начало

Категории Земи ????

Казуси за недвижими имоти


Категории Земи ????

Мнениеот demokrit » 07 Авг 2004, 12:20

Моля ви, ако има някои които е информиран да ме просвети.Какво е 4 категория земя? А какво е 1-а линия 2-а линия???? Хееееееееееееееееееееелллллллллллллппппппппппппп мееееееееееееееееееееееее
demokrit
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Авг 2004, 12:16

Re: Категории Земи ????

Мнениеот лунатик » 07 Авг 2004, 13:42

НАРЕДБА за категоризиране на земеделските земи при промяна на тяхното предназначение

Приета с ПМС 261 на МС от 17.10.1996 г., обн., ДВ, бр. 90 от 24.10.1996 г.
т. 5, р. 4, № 442

Чл. 1. (1) Земеделските земи при промяна на тяхното предназначение се категоризират в 10 бонитетни категории според продуктивните възможности на почвите, климатичните условия, релефните характеристики, технологичните качества на земята, пригодността й за производство на различни видове растителна продукция и наложените ограничения на земеползване при условията и по реда на тази наредба.
(2) Категориите се определят по средния бонитетен бал, както следва:
1. първа категория - земи с бал над 90;
2. втора категория - земи с бал от 81 до 90;
3. трета категория - земи с бал от 71 до 80;
4. четвърта категория - земи с бал от 61 до 70;
5. пета категория - земи с бал от 51 до 60;
6. шеста категория - земи с бал от 41 до 50;
7. седма категория - земи с бал от 31 до 40;
8. осма категория - земи с бал от 21 до 30;
9. девета категория - земи с бал от 11 до 20;
10. десета категория - земи с бал до 10 вкл.
----------------------------------------------------------------------------------------------

НАРЕДБА за категоризиране на земите и реда за избиране на строителни площадки

Издадена от председателя на Държавния комитет за планиране, министъра на земеделието и министъра на архитектурата и благоустройството, обн., ДВ, бр. 87 от 3.11.1967 г.

А. Категоризиране на земите
1. Земите в територията на страната, необходими за нуждите на строителството на промишлени, складови и други производствени и стопански предприятия и за обектите на транспортното строителство, се категоризират според почвените им качества и пригодността им за отглеждане на определени селскостопански култури.
Категоризирането на земите се извършва въз основа на:
а) почвените и подпочвените характеристики - мощност на хумусния хоризонт, мощност на почвения профил, наклон на терена и вида на почвообразуващата скала;
б) пригодността за отглеждане на подходящи селскостопански култури, която се определя от комплекса на природните фактори, включващи и особеностите на климата, и от икономическите фактори, в това число специализацията на района и получаваните добиви и доходи от единица площ за една година.
2. В съответствие с горните показатели земите се категоризират в следните пет категории:
Първа категория - много добри земи - включващи почви с високо естествено плодородие, заети или подходящи за отглеждане на земеделски култури, даващи най-високи добиви и доходи от единица площ, както за района, така и за страната.
Втора категория - добри земи - включващи нормални или слабо ерозирани почви с високо естествено плодородие, заети или подходящи за отглеждане на земеделски култури, даващи високи добиви и доходи от единица площ между средните и най-високите за района и страната.
Трета категория - средни земи - включващи нормални по-малко или повече оподзолени и ерозирани почви с по-ниско от средното естествено плодородие и подходящи за отглеждане на по-невзискателни земеделски култури, даващи средни и по-ниски от средните за района и страната добиви и доходи.
Четвърта категория - слабо продуктивни земи - включващи средно и силно ерозирани и каменисти почви, пригодни за отглеждане на тревни, фуражни и някои зърнени култури, на естествени ливади и пасища, от които се получават ниски добиви и доходи.
Пета категория - непригодни земи - включващи всички останали земи - пустеещи, необработваеми и неподходящи за отглеждане на земеделски култури.
лунатик
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта


cron