начало

Миглена Тянкова е единствен кандидат за шеф на апелативния съд в Пловдив Миглена Тянкова е единствен кандидат за шеф на апелативния съд в Пловдив

наследствени гори

Казуси за недвижими имоти


наследствени гори

Мнениеот неюрист » 09 Сеп 2004, 18:12

Допустимо ли е единият наследник /от общо 5наследника/ на гора без знанието на останалите ,да предостави на фирма цялата гора за сеч -добив на дървесина? За целта собственоръчно подписва декларация за съгласието на останалите собственици без да е нотариално заверена ,а на практика дори не им е съобщено за намерението.Гората е осечена ,дървесината продадена.Какво може да се направи за да се ззащитят интересите на останалите собственици?Има ли вероятност след време да се окаже ,че горите им са продадени без тяхното знание или съгласие?
неюрист
 

Re: наследствени гори

Мнениеот дилетант » 09 Сеп 2004, 18:54

НАРЕДБА № 30 от 2.12.1998 г. за ползване на дървесината от горите

Издадена от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа, обн., ДВ, бр. 146 от 11.12.1998 г., изм. и доп., бр. 69 от 7.08.2001 г., бр. 16 от 12.02.2002 г.
Чл. 133. (1) Собствениците на гори или техни представители подават писмено заявление за ползване на дървесина до директора на държавното лесничейство в два екземпляра по образец (приложение № 21).
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат следните документи:
1. сортиментна ведомост на маркираните за сеч дървета (приложение № 4) в два екземпляра;
2. технологичен план (приложение № 14) в два екземпляра, когато се налага прокарване на горски пътища или опазване на подраст;
3. удостоверение за наследници, когато гората е възстановена на наследници;
4. нотариално заверено пълномощно, когато заявителят не е собственик.
(3) Двата екземпляра на заявлението, сортиментната ведомост и технологичният план се одобряват от директора на държавното лесничейство в 14-дневен срок от подаването им, като единият от тях се изпраща на заявителя, а другите екземпляри се съхраняват в лесничейството.
(4) Директорът на държавното лесничейство мотивирано отказва да одобри заявлението, когато:
1. горският имот не е регистриран в държавното лесничейство;
2. границите на имотите не са обозначени трайно на терена;
3. при проверка на терена се установи, че маркирането на насаждението не отговаря на предвиденото ползване съгласно чл. 132, ал. 1 и/или изискванията на Правилника за сечите в горите на Република България.
(5) Разпоредбата на ал. 4, т. 3 не се прилага за случаите на превишаване на ползването поради стихийни и природни бедствия.
Чл. 134. На основание на одобреното заявление държавното лесничейство издава позволително за сеч (приложение № 13) и го отразява в книга за ползване в частни гори (приложение № 22).


закон за собствеността
31. Всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им.
Когато общата вещ се използува лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване.

[%sig%]
дилетант
 

Re: наследствени гори

Мнениеот неюрист » 10 Сеп 2004, 10:47

Благодаря за изчерпателния отговор!
И един утоняващ въпрос:За неспазването на чл133ал/2/т.4 отговорността на директора на лесничейството ли е?
неюрист
 

Re: наследствени гори

Мнениеот дилетант » 10 Сеп 2004, 11:10

като чета ал.3 ("Двата екземпляра на заявлението, сортиментната ведомост и технологичният план се одобряват от директора на държавното лесничейство ")ми се струва, че отговорността е негова. Но ви припомням, че не съм специалист и ви съветвам да се обърнете към адвокат, и то възможно порано, ако смятате да си търсите обезщетенията.
дилетант
 

Re: наследствени гори

Мнениеот неюрист » 10 Сеп 2004, 11:48

Благодаря !Адвокат задължително ще бъде нает ,защото наследниците са 70-80 годишни старци и сами едва ли ще се справят.Но тук въпроса с обезщетенията е по-малкият проблем.Желанието им е да се спре поголовната сеч,да опазят горите.А и не са единсвените засегнати .
неюрист
 

Re: наследствени гори

Мнениеот Гост » 25 Авг 2005, 15:59

неюрист написа:Благодаря !Адвокат задължително ще бъде нает ,защото наследниците са 70-80 годишни старци и сами едва ли ще се справят.Но тук въпроса с обезщетенията е по-малкият проблем.Желанието им е да се спре поголовната сеч,да опазят горите.А и не са единсвените засегнати .


Бихте ли ми препоръчали добър адвокат, имам много подобен на вашия проблем ! gora@mail.bg
Гост
 

Re: наследствени гори

Мнениеот Гост » 29 Авг 2005, 15:17

Възможност за спиране на сечта:

ГПК

Чл. 309. Обезпечение може да се иска и преди предявяване на иска от районния съдия по местожителството на ищеца или по местонахождението на имота, който ще служи за обезпечение. В този случай съдията определя срок за предявяване на иска. Ако искът не бъде предявен в определения срок, районният съдия отменява обезпечението.

Чл. 310. (1) Обезпечение на иска се допуска, когато без него за ищеца ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението, и то:

а) ако искът е подкрепен с писмени доказателства или

б) ако бъде представена гаранция в определения от съда размер, съгласно чл. 180 и 181 ЗЗД.

(2) Съдът може да иска от ищеца да представи парична или имотна гаранция в определен от него размер и в случая на б. "а".

Производството започва с молба от собствениците на гората. Молбата трябва да е писмена в нея се посочва обезпечителната мярка. Съдът се произнася в същия ден в закрито заседание без да се призовава ответника. Целта е бързина и изненада.

Такава молба може да бъде включена в исковата молба по Закона за собствеността.
са единсвените засегнати
Гост
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron