начало

Над 12 500 жалби до Омбудсмана през годината – най-много са за проблеми с тока и водата Над 12 500 жалби до Омбудсмана през годината – най-много са за проблеми с тока и водата

Сервитут

Казуси за недвижими имоти


Сервитут

Мнениеот У » 15 Фев 2005, 21:29

Лицето Х. купува сграда в средата на УПИ на лицето У. без земята под нея.
Доколко У. може да се ползва от земята си чийто собственник е /като примерно обезщетение/ и може ли У. да поиска да му се заплати цената на правото да се преминава през имота му ако това не е направено до момента
У
 

Re: Сервитут

Мнениеот enigma » 16 Фев 2005, 00:43

Ползва, доколката не нарушава правното "спокойствие" на другия.

За заплащате - да, стига да не се приеме, че сервитутът е част от договора - изследвайте клаузите внимателно в тази насока или да не е придобит по давност.
enigma
 

Re: Сервитут

Мнениеот scribtor » 16 Фев 2005, 01:48

Това решение доста добре отговаря на въпроса Ви:

Решение № 268 от 25.V.1988 г. по гр. д. № 131/88 г., IV г. о.

Съдебна практика - Бюлетин на ВС на НРБ, кн. 8/1988 г.

чл. 64 ЗС

Собственикът на постройката върху чужда земя може да се ползува от земята, само доколкото това е необходимо за използуването и според нейното предназначение. Ако собственикът на мястото му пречи да упражнява това си право, той може на основание чл. 64 ЗС да предяви иск за определяне правото му на ползуване, а не да иска разпределение ползуването на част или на цялото място на основание чл. 32, ал. 2 ЗС.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Установено е по делото, че ответникът е изключителен собственик на процесното дворно място, а ищецът е собственик само на първия етаж от жилищната сграда. Налице е суперфициална собственост на постройката, отделно от земята, на основание чл. 63 ЗС. Съгласно чл. 64 ЗС, собственикът на постройката може да се ползува от земята, само дотолкова доколкото това е необходимо за използуване на постройката според нейното предназначение, освен ако в акта, с който му е отстъпено правото е постановено друго. Ако в акта, с който е отстъпено правото по чл. 63 ЗС, не е постановено друго правото на собственика само върху постройката се ограничава само до правомощията, установени с чл. 64 ЗС да ползува незастроената част от мястото - земята, доколкото това е необходимо за използуването на постройката според нейното предназначение. Неговото право се свежда до ползуване на такава част от мястото, върху което е построена сградата, която му осигурява нормален достъп до последната, включително до входа й и за поддържането й в нормално и годно за ползуване състояние. Неговото право не се разпростира върху останалата част от мястото и той не може на основание на своето право по чл. 63 и 64 ЗС да иска на основание чл. 32 ЗС разпределение ползуването на цялото или на част от цялото място. На основание чл. 64 ЗС може да иска само да ползува такава част от мястото, каквато е необходимо за използуване на постройката според предназначението й, достъп до входа й и около нея за поддържането й за нормално ползуване. Останалата част от мястото остава на разположение на собственика му. Той може да ползува незастроената част на мястото, както намери за добре да го ползува лично, за задоволяване на свои лични нужди, да го отдава под наем и пр. Той може с тази част от мястото да се разпорежда като построи лично той за свои нужди жилищна сграда или отстъпи правото на строеж на друго лице, ако кварталният застроителен план позволява застрояването на втора сграда. Собственикът може и да прехвърли правото си на собственост върху мястото на трето лице, при запазване на правата на трети лица, придобити на основание чл. 63 ЗС. Собственикът на земята не може, упражнявайки правото на собственост да извършва такива действия, които ограничават, стесняват или изключват правата на носителя на правото на строеж. Всички останали действия относно владението, ползуването и разпореждането с мястото може да извършва. Правото на строеж ограничава правомощията на собственика на земята до размер, определен от разпоредбите на чл. 64 ЗС, или от акта, с който е отстъпено правото. Районния съд, като е приел, че правата на ищеца върху мястото не са такива по чл. 64 ЗС, а са такива по чл. 108 ЗС и на основание чл. 32 ЗС разпоредил ползуването е постановил незаконосъобразно решение.
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Re: Сервитут

Мнениеот 123 » 16 Фев 2005, 09:40

Точно така, по-горе, в една друга тема, цитирах чл. 64 ЗС:))))
123
 

Re: Сервитут

Мнениеот scribtor » 16 Фев 2005, 22:48

Според мен човекът, обявил двете теми е един и същ, защото двата въпроса са абсолютно идентични. :-))))
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 23 госта


cron