидените от закон случаи.
Има и още текстове в тази насока. :idea:
sparklet_law
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 14 Юни 2007, 14:09

Мнениеот sparklet_law » 20 Юни 2007, 23:36

изразявам пълно съгласие с колегите по-горе,като ще си позволя да добавя и цитат отново от ПУРНЕС: Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Управителят или председателят на управителния съвет може да вземе мерки за запазване на вътрешния ред както спрямо обитателите, така и спрямо външни лица. В това отношение полицейските органи са длъжни да оказват необходимото съдействие. Отнеси въпроса до Общото събрание и оттам "властта" я поема управителя и после се включва и чл.23 и сл. На нарушителите се налагат глоби и т.н. Ако Общото събрание не ти окаже съдействие ше трябва да потърсиш адвокат, който ще ти даде по-широк параметър на защита на интересите ти.
sparklet_law
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 14 Юни 2007, 14:09

Мнениеот sparklet_law » 20 Юни 2007, 23:45

Изразявам съгласие с мнението на колегите и ще си позволя да добавя само още един цитат от ПУРНЕС: Чл. 11. (1) (Изм. - Изв., бр. 14 от 1957 г., изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Общото събрание приема решения при възникнали спорове, свързани с използването на общите части на сградата и спазването на вътрешния ред.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) За нарушения на този правилник, на правилника за вътрешния ред по чл. 4, ал. 1, т. 1 или на решения на общото събрание общото събрание може да предостави на управителния съвет или на управителя правото да налага на провинените лица - собственици, наематели или ползватели, глоба в полза на етажната собственост от 1 до 60 лв. Чл. 12. (1) Решенията на общото събрание подлежат на предварително изпълнение. Изпълнителният лист се издава на управителя или на председателя на управителния съвет от районния съдия въз основа на писмено искане, придружено от препис от протокола на общото събрание.
(2) Решенията на общото събрание за изваждане на собственика от обитаване в имота не подлежат на предварително изпълнение. За издаване на изпълнителен лист по тия решения трябва да се представи и отправеното до собственика предупреждение по чл. 45, ал. 2, от Закона за собствеността.
Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Управителят или председателят на управителния съвет може да вземе мерки за запазване на вътрешния ред както спрямо обитателите, така и спрямо външни лица. В това отношение полицейските органи са длъжни да оказват необходимото съдействие.

Първо отнеси въпроса до Общото събрание, от където "властта" по изпълнението поема управителят. Ако Общото събрание не ти съдейства,ще трябва да потърсиш адвокат,който ще даде по-широк спектър за защита на интересите ти. Успех!
sparklet_law
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 14 Юни 2007, 14:09


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта


cron