начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

питане

Казуси за недвижими имоти


питане

Мнениеот milka » 23 Апр 2006, 15:31

Здравейте и честито Възкресение!

Практиката на ВКС е категорична по отношение на продажбата на чужда вещ, разглеждайки я като действителна, но не знам дали по същия начин стои въпроса с дарението. Ще съм благодарна, ако някой може да ми отговори.
milka
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 18 Яну 2006, 21:51

Мнениеот mishi_83 » 24 Апр 2006, 10:21

Закон за собствеността
...........
Чл. 78. (Ал. 1, изм. - ДВ, бр. 100 от 1997 г.) Който придобие по възмезден начин владението на движима вещ или на ценна книга на приносител на правно основание, макар и от несобственик, но без да знае това, придобива собствеността, освен когато за прехвърлянето на собствеността върху движимата вещ се изисква нотариален акт или нотариална заверка на подписите. Това правило се прилага и за придобиване на други вещни права върху движима вещ.

Това е първичен способ за придобиване право на собственост - става по силата на закона! Правното основание обаче трябва да в възмездно - продажба, замяна. Ако то е безвъзмездно - напр. дарение, завещание и др., правилото на чл. 78 не намира приложение :wink:

По отношение пък на алинея 2 от същия чл. 78: "(Ал. 2, изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г.) Собственикът на открадната или загубена вещ може да я иска от добросъвестния владелец в тригодишен срок от кражбата или изгубването. Това правило не се прилага, когато владелецът е придобил вещта от държавно или общинско предприятие", интерес представлява следното съдебно решение:
РЕШЕНИЕ № 1703 ОТ 04.06.1960 Г. ПО ГР. Д. № 2339/60 Г., I Г. О.

ТЕКСТЪТ НА ЧЛ. 78, АЛ. 2 ЗС НЯМА ПРИЛОЖЕНИЕ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ОБСЕБЕНИТЕ ВЕЩИ.
САМО СОБСТВЕНИКЪТ НА ЕДНА ОТКРАДНАТА ИЛИ ЗАГУБЕНА ВЕЩ МОЖЕ ДА Я РЕВАНДИКИРА ОТ ДОБРОСЪВЕСТНИЯ ВЛАДЕЛЕЦ В ТРИГОДИШЕН СРОК ОТ КРАЖБАТА ИЛИ ЗАГУБВАНЕТО НА ВЕЩТА. ЗАКОНЪТ ИЗЧЕРПАТЕЛНО ИЗБРОЯВА СЛУЧАИТЕ, ПРИ КОИТО СОБСТВЕНИКЪТ МОЖЕ ДА ИСКА ВЕЩТА ОТ ДОБРОСЪВЕСТНИЯ КУПУВАЧ, НА КОГОТО ТЯ Е БИЛА ПРОДАДЕНА.
Чл. 78, ал. 1 и 2 в чл. 108 ЗС


Ищцата, собственица на една шевна машина, чрез съпруга си я дала под наем на И. А. Последната обаче я обсебила, като я продала на ответницата, която добросъвестно е придобила вещта.
Съдът е уважил иска, като е приел, че разпоредбите на чл. 78, ал. 2 ЗС имат предвид не само откраднати и загубени, но и обсебени вещи. Този извод на съда не е съобразен с разума на цитирания текст от закона. По начало собственикът може да иска своята вещ от всяко лице, което я владее или я държи (чл. 108 ЗС). Изключение от това общо правило е разпоредбата на чл. 78, ал. 1 ЗC, според която този, който добросъвестно е придобил една движима вещ по възмезден начин от несобственик, с това става собственик на вещта. В ал. 2 на същия текст обаче е предвиден срок, през който откраднатите и изгубените вещи не могат да се придобиват от добросъвестния владелец. Законът изрично разпорежда, че собственикът на откраднатата или изгубена вещ може да я иска от добросъвестния владелец в тригодишен срок от кражбата или изгубването на вещта. Така, както е редактиран, текстът указва на изчерпателно изброяване на случаите, при които собственикът може да иска връщане на вещта от добросъвестния купувач, на когото тя е продадена. Само от този, на когото е продадена открадната или загубена вещ, собственикът на вещта може да я ревандикира в тригодишния срок. Общото правило на ал. 1 на чл. 78 ЗС законно се ограничава с изключването само на откраднатите и изгубени вещи. (С това се защищават интересите на собственика, от когото вещта е открадната или загубена.) Вещта е открадната, когато е обект на престъплението кражба - чл. 181 НК. Няма да имаме кражба, когато лицето се разпорежда с чужда вещ като със своя собствена, какъвто е настоящият случай. С такова разпореждане деецът извършва престъплението обсебване, което не се има предвид от закона. Както се каза, законът изчерпателно е изброил случаите, при които собственикът на вещта може да я ревандикира. Разпоредбата на чл. 78, ал. 2 е от изключителен характер и тя не може да се тълкува разширително, както е приел градският съд. Собственикът на вещта при обсебването (подобни случаи имаме при измамата, злоупотребата на доверие и др. подобни) сам е предал вещта на друго лице, което впоследствие по престъпен начин се е разпоредило с нея. Ако законодателят искаше да обхване и случаите, при които вещта по волята на собственика е преминала във владение на друго лице, което по престъпен начин я продаде и предаде на друго добросъвестно лице, щеше изрично да го изрази в закона. С оглед на това следва да се приеме, че липсва основание да се разшири приложението на чл. 78, ал. 2 ЗС и за обсебените вещи. Като е приел противното на това, градският съд е нарушил особено съществено разпоредбите на този текст от закона, поради което решението му като незаконосъобразно следва да се отмени.
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот kontrol » 24 Апр 2006, 10:45

ЗЗД
чл. 225. С договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема.
чл. 226, ал. 2 Дарението, доколкото се отнася до бъдещо имущество, е нищожно.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Мнениеот milka » 24 Апр 2006, 15:01

Благодаря и на двамата :D
milka
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 18 Яну 2006, 21:51


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron