начало

ССБ с отрицателно становище по промените в ЗСВ – конкурсите няма да се ускорят, няма правила за избор на ВСС ССБ с отрицателно становище по промените в ЗСВ – конкурсите няма да се ускорят, няма правила за избор на ВСС

наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


наследство

Мнениеот tatbrat » 28 Дек 2006, 14:37

разведена съм. от брака си имам едно малолетно дете. аз упражнявам родителските права. наскоро бившият ми съпруг почина. аз нямам достъп до документите, които удостоверяват имотното му състояние, незнам дали има задължения-кредити, ипотеки или нещо друго. не разполагам и с документи и информация за трудовия му стаж. синът ми е единствен наследник. как мога да защитя интересите му-и по-точно как да се сдобия с документите, които са необходими за получаване на наследствена пенсия и унаследяване на имущество. предварително благодаря на всички които ми помогнат
tatbrat
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Дек 2006, 14:32

Мнениеот gosho72 » 29 Дек 2006, 03:41

С настъпването на смъртта на бившия Ви съпруг спрямо роденото от брака Ви дете /само спрямо него,а не и към Вас поради наличие на развод/ се открива правото на наследяване.
Тъй като детето Ви е малолетно Вие се явявате законен представител на същото.От страна с придобитото от покойния му баща наследство разпореждания могат да се извършват по условията на чл.73 от СК-посредством разрешение от районен съд.
Относно документите,необходими Ви за получаване на наследствена пенсия /приемам,че починалия баща към датат на настъпване на смъртта не е бил пенсионер/:
В ТП на НОИ се предоставят едновременно документи за отпускане на лична пенсия и документи за наследствена пенсия.
1.За личната пенсия е необходимо:
- заявление за пенсиониране - за отпускане лична пенсия;
- Удостоверение УП-3 за трудов стаж,неупоменат в трудовата книжка;
- удостоверение УП-2 за годишно брутно трудово възнаграждение или доход,върху които са внесени осигурителни вноски след 01.01.97 год;
- трудова книжка;
- осигурителна книжка;
- експертно решение на ТЕЛК или НЕЛК,ако наследодателя ие имал право на пенсия поради инвалидност;
2.За наследствената пенсия е необходимо:
- удостоверение за наследници от общината;
- служебна бележка от учебното заведение ,където учи детето;
- декларация за детето,че не е осиновено;
- декларация на преживелия съпруг,че не е встъпил в граждански брак;
- декларация за родителя,че не получава лична пенсия;
- декларация за родителя,че не е лишен от родителски права;

От Териториално поделение на НАП можете да се осведомите /срещу предоставяне удостоверението за наследници/ дали бившия Ви съпруг е имал трудовоправни отношения,кога и къде и с какъв работодател /трудовите договори,както и промените по трудовото правоотношение подлежат на регистрация в ТП на НАП/.Ако установите ,че лицето е било в трудовоправни отношения следва да се свържете с последният му работодател и да изискате от него да ви подготви документите за трудов и осигурителен стаж в 14 дневен срок.От ТП на НАП също така можете да се осведомите за притежваното от бившия Ви съпруг-наследодател движимо и недвижимо имущество,както и за наличие или липса на зъдължения.
След като подадете документите в ТП на НОИ и при пълна окомплектованост и редовност на същите следва да очаквате разпореждане за отпускане на наследствена пенсия в 6 месечен срок от подаване на заявлението.При наличие само на един наследник наследствената пенсия се определя в размер 50% от полагаемата се лична пенсия на починалото лице.минималният размер на наследствената пенсия не можеу да бъде по-малък от 90% от размера на социалната пенсия.
Имайте в предвид,че получаването на наследствена пенсия не означава автоматично приемане на наследството.Приемането на наследство следва да се извърши по реда ,регламентиреан в ЗН - изрично или мълчаливо /чрез извършване на действия,показващи недвусмислено решение за приемането му/.
С каквото можах се опитах да Ви помогна.Целесъобразно е по този интересен случай на место да потърсите адвокатска помощ.
Когато се изкачваш нагоре по стълбата поздравявай!Защото когато се връщаш ще срещнеш същите хора !
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот tatbrat » 29 Дек 2006, 10:39

Благодаря за доста подробния отговор. Единственото нещо, което не ми става ясно е по отношение на задълженията на починалия. Да приемем, че има кредит в банка или ипотека на имущество. В България има толкова много банки, че даже не им знам имената на всичките. А и банкова тайна едва ли се разкрива лесно. Как да разбера дали е в интерес на детето ми ....
По отношение на трудовия стаж-ясно работодателя издава съответните документи, а по отношение на осигурителния стаж, кой би следвало да издаде документа-бившия ми съпруг имаше фирма, която понастоящем не е закрита, но не функционира от доста години. Аз, представлявайки детето си поемам ли ангажимента да закривам и фирмата и да й плащам задълженията, натрупани през годините /например осигуровки/. Има още хиляди въпроси и най-вече имайте предвид, че аз не мога да разчитам да ми бъдат предоставени доброволно каквито и да е документи от семейството на бившия ми съпруг. вълнува ме и какво трябва да правя при следната ситуация-докато бяхме в брак, той имаше апартамент, който сега би следвало да бъде унаследен от сина ми /ако през годините не е настъпила промяна/. Аз нямам представа кой живее сега в този апартамент и сметките, които се правят кой трябва да ги плаща /за ток, вода и т.н./. Ще спра да задавам хилядите си въпроси, защото се страхувам, че може да ви стана досадна. А за адвоката-разбира се, ще наема такъв, но държа да съм подготвена и да имам достатъчно информация за случващото се. Аз не задавам въпроси, без да съм изчела всичко, за което съм се сетила
tatbrat
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Дек 2006, 14:32

Мнениеот n_ikito » 29 Дек 2006, 11:35

Синът Ви, приема наследставото по опис, а това е процедура, която не може да бъде описана с два реда.
n_ikito
Активен потребител
 
Мнения: 1007
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Мнениеот tatbrat » 29 Дек 2006, 11:56

Зная за приемането по опис. Благодаря Ви за всичко. Извинете ме, ако съм Ви досадила.
tatbrat
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Дек 2006, 14:32

Мнениеот gosho72 » 29 Дек 2006, 13:17

Сведения относно актуалното състояние на фирмата можете да получите от фирменото отделение към Окръжния съд по регистрация на същата.Не посочвате фирмата каква е - ЕТ или юридическо лице /напр.ЕООД/.Ако знаете името,под което е регистрирана от можете и сама да се осведомите за актуалното и състояние,посредством продукт на АПИС - "Процедури".
За да извършвате закриване на фирмата трябва да имате статут на ликвидатор по смисъла на Търговския закон.Процедурата си има особености и сега не бих могъл подробна да Ви ги разяснявам тук.
Обясних Ви за имуществото,че сведение за същото можете да получите от ТП на НАП.
Относно наложени тежести върху негови недвижими вещи /имоти/ можете да се осведомите от съответната служба по вписвания,която е към районния съд по местонахождението на недвижимия имот.
За задължения към банки и аз нямам представа как бихте могли да се осведомите-трудно е наистина да съберете пълна информация.Бях чул,че се умува да се изготвя някакав публичен регистър за задълженията на физическите лица,но дали е направено нямам представа.
Когато се изкачваш нагоре по стълбата поздравявай!Защото когато се връщаш ще срещнеш същите хора !
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот tatbrat » 29 Дек 2006, 14:37

благодаря отново.
Желая Ви весели празници и успешна 2007 година!
tatbrat
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Дек 2006, 14:32

Мнениеот megy_bogestvena » 12 Яну 2007, 22:35

Дори да не приеме наследството синът Ви има право на наследтвена пенсия. Колегата Гошо72 е обяснил изчерпателно необходимите Ви документи. По-точна информация ще получите от съответното пенсионно на ваша територия. Има известне специфика относно осигурителния стаж на съпруга Ви. Ако срешнете проблеми пишете пак и тогава ще вВи обясня по подробно. Желая Ви успех!
megy_bogestvena
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 11 Авг 2006, 14:01


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 70 госта


cron