начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

Може ли да има 100%успех при този иск по чл.86СК

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Може ли да има 100%успех при този иск по чл.86СК

Мнениеот ARlet » 10 Яну 2007, 00:47

Ето интересен казус, налице са следните факти:
1.Съвместно съжителство,в резултат на което се раждат 3деца припознати от бащата-в момента на 7г.,5г. и 3г.;
2.Две години след раждането на 3-то дете майката ги напуска и не дава признаци,че се интересува от децата си.
3.Бащата завежда дело,в чието съдебно решение му присъждат родителските права и издръжка по40лв. за всяко дете.Тъй като обаче майката е в неизвестност ,тя се изплаща от общината.
В момента бащата иска увеличение на издръжката,но от присъждането на издръжката е минала само година ,майката продължава да е в неизвестност и според мен не е настъпила чувствителна промяна в обстоятелствата,освен повишането на стандарта на живот-поскъпване на храна ,ток и др. подобни.
Човекът е беден и прави усилия да задържи децата т.е. не иска да ги остави в дом за сираци/нито едно от тях/,но все по-трудно се справя със ситуацията.Тези факти ще бъдат изтъкнати в пледоарията ми ,но все пак не мога да разчитам само на чувства.
Посъветвайте ме какви доказателства да търся,освен стандартните,като се има предвид и факта че майката е с неустановен адрес и доходи.
ARlet
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 24 Авг 2006, 23:29

Мнениеот uvella » 10 Яну 2007, 22:28

Искът по чл. 86 СК предполага наличието(кумулативно) на: 1.нарастнали нужди на децата и 2.възможност на родителя да дава по-голяма издръжка от вече присъдената, кото се има предвид, че двамата родители дължат издръжката, не само единия.
1.Нарастналите нужди на децата: сл.бележки от у-ще/ детска градина за всяко едно(че посещават редовно); ако е за детска градина- евентуално справки за изплатени за посл.12 мес. такси ;можете да отворите нет-страницата на НСИ и разпечатате извадка от средномесечната издръжка на дете за посл.12 мес, цени на детски обувки, облекло, уч.пособия и пр.-все разходи за задоволяване на елементарни жизнени потребности; да направите извадка пак от там за % увеличение на разходите по отглеждане на дете и пр..., които да представите в с.з. Дали от всечко казано и кое точно ще бъде прието от съда, не е ваша работа-вие свършете своята-да убедите съда, че представеното доказва пряко нарастналите нужди на децата. Ако някое от децата има заложби, които са над средното ниво (характеристика от педагога-в ДГ изготвят регулярно, вижте дали последната изготвена може да ви свърши работа в тази насока)-проверете колко би струвало да се посещават курсове за развитието на тази заложба и поискайте извадка от там.... Всъщност - начините и способите за доказване нуждите на децата си е творчество и въпрос на креативността на адвоката и, естествено, възможността да се снабдите с необходимите документи/извлечения, както и от работохолизма ви.
2. По отношение възможността на осъдения родител да дава издръжка в претендирания по-висок размер - поискайте от съда служебно да приложи предишното дело. Ползвайте се от установеното там, че майката е с неустановено местоживеене; на тая основа искайте съда да изиска справка от РДВР за адресна регистрация и, след като тя не бъде намерена на този адрес-призоваване чред ДВ; следва назначаване на особен представител по реда на ГПК и едва тогава ще може да се гледа делото. Ако разполагате с други доказателства-напр. се установи че е зад граница, с неизвестен адрес... всъщност, няма да ви преразказвам реда за връчване на призовки, съобщения и книжа по ГПК. прочетете си го.
По отношение размера на издръжката-претендирайте максималния размер (по 80 лв за всяко едно дете) месечно или общо 240 лв.
3. По отношение това, че издръжката се дължи и от двамата родители-доказвате доходите на бащата или липсата им - от какво всъщност се самоиздържа и издържа децата си той? По отношение доходите на майката поискайте от съда да я задължи да представи удостоверение за нейните доходи, а ако не представи такова-искайте съдът да приеме, че тя реализира средномесечния за страната такъв (пак извадка от сайта на НСИ за месеците,предхождащи искането ви)-тя е в работоспособна възраст, няма данни да е инвалидизирана и пр. и пр.
Надявам се, делото ви се "поизбистри". Няма невъзможни ситуации- всичко е въпрос на хрумка.
"Говори кратко, искай малко, тръгни си бързо"
Петър І
uvella
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:31


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 68 госта


cron