начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

припознаване на дете

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


припознаване на дете

Мнениеот milavira » 02 Ное 2006, 19:15

Здравейте, бих искала да разбера каква е процедурата по припознаване на дете
Последна промяна milavira на 19 Сеп 2008, 22:34, променена общо 1 път
milavira
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Окт 2006, 22:13

Мнениеот gosho72 » 02 Ное 2006, 20:33

Вие сте българска гражданка,детето след раждането също ще бъде български гражданин.Приложимо е българското законодателство.
Припознаването се урежда от Семейния кодекс:

Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.

За да се извърши припознаване е необходимо детето да няма установен произход,относно бащинството.
Въпреки,че презумптивния баща е чужденец нашия кодекс на международното частно право допуска извършване на припознаване:

Чл. 83. (1) Произходът се урежда от правото на държавата, чието гражданство детето е придобило към момента на раждането.
(2) Въпреки разпоредбата на ал. 1 може да се приложи, ако това е по-благоприятно за детето:
1. правото на държавата, на която детето е гражданин или в която има обичайно местопребиваване към момента на установяване на произхода, или
2. правото, което е приложимо към личните отношения между родителите към момента на раждането.
(3) Препращането към правото на трета държава се приема, когато това право допуска установяването на произхода на детето.
(4) Припознаването е действително, ако отговаря на отечественото право на лицето, което го е извършило, или на отечественото право на детето към момента на припознаването, или на правото на държавата, в която е обичайното местопребиваване на детето към момента на припознаване.
(5) Формата на припознаването се урежда от правото на държавата, в която то е извършено, или от приложимото право съгласно ал. 4.
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

припознаване на дете

Мнениеот milavira » 02 Ное 2006, 21:18

Мн благодаря за бързия отговор.
Последна промяна milavira на 19 Сеп 2008, 22:35, променена общо 1 път
milavira
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Окт 2006, 22:13

Мнениеот gosho72 » 02 Ное 2006, 21:43

Длъжностно лице по гражданското състояние е служителя в съответната община,който отговаря за точното и правилни водене на регистрите по гражданско състояние,съгласно закона за гражданската регистрация.
Не съм запознат относно реда за подаването на декларация за припознаване чрез управителя на здравното заведение.Лично аз бих Ви препоръчал подаване на нотариално заверена декларация до лицето по гражданското състояние.
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот portokal » 02 Ное 2006, 22:15

Чрез управителя се смята за най-лесния и бързия начин и най-често се практикува именно той. Заявлението за припознаването се изпраща от болницата на общината заедно със съобщението за самото раждане; бащата се вписва в акта за раждане още със съставянето му и това е. В родилния дом ще могат да Ви кажат какво точно да направите.
Няма изисквания в кой ден да стане - дали в деня на раждане, в деня на изписване или между двата дни. В този, в който от болницата ще решат да съставят и изпратят съобщението за раждане на дете.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 66 госта


cron