начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Кога чужденците ще придобиват земя?

Казуси за недвижими имоти


Кога чужденците ще придобиват земя?

Мнениеот valeva » 28 Сеп 2006, 16:03

Здравйте колеги,
искам първо да поздравя всички с бъдещото ни официално членство в ЕС. По този повод отварям и дискусията за придобиване и притежаване на земя от чужди граждани. Бих искала да разбера мнението ви за евентуалния момент, от който чужденците ще могат официално да са собственици на земя в България и как вие тълкувате изменението в Конституцията и т.3 от Проложение 6 към Договора за присъединяване на РБ.
Благодаря ви предварително !!!
valeva
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 01 Сеп 2006, 15:55

Мнениеот bulgar » 28 Сеп 2006, 18:11

Гражданите на ЕС ще могат да купуват свободно земя от момента на присъединяването ни към ЕС - 01.01.2007. Гражданството на ЕС е уредено в ДЕО. Ограничението в Приложение 6 обхваща само полагането на труд по трудов договор. Относно правото на установяване няма преходни периоди. А иначи ще можем да престояваме продължително в страните от ЕС, безц да са ни необходими визи чак след като станем част от Шенгенското споразумение.
bulgar
Потребител
 
Мнения: 188
Регистриран на: 20 Май 2006, 19:13
Местоположение: Пловдив

5 i 7 Godishen prehoden period

Мнениеот Zoroto » 21 Ное 2006, 17:35

Bulgar е говорил глупости.
Граждани на ЕС няма да имат право да купуват земеделска земя в България до 1 януари 2014 г., тъй като България е договорила 7 годишен преходен период вДоговора си за присъединяване.
Zoroto
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Сеп 2006, 08:52

Vtoro zhilishte

Мнениеот Zoroto » 21 Ное 2006, 17:44

А за закупуването на земя за второ жилище от чужденци, България е договорила 5-годишен преходен период. Т.е. чужденците няма да имат право да купуват земя за второ (не-основно) жилище до 1 януари 2012 г.
Zoroto
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Сеп 2006, 08:52

Мнениеот emily_79 » 21 Ное 2006, 17:59

1. Независимо от задълженията, произтичащи от Договора за създаванена Конституция за Европа, България може да запази в сила, за срок от пет години от датата на присъединяване, ограниченията, съществуващи в нейното законодателство към датата на подписване на Договора за присъединяване, по отношение на придобиването на право на собственост върху земя за второ жилище от граждани на държавите-членки или държавите, страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство (СЕИП), които не пребивават в България и, от юридически лица, учредени в съответствие със законите на друга държава-членка или на държава, страна по СЕИП.
Граждани на държавите-членки и граждани на държавите, страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство, които законно пребивават в България, са извън обхвата на разпоредбите на предходната алинея или на каквито и да било норми или процедури, различни от тези, прилагани към български граждани.
2. Независимо от задълженията, произтичащи от Договора за създаванатаКонституция за Европа, България може да запази в сила, за срок от седем години от датата на присъединяване, ограниченията, съществуващи в нейното законодателство към датата на подписване на Договора за присъединяване, по отношение на придобиването на право на собственост върху земеделска земя, гори и горска земя от граждани на друга държава-членка, от граждани на държавите, страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство и от юридически лица, учредени в съответствие със законите на друга държава-членка или на държава, страна по СЕИП. В никакъв сучай, при придобиването на земеделска земя, гори и горска земя, гражданин на държава-членка не може да бъде третиран по-неблагоприятно отколкото към датата на подписване на Договора за присъединяване или да му бъдат налагани по-големи ограничения в сравнение с гражданин на трета страна.
Самостоятелно заети земеделски производители, които са граждани на друга държава-членка и, които желаят да се установят и законно да пребивават в България, са извън обхвата на разпоредбите на предходната алинея или на каквито и да било норми или процедури, различни от тези, прилагани към български граждани.
Общ преглед на тези преходни мерки ще бъде направен на третата година след датата на присъединяване. За тази цел, Комисията представя доклад пред Съвета. Съветът може, като гласува единодушно по предложение на Комисията, да реши да съкрати или да прекрати преходния период, посочен в първа алинея.

Колега Zoroto, правите ли разлика между "може да запази в сила" и "запазва в сила"?
emily_79
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 03 Ное 2006, 12:55
Местоположение: Варна

Мнениеот valeva » 22 Ное 2006, 11:12

Колеги,
може би със следния линк ще внеса малко по-голяма яснота по случая:
http://business.actualno.com/news_83400.html
Все пак тъй като журналистите не са юристи и често представят нещатата в по- опростен вид, нека всеки сам за себе си да прецени с колко доверие да кредитира въпросаната статия. Все пак 1 Януари не е далеч и да се надяваме, че ще можем да видим въпросните прмени в Закона за собствеността скоро, което тотално ще разсее всякакви съмнения.
valeva
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 01 Сеп 2006, 15:55

Мнениеот zvezda » 22 Ное 2006, 11:54

най-вероятно поправките в Закона за собствеността и в др. предстоящи за промяна закони, ще бъдат в отговор на израза "може да запази ограниченията в законодателството си". И така (заедно с тук-там приети международни договори, ратифицирани след бог знае колко време) окончателно ще се уреди въпроса, който ни вълнува. Остана да видим какво точно ще се гласува в НС - "ще запази ли ограниченията в законодателството си" България или няма да ги запази. Аз съм за първото.
Всичко, от което се нуждаеш, е любов.
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 23 госта


cron